Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pakiet onkologiczny rozwiązuje tylko część problemów onkologii

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 9 kwietnia 2015 09:29

Pakiet onkologiczny rozwiązuje tylko część problemów onkologii - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
W Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, podczas którego zaprezentowano raport Instytutu Ochrony Zdrowia na temat onkologii.
[caption id="attachment_17846" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

W Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, podczas którego zaprezentowano raport Instytutu Ochrony Zdrowia na temat onkologii.

Z raportu wynika, że Polska, na tle Unii Europejskiej, jest krajem o relatywnie niskiej zapadalności, ale wysokiej umieralności.

Eksperci i onkolodzy podczas posiedzenie krytykowali pakiet onkologiczny, który nie rozwiązuje wszystkich problemów onkologii. - Założenia pakietu są dobre - mówi dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia. Ale jego zdaniem pakiet jest niedopracowany. - Problemem jest karta DiLO, która stała się narzędziem dla NFZ. Lekarz nie ma czasu dla pacjenta, a karta DiLO jest tylko narzędziem do sprawozdawczości, a powinna służyć pacjentom - powiedział prof. Krzysztof Warzocha dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie.

Podobnego zdania jest prof. Jacek Jassem kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Pakiet obiecywał dużo, ale nie spełnił oczekiwań - powiedział Jassem.

Rekomendacje wynikają z raportu "Walka z nowotworami i opieka onkologiczna w Polsce wobec wyzwań demograficznych i epidemiologicznych - propozycje rozwiązań" wskazują, że opieka onkologiczna w naszym kraju znacząco odbiega od innych krajów Unii Europejskiej.

Z rekomendacji wynika, że:
- trzeba opracować Narodowy Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi na kolejną dekadę na podstawie „Strategii walki z rakiem w Polsce 2015–2024”,

- trzeba skrócić czas oczekiwania na leczenie,

- trzeba więcej uwagi poświęcić profilaktyce,

- trzeba opracować mapy potrzeb onkologicznych na lata 2015–2035, jako punktu wyjścia do opracowania i wdrożenia optymalnego systemu opieki onkologicznej na poziomie – w pierwszej kolejności – województw lub regionów, a w drugiej – całego kraju,

- optymalny system walki z nowotworami w Polsce, służąc ludziom zdrowym i pacjentom onkologicznym musi się opierać na czterech wzajemnie sprzężonych zasadach – 4 x K:
- kooperacji,
- koordynacji,
- kompleksowości,
- kompetencji.

Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera, która odpowiedzialna jest za stworzenie ustawy o zdrowiu publicznym powiedziała, że w Sejmie trwają prace nad nową Strategią Walki z Nowotworami. - Tym razem ustawa skupi się głównie na profilaktyce i promocji zdrowego stylu życia. Nie będziemy stawiać tylko na dosprzętowienie. Nadrzędnym programem będzie jednak Narodowy Program Zdrowia, który wprowadzi ustawa o zdrowiu publicznym. Ale na to również potrzebne jest finansowanie - mówiła wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera.

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii eksperci byli zgodni, że jednym z największych problemów onkologii jest finansowanie. - Nie możemy sobie pozwolić, jako stosunkowo biedny kraj, żeby wydatki na onkologię były marnotrawione, a tak teraz jest. Mamy zbyt dużo hospitalizacji w onkologii - mówił jeden z autorów raportu Witold Paweł Kalbarczyk.

-Pakiet onkologiczny dotyka tylko pewnego wycinka opieki onkologicznej. Nie mówi o tym, czym leczyć, czyli finansowania. A to jest podstawa. Nie da się pacjentów leczyć na tym samym poziomie bez dodatkowego doposażenia - powiedział były wiceminister zdrowia Jakub Szulc ekspert Ernst & Young.

Prognozy również nie są optymistyczne, jeżeli nic się nie poprawi, to już za kilka lat rocznie na nowotwory zachoruje 180 tys. Polaków, z czego 135 tys. osób umrze z powodu raka. - Ten scenariusz się spełni, jeśli będziemy zajmować się tylko medycyną naprawczą. A mamy 10 proc. niższe przeżycie niż w Unii Europejskiej - powiedział prof. Jacek Jassem.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także