16 KWIETNIA 2020:
- Bilans czwartku w Polsce: 336 nowych zakażonych, 28 kolejnych zgonów. Łącznie od początku epidemii: 7918 zakażonych, 314 zmarłych, 774 pacjentów uznano za wyleczonych. Aktualna liczba osób z aktywnym zakażeniem: 6830, w tym 160 w stanie ciężkim.
- Kiedy będzie mógł zostać zniesiony obowiązek noszenia maseczek? Minister zdrowia: Jak będzie szczepionka. Transmisja konferencji: tutaj.
- Łukasz Szumowski: Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas.
- WAŻNE! Odmrażanie gospodarki i życia społecznego: premier i minister zdrowia przedstawili 4-etapowy plan łagodzenia obostrzeń. Szczegóły: tutaj.
- Rosja: Władimir Putin postanowił przełożyć na inny termin (jeszcze nieznany) obchody Dnia Zwycięstwa, które miały odbyć się 9 maja na Placu Czerwonym. Więcej o sytuacji w Rosji: tutaj.
- Wielka Brytania: Rząd przedłuża lockdown o kolejne (co najmniej) trzy tygodnie. Szczegóły: tutaj.
- W Polsce przeprowadzono do tej pory 169071 testów genetycznych na koronawirusa. W ciągu ostatniej doby – 12,5 tysiąca – informuje Ministerstwo Zdrowia. Pod względem liczby wykonanych testów na milion mieszkańców Polska zajmuje obecnie czwarte od końca miejsce w Unii Europejskiej. Za nami już tylko: Rumunia, Węgry i Bułgaria.
- Holandia: Przeciwciała wobec SARS-CoV-2 wykryto u ok. 3 procent tamtejszych krwiodawców. Jeśli podobny odsetek całej holenderskiej populacji był zarażony koronawirusem, to w liczbach bezwzględnych jest to kilkaset tysięcy, a nie – jak wynika z oficjanych danych – 29 tys. zakażonych. Szczegóły: tutaj.
- W kręgach zbliżonych do amerykańskiego rządu coraz głośniej mówi się o tym, że epidemia koronawirusa w Wuhan rozpoczęła się w laboratorium, a nie – jak utrzymują chińskie władze – na targu spożywczym. Więcej: tutaj i tutaj.
- Prawdziwa liczba zgonów w Hiszpanii może być nawet dwukrotnie wyższa niż wynika z oficjalnych danych (19 tys.) – twierdzi tamtejsza opozycja, oskarżając rząd o fałszowanie statystyk. Więcej: tutaj.
- Zmarł 46-letni zarażony koronawirusem fizjoterapeuta z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. To pierwsza w Polsce śmiertelna ofiara COVID-19 wśród pracowników ochrony zdrowia. Szczegóły: tutaj.
- Chińskie władze wprowadzają procedury, które sprawiają, że naukowcy będą musieli otrzymać rządową zgodę na publikację, czy upublicznienie wyników badań dotyczących pandemii COVID-19 – donosi RFM24 tutaj.
- Prawda jest taka, że nikt tak naprawdę nie był przygotowany na tę sytuację, prawdą jest też to, że nie było zbyt wielu gotowych do pomocy Włochom na początku, kiedy tej pomocy potrzebowali i teraz Europa za to bardzo przeprasza - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
- Polska: W czwartek rano MZ poinformowało o 189 nowych potwierdzonych zakażeniach oraz o 6 kolejnych zgonach. Szczegóły: tutaj.
- Niemcy: Ostatniej doby na COVID-19 zmarło 309 osób. To najwięcej od "rekordowego" 8 kwietnia, kiedy koronawirus pozbawił życia 333 chorych.
- USA: Kolejna rekordowo tragiczna doba. Na COVID-19 zmarły wczoraj 2763 osoby (od początku epidemii – 28554).
- Niemcy: Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że od przyszłego tygodnia będą mogły otworzyć się sklepy o powierzchni do 800 m², salony samochodowe i księgarnie. Od 4 maja częściowo wznowią pracę szkoły. Więcej: tutaj.
- W Danii, po miesiącu przerwy, otwarto żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe (dla dzieci do 11. roku życia). Więcej: tutaj.
- Wielka Brytania: Ze szpitala w Birmingham wypisano 106-letnią kobietę wyleczoną z COVID-19. Szczegóły: tutaj.
- Bilans środy w Polsce: 380 nowych zakażonych, 23 kolejne zgony. Łącznie od początku epidemii: 7582 zakażonych, 286 zmarłych, 668 pacjentów uznano za wyleczonych.
- Pod względem liczby wykonanych testów w przeliczeniu na milion mieszkańców Polska znajduje się obecnie (dane z 14.04) na szóstym od końca miejscu w Unii Europejskiej. Więcej: tutaj.
- Naukowcy z Health Metrics and Evaluation obliczyli, że gdyby władze USA wprowadziły ograniczenia o 2 tygodnie wcześniej, udałoby się uniknąć nawet 90% zgonów. Szczegóły: tutaj.
- USA: Ostatnia doba była najtragiczniejsza pod względem liczy zgonów na COVID-19 - zmarło 2407 osób (na całym świecie - 6983). Od początku epidemii w USA z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 26,2 tys. ludzi. Tylko w stanie Nowy Jork wirus pozbawił życia 10,8 tys. chorych.
- Mieszkańcy Korei głosowali dziś w wyborach parlamentarnych. O tym, jakie środki bezpieczeństwa zastosowano: tutaj.
- Rada UE zatwierdziła przeznaczenie 2,7 mld euro z budżetu Unii na wsparcie sektora opieki zdrowotnej w państwach członkowskich. Uruchomienie instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych zaproponowała Komisja Europejska. Szczegóły: tutaj.
- WAŻNE: Kto jest zwolniony z obowiązku zasłaniania ust i nosa od 16 kwietnia? Szczegóły: tutaj.
- WAŻNE: Powstała specjalna infolinia prawna dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz laborantów. Szczegóły: tutaj.
- Włochy: Na COVID-19 zmarło już 120 lekarzy.
- Szczytu zachorowań na koronawirusa spodziewamy się w kwietniu, ale ogólna liczba osób, które chorują będzie na wysokim poziomie jeszcze przez co najmniej cały maj. (...) Maj lub końcówka kwietnia będzie początkiem odmrażania kwestii gospodarczych – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller Programie Pierwszym Polskiego Radia.
- O alkoholu w czasie kwarantanny a także o zespole odstawiennym u uzależnionych od alkoholu hospitalizowanych z powodu COVID-19 – wywiad z dr. n. med. Andrzejem Silczukiem, psychiatrą, kierownikiem Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
- Ciekawa polska analiza zależności pomiędzy poziomem zanieczyszczenia powietrza a zachorowalnością na COVID-19: tutaj.
- W środę rano MZ poinformowało o 206 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 5 kolejnych zgonach. Łącznie w Polsce: 7408 potwierdzonych zakażeń i 268 zgonów. Więcej: tutaj.
- Większość danych wskazuje na to, że koronawirus SARS-CoV-2 ma naturalne pochodzenie, ale nie ma jeszcze co do tego pewności – powiedział szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Mark Milley. Więcej: tutaj.
- Nakazuję dziś mojej administracji, aby wstrzymała dotacje dla Światowej Organizacji Zdrowia. Trwa dokładna analiza roli tej instytucji w błędnym zarządzaniu kryzysem związanym z koronawirusem - ogłosił prezydent USA Donald Trump. W ubiegłym roku rząd Trumpa wpłacił 400 milionów dolarów, co stanowi 15% budżetu organizacji. Więcej: tutaj.
- Liczba osób, u których wykryto zakażenie SARS-CoV-2 przekroczyła na świecie 2 miliony.
-
Bilans wtorku w Polsce: 268 nowych zakażonych, 18 kolejnych zgonów. Łącznie od początku epidemii: 7202 zakażonych, 263 zmarłych, 618 pacjentów uznano za wyleczonych.
-
MZ: W związku z planowanym na 16 kwietnia wejściem w życie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych Ministerstwo Zdrowia zaprasza do przekazywania uwag do projektu rozporządzenia, które doprecyzowuje regulacje w tym zakresie. Uwagi prosimy przesyłać na adres [email protected] do środy 15 kwietnia 2020 r. do godz. 10:00. Projekt rozporządzenia: tutaj.
- Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zapowiedział, że nie będzie respektował potencjalnej decyzji prezydenta Trumpa o zniesieniu restrykcji, jeśli uzna, że zagrażałoby to zdrowiu i życiu mieszkańców stanu. Szczegóły: tutaj.
- Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie zaapelował do osób, które wyzdrowiały po przebyciu COVID-19 i chciałyby pomóc chorym, o zostanie dawcami osocza. Szczegóły: tutaj.
- Japońska organizacja pozarządowa Moyai wystosowała apel do organizatorów przeniesionych na przyszły rok igrzysk olimpijskich w Tokio o utworzenie na terenie wioski olimpijskiej schroniska dla osób bezdomnych, których w japońskiej stolicy może znacznie przybyć z powodu kryzysu wywołanego epidemią. Więcej: tutaj.
- 22 szwedzkich naukowców ostro skrytykowało tamtejszą, wyjątkowo liberalną strategię walki z epidemią. Uczeni z czołowych uniwersytetów stwierdzili, że statystyki zgonów (dziś zgłoszono 144 - duży skok w stosunku do poprzednich dni) mówią same za siebie - szwedzkie podejście nie sprawdziło się. Więcej: tutaj.
- Globalna liczba osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem przekroczy dziś 2 miliony. Zmarło 120879 chorych, a 459525 pacjentów uznano za wyleczonych.
- Prezes NFZ Adam Niedzielski poinformował na Twitterze: @NFZ_Centrala na polecenie Min @SzumowskiLukasz zorganizuje miejsca noclegowe dla personelu szpitali walczących z #koronowirus Pierwsza umowa dotyczy warszawskiego hotelu Mariott zakontraktowanego na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego.
- 55,2% chorych na COVID-19 w Polsce to kobiety – poinformował GIS.
- Najpóźniej od 20 kwietnia w placówkach Poczty Polskiej mają być dostępne maseczki wielorazowego użytku w cenie 9,99 za sztukę.
- Polska: Zakażenie koronawirusem stwierdzono do tej pory u 74 żołnierzy i 36 cywilnych pracowników wojska - informuje minister obrony Mariusz Błaszczak.
- USA: Liczba testów na koronawirusa sprowadzanych z Korei podwoi się i osiągnie 1,5 mln. Więcej: tutaj.
- Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii może być o 15% wyższa niż do tej pory podawano. Szczegóły: tutaj.
- Premier zapowiada odbudowę produkcji krajowej. Udało się to w przypadku takiego sprzętu jak choćby maski czy fartuchy. Już teraz osiągnęliśmy zdolności produkcyjne 40 mln maseczek niemedycznych miesięcznie, za miesiąc będzie to 100 mln maseczek miesięcznie. Więcej: tutaj.
- Włochy: Od jutra miały zostać niektóre księgarnie, jednak rząd zdecydował, że stanie się to dopiero 20 kwietnia. Więcej: tutaj.
- Decyzje o luzowaniu restrykcji dla gospodarki będą podejmowane w środę i czwartek – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Prawdopodobnie zmienione zostaną limity liczby klientów w sklepach oraz złagodzone zasady przebywania w przestrzeniach publicznych, w tym w lasach. Więcej: tutaj.
- Mamy potencjał, aby wykonywać 20 tys. testów na koronawirusa na dobę, trudno powiedzieć, dlaczego go nie wykorzystujemy – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
- We wtorek rano MZ poinformowało o 117 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia oraz o 6 kolejnych zgonach. Łącznie do tej pory w Polsce: 7049 zakażeń i 251 zgonów. 618 pacjentów uznano za wyleczonych. Więcej: tutaj.
- Samolot transportowy Antonow An-225 Mrija wylądował w Warszawie.
- Będziemy powoli od 19 kwietnia odmrażać gospodarkę. (...) Myślę, że jest dobra wiadomość, jak patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji, która jest skuteczna. (...) O takich wakacjach, jak sobie wyobrażaliśmy, możemy zapomnieć. Nie ma żadnych danych, że epidemia wygaśnie z powodu lata – mówił dziś w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. Więcej: tutaj.
- Antonow An-225 Mrija, największy na świecie samolot, wyląduje we wtorek w Warszawie ok. godz. 9:30. W ładowni 7 milionów maseczek, kilkaset tysięcy kombinezonów i kilkaset tysięcy przyłbic. Więcej: tutaj.
- Genewa: Eksperci WHO poinformowali, że nie wszyscy wyleczeni z COVID-19 mają przeciwciała. Nie wiadomo też na razie, jak długo przeciwciała utrzymują się u tych, którzy je mają. Więcej: tutaj.
- Genewa: Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus jest przekonany, że USA nadal będą finansować działania WHO. Szczegóły: tutaj.
- Francja: Prezydent Emmanuel Macron ogłosił przedłużenie ogólnonarodowej „kwarantanny” do 11 maja. Więcej: tutaj.
- W poniedziałek po południu MZ poinformowało o 260 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia oraz o 13 kolejnych zgonach. Łącznie do tej pory w Polsce: 6934 zakażeń i 245 zgonów. 487 pacjentów uznano za wyleczonych. Więcej: tutaj.
- Od środy do poruszania się po Moskwie będą potrzebne specjalne przepustki. Stronę internetową, na której można złożyć odpowiedni wniosek sparaliżował dziś atak hakerski (a przynajmniej tak twierdzą odpowiedzialne za jej działanie władze rosyjskiej stolicy). Szczegóły: tutaj.
- Zbliżamy się teraz do szczytu epidemii [w USA] – powiedział dziś Robert Redfield, dyrektor Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Wg tych prognoz, w tym tygodniu liczba nowych przypadków zacznie wyraźnie spadać. Więcej: tutaj.
- GIS informuje na Twitterze: Zapadalność w Polsce na Covid-19 na 100 tys. wynosi 17,4. Najwyższe wskaźniki odnotowujemy w województwie mazowieckim - 30,7; dolnośląskie - 24,0; łódzkie - 21,5. Więcej na wykresie:
- Przed szpitalami w Moskwie ustawiają się długie kolejki... karetek wiozących chorych na COVID-19. Czas oczekiwania - nawet 15 godzin - donosi RFM24 tutaj.
- U nas praktycznie zakazane, w Helsinkach - mile widziane. Rowery najlepszym środkiem transportu w czasach epidemii? Takiego zdania są fińskie władze i namawiają swoich obywateli do korzystania z jednośladów. Więcej: tutaj.
- Pierwsza szczepionka na koronawirusa może być dostępna już we wrześniu? Naukowcy z Oxfordu, którzy nad nią pracują, twierdzą (na 80%), że tak będzie. Szczegóły: tutaj.
- Pracujemy nad zakupem takich szybkich testów, które nie wymagają tak długiego czasu oczekiwania, jak te, które są teraz wykorzystywane w diagnostyce. One z pewnością, w pierwszej kolejności, będą skierowane do personelu medycznego - powiedział dziś wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Więcej: tutaj.
- Premier UK Boris Johnson ma już negatywny wynik testu na SARS-CoV-2. Więcej: tutaj.
- Wyraźnie przyśpiesza tempo wykrywania nowych przypadków w Rosji. Wczoraj zgłoszono ich 2186, dziś (do godz. 15) już 2558. Łącznie w Rosji wiadomo o 18328 chorych i 148 zgonach.
- Liczba potwierdzonych przypadków w Wielkiej Brytanii (84279) przewyższyła statystyki Chińskie (82160). Liczba zmarłych na COVID-19 na Wyspach (10612) jest już ponad trzykrotnie większa niż w Państwie Środka (3341).
- USA: Wśród ogółu hospitalizowanych z powodu COVID-19 najwięcej (21%) jest osób w wieku 55-64 lata. Najważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko zgonu (nie licząc wieku) wydają się być choroby nerek. Więcej: tutaj.
- Chiny – wczoraj zgłoszono 108 nowych przypadków. To najwięcej od 25 marca. Czyżby już początek drugiej fali?
- Europa pod kwarantanną. Politycy na całym świecie koncentrują się na jednej rzeczy: walce z COVID-19. Wyjątkiem jest Polska, w której ostatnio najistotniejszą kwestią jest to, czy przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja – pisze „Financial Times”: tutaj.
- W Polsce test na koronawirusa wykonano do tej pory u 138007 osób. Wyników pozytywnych było 6674, negatywnych 131333.
- W niedzielę MZ poinformowało o 318 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 24 kolejnych zgonach. Łącznie od początku epidemii w Polsce: 6674 potwierdzonych zakażeń i 232 zgonów. Aktualna liczba znanych aktywnych przypadków: 6003, z których 160 chorych jest w stanie ciężkim. Za wyleczonych uznano 439 pacjentów. Więcej: tutaj.
- Liczba zmarłych na COVID-19 w Wielkiej Brytanii przekroczyła dziś 10 tysięcy.
- WHO ostrzega przed zbyt szybkim łagodzeniem restrykcji w kontaktach społecznych. Szczegóły: tutaj.
- Nawet w wieku ponad 100 lat można pokonać koronawirusa. Udowodnił to właśnie 101-letni mieszkaniec Worcester w środkowej Anglii. Więcej: tutaj.
We Włoszech na COVID-19 zmarło do tej pory 105 księży. Szczegóły: tutaj. - Afroamerykanie stanowią w USA 13% populacji ogólnej, 33% hospitalizowanych z powodu COVID-19 oraz 68% zmarłych na tę chorobę. Więcej: tutaj.
- Boris Johnson wypisany ze szpitala! Szczegóły: tutaj.
- Chiny zintensyfikują kontrolę sanitarną granicy z Rosją. Wczoraj koronawirusa wykryto w Chinach u 99 osób, w tym 98 przyjechało z zagranicy. Tylko w jednym samolocie z Rosji było 51 zakażonych! Więcej: tutaj.
- Pierwsza od opuszczenia OIOM-u wypowiedź premiera UK. Boris Johnson powiedział m.in., że zawdzięcza życie pracownikom NHS. Więcej: tutaj.
- Jak nie zarazić się koronawirusem w święta? Między innymi o tym w wywiadzie z prof. dr. hab. n.med. Krzysztofem Tomasiewiczem, kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie: tutaj.
- WHO uważnie śledzi i bada przypadki osób, które zostały uznane za wyleczone (ujemny wynik testu) a po jakimś czasie znów miały wynik dodatni. Na razie nie jest jasne, dlaczego takie przypadki się zdarzają i jakie ma to znaczenie epidemiologiczne. Więcej: tutaj.
- Od dziś liczba zamarłych na COVID-19 jest wyższa w USA (19,8 tys.) niż we Włoszech (19,5 tys.). Tempo przyrostu liczby ofiar śmiertelnych jest obecnie w Stanach ponad trzykrotnie wyższe niż w Italii. Niemal dwukrotnie szybciej niż we Włoszech rośnie też teraz liczba zgonów w Wielkiej Brytanii.
- W sobotę po południu MZ poinformowało o 268 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 13 kolejnych zgonach. Bilans dnia: 401 nowych potwierdzeń i 27 zgonów. Łącznie od początku epidemii w Polsce: 6356 potwierdzonych zakażeń i 208 zgonów. Za wyleczone uznano 375 osób. Aktualna liczba znanych aktywnych przypadków: 5773, z których 160 chorych jest w stanie ciężkim. Więcej: tutaj.
- Dramat w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ul. Bobrowieckiej 9 w Warszawie. Sytuację opisuje Onet tutaj.
- Na 100 osób, które wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł do piątku skierował do podmiotów leczniczych i domów pomocy społecznej, dotychczas zgłosiło się 15. Wojewoda nałożył już 5 kar po 5 tys. zł na osoby niewypełniające nałożonych obowiązków. Szczegóły: tutaj.
- Bułgaria: Od 12 do 26 kwietnia będzie tam obowiązywać nakaz noszenia maseczek. Pierwszy przypadek zakażenia potwierdzono w Bułgarii 7 marca. Obecnie oficjalnie podawana liczba zainfekowanych to 648. Nie żyje 26 osób, a 62 uznano za wyleczone. Szczegóły: tutaj.
- W Polsce wykonano do tej pory 129,6 tys. testów na koronawirusa (w ciągu ostatniej doby – ponad 11,2 tys.). 123,5 tys. dało wynik negatywny, a 6088 pozytywny – poinformowało MZ.
- Obowiązek zakrywania nosa i ust od 16 kwietnia – czy są jakieś wyjątki? Szczegóły: tutaj.
- Czy część hospitalizowanych w USA pacjentów z COVID-19 po powrocie do domu otrzyma od szpitala „rachunek-niespodziankę” z kwotą, która może zwalić z nóg szybciej niż koronawirus? Za samo wykonanie testu można otrzymać rachunek na 9000 dolarów. Trump chce tego zakazać, ale może być to bardzo trudne. Szczegóły: tutaj.
- Wielka Brytania: Liczba zmarłych na COVID-19 pracowników medycznych NHS wynosi 19. Więcej: tutaj.
- Liczba potwierdzonych przypadków w USA przekroczyła 500 tys., z czego: 172 tys. w stanie Nowy Jork, 54,6 tys. w New Jersey, 22,8 tys. w Michigan, 22,3 w Kalifornii, 21 tys. w Massachusetts. Zmarło 18,8 tys. chorych. W trzech stanach liczba zgonów przekroczyła tysiąc: Nowy Jork – 7,844, New Jersey – 1,932, Michigan – 1,281.
- Poprzedniej doby padł kolejny "czarny rekord" zgonów na COVID-19 w USA – życie straciło 2035 osób.
- Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na świecie przekroczyła dziś 1,7 mln. Zmarło 102,8 tys. chorych. Za wyleczone uznano 377 tys. osób.
- W sobotę rano MZ poinformowało o 133 nowych potwierdzonych testami przypadkach oraz o 14 kolejnych zgonach. Łącznie w Polsce: 6088 zakażonych i 195 ofiar śmiertelnych. Więcej: tutaj.
Zbyt długo noszona maseczka to poważne zagrożenie dla zdrowia
- Liczba zgonów na COVID-19 na świecie przekroczyła dziś 100 tysięcy.
- W piątek po południu MZ poinformowało o 213 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 6 kolejnych zgonach. Bilans dnia: 380 nowych potwierdzeń i 7 zgonów. Łącznie od początku epidemii w Polsce: 5955 potwierdzonych zakażeń i 181 zgonów. Za wyleczone uznano 318 osób. Aktualna liczba znanych aktywnych przypadków: 5456, z których 160 chorych jest w stanie ciężkim. Więcej: tutaj.
- Niemal co trzeci Polak, u którego wykryto koronawirusa, zaraził się w placówce medycznej - podaje GIS. Szczegóły: tutaj.
- Transmisja z konferencji prasowej WHO: tutaj.
- Komisja Europejska zatwierdziła warty 527 mln zł polski program dotacji na pokrycie odsetek od pożyczek przedsiębiorstw. Wsparcie będzie dostępne dla mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm oraz dużych korporacji. Szczegóły: tutaj.
- Hiszpania wydaje się mieć najgorsze za sobą. Od kilu dni widać wyraźny spadkowy trend liczbie nowych zachorowań i zgonów.
- Obecnie pacjenci z innymi chorobami są jak gdyby w "zamrażarce" i zaczną się zgłaszać do specjalistów, gdy minie zagrożenie. To może sprawić, że system zdrowotny będzie przeładowany i tego nie wytrzyma – ostrzega prof. Wiesław W. Jędrzejczak w rozmowie z Onetem: tutaj.
- W Polsce zakażonych koronawirusem jest 70 policjantów. Kwarantanną objętych było lub wciąż jest ponad 1,6 tys – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.
- Które ograniczenia zostaną w Polsce zniesione jako pierwsze? RMF FM dzieli się nieoficjalnymi informacjami na ten temat: tutaj.
- W piątek rano MZ poinformowało o 167 nowych potwierdzonych testem przypadkach zakażenia oraz i 1 zgonie. Szczegóły: tutaj.
- Grenlandia pokonała koronawirusa. Wszyscy chorzy na największej wyspie na świecie zostali uznani za wyleczonych. Wprawdzie było ich tylko 11, ale co 100% to 100%. Liczba zgonów - zero. Szczegóły: tutaj.
- Trzech na czterech ankietowanych Polaków uważa noszenie masek w miejscach publicznych za dobry sposób ograniczania epidemii. Więcej: tutaj.
- USA: Kolejna bardzo trudna doba. Zmarło 1900 osób. Grozę sytuacji w USA pomagają zrozumieć wykresy tutaj.
- W Gdyni powstało centrum testowe COVID-19 drive-thru. Podczas badania pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie, ograniczając do minimum kontakty międzyludzkie, tak istotne w czasie panującej epidemii. Więcej: tutaj.
- Słynny dr Anthony Fauci dostrzega efekty wdrażanych działań i koryguje wcześniejszą prognozę co do łącznej liczby zgonów w USA. Wcześniej mówił o 100-200 tys. ofiar, teraz szacuje, że będzie to ok. 60 tysięcy. Więcej: tutaj.
- Naukowcy z Harvardu obliczyli, że wieloletnia ekspozycja na zanieczyszczone powietrze istotnie zwiększa ryzyko zgonu w przebiegu COVID-19. Zależność jest bardzo silna – każdy dodatkowy 1 µg/m³ PM2.5 to o 15% wyższe ryzyko zgonu! Szczegóły: tutaj.
- Liczba zgonów w USA (16454) jest już wyższa niż w Hiszpanii (15238) i w ciągu 1–2 dób będzie też wyższa niż we Włoszech (18279).
- Boris Johnson opuścił oddział intensywnej terapii. Więcej: tutaj.
- W czwartek po 17 MZ poinformowało o nowych 234 przypadkach i kolejnych 10 zgonach. Łącznie od początku epidemii w Polsce koronawirusa wykryto u 5575 osób, zmarło 174 chorych. Szczegóły: tutaj.
- Szczepionka na COVID-19 już za pół roku? Naukowcy z Oksfordu są pełni optymizmu. Szczegóły: tutaj.
- Stanowisko Prezydium Polskiej Akademii Nauk: Przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminach wynikających z kalendarza przyjętego przed rozwojem epidemii jest niemożliwe. Szczegóły: tutaj.
- Portugalia: Z „okazji” Świąt Wielkanocnych wprowadzono zakaz podróżowania (tj. opuszczania swojej miejscowości) do 13 kwietnia. Więcej: tutaj.
- Węgry: Potwierdza się, że domy opieki to dla koronawirusa prawdziwy "raj". Zakażenie potwierdzono u ponad 100 pensjonariuszy i pracowników największego takiego ośrodka w Budapeszcie. Więcej: tutaj.
- Egzaminy ósmoklasistów oraz matury zostały przełożone. Nowe terminy ich przeprowadzenia na razie nie zostały podane.
- Granice Polski mają pozostać zamknięte do 3 maja.
- WAŻNE: Od czwartku 16 kwietnia będzie w Polsce obowiązywał nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeniach publicznych – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Nie mówimy, że musi to być maseczka, może to być chustka, szalik. Transmisja: tutaj.
- USA: W ciągu ostatnich 3 tygodni zatrudnienie straciło ok. 16 mln osób. To ok. 10% wszystkich pracujących. Więcej: tutaj.
- Boris Johnson, premier UK, stopniowo czuje się coraz lepiej. Wciąż jednak przebywa na OIOM-ie i otrzymuje tlenoterapię. Jest w stanie siadać na łóżku. Więcej: tutaj.
- Australian Health Protection Principal Committee (AHPPC) odradza stosowanie hydroksychlorochiny w terapii COVID-19. Szczegóły: tutaj.
- Już listopadzie 2019 r. amerykański wywiad wojskowy ostrzegał (używając m.in. słów „it could be a cataclysmic event”) przed niebezpiecznym koronawirusem szalejącym w chińskiej prowincji Hubei. Więcej: tutaj.
- Obecnie w Polsce kwarantanną objętych jest 152898 osób, a nadzorem epidemiologicznym 33989. Hospitalizowanych jest 2473 chorych.
- Liczba zakażonych w Polsce wzrosłą do 5341, a liczba zmarłych do 164. W czwartek rano MZ poinformowało o 136 nowych przypadkach i 6 zgonach. Więcej: tutaj:
- Siejący spustoszenie w Nowym Jorku koronawirus nie przywędrował tam z Chin, ale z przede wszystkim z krajów europejskich – ustalili amerykańscy naukowcy. Szczegóły: tutaj.
- Jarosław Gowin na Twitterze: Ostatnią moją decyzją jako Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazałem Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN środki na produkcję pierwszych 100 tysięcy polskiego testu na koronawirusa. Niech ten wspaniały sukces naszych naukowców będzie dla nas wszystkich źródłem nadziei.
- Dziś rząd ma ogłosić decyzje w sprawie obostrzeń. Jak dowiedział się nieoficjalnie RMF FM, nie będzie nowych, ostrzejszych nakazów i zakazów, ale te które już obowiązują mają zostać przedłużone. Więcej: tutaj.
- Polska: Liczba osób, u których stwierdzono COVID-19, a potem uznano za wyleczone wynosi 284.
- Liczba osób, u których potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 na świecie przekroczyła dziś 1,5 miliona.
- 938 – to dobowa liczba zgonów na COVID-19 w Wielkiej Brytanii 8 kwietna. Najwyższa do tej pory. Poprzedni "czarny rekord" wynosił na Wyspach 786. Łącznie w UK zmarło już 7097 osób. Liczba zakażonych z potwierdzonym testem wynosi 60733. Za wyleczone uznano 135 osób.
- Izrael: W środę wieczorem rozpoczęło się święto Pesach. Aby zapobiec przemieszczaniu się ludzi, władze wprowadziły godzinę policyjną. Zakaz wychodzenia z domu potrwa do piątku rano. Więcej: tutaj.
- Stan brytyjskiego premiera Borisa Johnsona poprawia się. Polityk nadal przebywa na OIOM-ie.
- Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie zamknięcia zewnętrznych granic UE do 15 maja.
- W środę ok. 18:30 MZ poinformowało o 205 nowych przypadkach i o kolejnych 23 zgonach. Bilans dnia: 357 potwierdzonych przypadków i 30 zgonów. Łącznie od początku epidemii w Polsce: 5205 zachorowań i 159 zgonów.
- Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś założenia drugiej "tarczy antykryzysowej" (niezależnej od pierwszej). Jej wartość to 100 mld zł, z których 75 mld zł trafi do mikro, małych i średnich firm, a 25 mld trafi do większych podmiotów, pod warunkiem, że płacą one podatki w Polsce. Transmisja: tutaj.
- MZ poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce 7 tys. testów na obecność koronawirusa. Łącznie od początku epidemii takich testów przeprowadzono 99284. Wynik pozytywny uzyskano w 5000 rzypadków.
- Wystartował projekt #FakeHunter – społeczny system weryfikacji treści publikowanych w Internecie, którego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących SARS-CoV-2. Szczegóły: tutaj.
- Francja stała się czwartym krajem na świecie, w którym liczba zgonów przekroczyła 10 tys. Tylko wczoraj zmarło tam 1417 osób. Do tej pory najwięcej chorych na COVID-19 zmarło we Włoszech (17127), Hiszpanii (14045) i USA (12857).
- Hiszpania: Dobowy przyrost liczby zgonów zwiększył się w ciągu ostatniej doby po raz pierwszy od pięciu dni. Wczoraj zmarły tam 743 osoby. Łączna liczba przypadków wzrosła do 141942, a łączna liczba ofiar śmiertelnych do 14045.
- Najbliższe 2-3 tygodnie trzeba wytrzymać w izolacji, żeby przezwyciężyć epidemię. Ilość zakażeń będzie rosła, naukowcy przewidują, że szczyt zakażeń w Polsce będzie w połowie kwietnia. Powinniśmy rygorystycznie podejść do zaleceń - przypomina wiceminister zdrowia Waldemar Kraska – tutaj.
- Po świętach przyjdzie ten czas, kiedy minister Łukasz Szumowski poinformuje wszystkich, jakie są jego wskazania odnośnie wyborów prezydenckich. Każde ograniczenie kontaktu jest cenne - powiedział dziś rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Więcej: tutaj.
- Transmisja z konferencji prasowej władz chińskiej prowincji Hubei (z tłumaczeniem na angielski) - tutaj.
- Transmisja z konferencji prasowej prezydenta USA Donalda Trumpa - tutaj.
- Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje na Twitterze: Rozpoczęła się akcja #CargodlaPolski, w ramach której mostem powietrznym pomiędzy Chinami i Polską dostarczone zostaną niezbędne materiały do walki z epidemią #koronawirus. Już za kilka dni sprzęt na zlecenie dowiezie największy samolot świata Antonow An-225 Mrija.
- Czy zakupione produkty spożywcze lepiej myć czy poddawać parodniowej kwarantannie? A co ze świeżym pieczywem? Sprawdź tutaj.
- Uniwersytet Warszawski przedłużył okres zawieszenia zajęć do 15 maja.
- Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Polsce osiągnęła 5000. Zmarło 136 osób. W pierwszym dzisiejszym komunikacie MZ poinformowało o 152 nowych potwierdzeniach i o 7 kolejnych zgonach.
- Co Unia Europejska robi robi w sprawie koronawirusa? Na to pytanie odpowiada Andrzej Ryś, dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji przy Komisji Europejskiej - tutaj.
- Czy w Polsce spada liczba wykonanych testów na dobę? Odpowiedź: tutaj.
- Tragiczna ostatnia doba u USA – aż 1970 zgonów (731 w stanie Nowy Jork). Liczba potwierdzonych przypadków wzrosła o 33,3 tys. Łącznie w Stanach Zjednoczonych koronawirusa wykryto już u ponad 400 tys. osób, życie straciło 12841 chorych na COVID-19.