Inspektorzy PIP przeprowadzili kontrole związane z przestrzeganiem przepisów o czasie pracy w 29 szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR).
Nieprawidłowości w zatrudnianiu pracowników z zachowaniem obowiązującej ich normy dobowej czasu pracy ujawniono w 42% skontrolowanych szpitalnych oddziałach ratunkowych, a w 31 proc. tygodniowej normy czasu pracy.
138 pracowników (na 618 skontrolowanych) przepracowało łącznie 1.458 godzin z przekroczeniem przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.
W 28% skontrolowanych SOR pracodawcy nie zapewnili pracownikom (głównie pielęgniarkom, ratownikom medycznym) odpoczynku dobowego, a w ok. 11% - tygodniowego.
Ujawniono przypadki świadczenia pracy przez ww. pracowników po 14 godzin, a nawet 24 godziny w dobie pracowniczej bez wymaganego odpoczynku.
Problemem jest też świadczenie pracy w tym samym miejscu na podstawie różnych umów.
Większość lekarzy w SOR udziela świadczeń na podstawie umów zawartych w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, jednak pracodawcy zawierali także umowy z niepublicznymi podmiotami leczniczymi, na pełnienie dyżurów medycznych w SOR, po godzinach normalnej ordynacji oraz w niedziele, święta i dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, wskazując w nich pracowników szpitala uprawnionych do udzielania świadczeń. W rezultacie pracownicy szpitali (lekarze) wykonywali ciągłej pracy w tym samym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego, na podstawie dwóch stosunków prawnych i naruszało prawo pracownika do odpoczynku dobowego.
Stwierdzono, że lekarze świadczyli pracę w SOR, pełnili dyżury w SOR oraz pozostawali w gotowości do pracy nieprzerwanie przez 31 godzin 35 minut, 44 godziny, 55 godzin 35 minut bez wymaganego odpoczynku.
Źródło: PIP "Bezpieczeństwo publiczne w świetle przepisów dotyczących czasu pracy w ochronie zdrowia i transporcie"