Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Palący problem: Jaka jest polityka antynikotynowa?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 26 lipca 2024 08:02

Palący problem: Jaka jest polityka antynikotynowa? - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
RPO przekazuje Prezesowi Rady Ministrów postulaty ekspertów i organizacji społecznych dotyczące działań, jakie państwo powinno podjąć, aby zmniejszyć społeczne skutki uzależnienia od wyrobów nikotynowych 

22 maja 2024 r., Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) we współpracy z organizacjami pozarządowymi, w szczególności Fundacją Chorób Mózgu, zorganizował seminarium pt. "Palący problem - uzależnienie od palenia tytoniu i wyzwania dla polityki antynikotynowej". Spotkanie miało na celu omówienie skutków uzależnienia od nikotyny oraz propozycji działań na rzecz zmniejszenia tego problemu w Polsce.

RPO zwrócił uwagę na brak długofalowej i spójnej polityki antynikotynowej w Polsce, co przyczynia się do wysokiej liczby zgonów związanych z chorobami odtytoniowymi – około 83 tys. osób rocznie, co odpowiada populacji miasta wielkości Jeleniej Góry. Statystyki wskazują, że 28,8% Polaków pali codziennie, a liczba ta rośnie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

W związku z powyższym, RPO zaapelował do premiera o objęcie tego problemu szczególnym nadzorem i przekazanie sprawy odpowiednim resortom. Wnioski ekspertów i organizacji społecznych wskazują na konieczność podjęcia szeregu działań, aby zmniejszyć skutki społeczne uzależnienia od nikotyny.

Rekomendacje ekspertów obejmują:

Edukacja antytytoniowa:

  • Wprowadzenie długofalowego programu edukacji antytytoniowej i promocji zdrowotnych zachowań, skierowanego do najmłodszych uczniów szkół podstawowych oraz dzieci w wieku przedszkolnym.
  • Edukacja powinna być dostosowana do wieku odbiorców i oparta na nowoczesnych narzędziach edukacyjnych, uwzględniając media społecznościowe.
  • Zaangażowanie nauczycieli, rodziców i opiekunów w promowanie środowisk wolnych od wyrobów nikotynowych.

Wsparcie dla osób uzależnionych:

  • Zapewnienie dostępu do specjalistycznego wsparcia w zakresie interwencji behawioralnej, poradni medycznych oraz refundowanych produktów skutecznych w leczeniu uzależnień.
  • Poradnie antynikotynowe dostępne stacjonarnie i zdalnie.
  • Opracowanie nowoczesnych wytycznych dla lekarzy POZ oraz obowiązek przeprowadzania minimalnej interwencji antynikotynowej.
  • Wprowadzenie programów redukcji szkód dla osób, które nie uzyskują poprawy dzięki terapii zastępczej i leczeniu farmakologicznemu.

Ograniczenie dostępności produktów nikotynowych:

  • Obligatoryjne weryfikowanie wieku nabywcy przez sprzedawców oraz sankcje za nieprzestrzeganie tego obowiązku.
  • Wprowadzenie licencji na sprzedaż wyrobów nikotynowych i podwyższenie minimalnego wieku uprawniającego do ich nabycia z 18 do 21 lat.
  • Stałe podwyższanie opodatkowania wyrobów tytoniowych.
  • Zakaz sprzedaży plastikowych, jednorazowych e-papierosów oraz eliminacja z rynku e-papierosów z dodatkami smakowymi.

Kontrola jakości produktów:

  • Obowiązek badania składu nowatorskich wyrobów tytoniowych, płynów do e-papierosów i saszetek z nikotyną przed ich wprowadzeniem do obrotu na koszt importera lub producenta.

Zakaz reklamy i promocji:

  • Całkowity zakaz reklamy i promocji wyrobów nikotynowych oraz zakaz eksponowania tych produktów w punktach sprzedaży.
  • Centralny ośrodek koordynujący politykę antynikotynową:
  • Powołanie centralnego ośrodka odpowiedzialnego za koordynację polityki antynikotynowej, monitorowanie konsumpcji produktów nikotynowych oraz ewaluację działań i usług związanych z redukcją używania tytoniu.

RPO apeluje do premiera o zainteresowanie się tymi problemami oraz przekazanie rekomendacji odpowiednim resortom w celu skutecznego wdrożenia polityki antynikotynowej.

Źródło: RPO

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
iStock-1246922598
30 października 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Lewica nie odpuści aborcji

26 sierpnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także