Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy pakiet nie rozwiązał podstawowego problemu w onkologii - limitowania świadczeń.
"Pakiet onkologiczny, który miał znieść to limitowanie, w rzeczywistości zmienił tylko jego formę z bezpośredniej, dokonywanej przez NFZ na pośrednią, ukrytą pod różnymi biurokratycznymi barierami, z którymi muszą się borykać lekarze i tzw. świadczeniodawcy" - informuje OZZL.
Zdaniem lekarzy pakiet pomógł tylko nielicznej grupie chorych, a dzięki pakietowi zyskał tylko NFZ. "Jedynym pewnym beneficjentem pakietu jest NFZ, który zamierza <<kupić>> większą ilość świadczeń za tę samą lub niższą kwotę. Spektakularnym dowodem porażki pakietu jest fakt, że nawet lekarze - parlamentarzyści koalicji rządowej nie korzystają z niego w swojej praktyce lekarskiej, uznając, że byłby dla nich przeszkodą w leczeniu i diagnozowaniu chorych" - informuje OZZL.
Prezesi największych towarzystw onkologicznych napisali list do Ewy Kopacz w sprawie zmian potrzebnych w pakiecie. Zdaniem profesorów pakiet nie wpłynął na jakość leczenia, za to znacząco zwiększył biurokrację. Onkolodzy domagają się m.in. zniesienia ryczałtów za badania w procesie diagnostyki onkologicznej. I wymieniają liczne absurdy pakietu jak chociażby to, że szpitale muszą dopłacać do badań, przez przepisy zawarte w pakiecie chorzy muszą dojeżdżać po 100 km na naświetlania, o karcie DiLO nie wspominając – W naszej opinii konieczna jest radykalna zmiana zapisów administracyjnych regulujących funkcjonowanie systemu opieki onkologicznej w Polsce, przede wszystkim głębokie przeobrażenie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, która wbrew pierwotnym założeniom, nie służy pomocy chorym, a jest głównie narzędziem rozliczeniowym Narodowego Funduszu Zdrowia, modyfikacja systemu informatycznego i wprowadzenie standardów diagnostyczno-terapeutycznych w nowotworach – piszą onkolodzy, którzy deklarują chęć merytorycznej współpracy przy modyfikowaniu pakietu.
OZZL podziela ich opinię.
Źródło: komunikat OZZL
Przeczytaj również: Ewa Kopacz: sprawozdanie z pakietu onkologicznego na początku kwietnia