Rada Przejrzystości działająca przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zajmie stanowisko w sprawie zasadności objęcia refundacją m.in. pertuzumabu.
Przygotowanie stanowiska w sprawie zasadności kwalifikacji świadczenia opieki zdrowotnej jako świadczenia gwarantowanego:
„Przezskórna balonowa angioplastyka tętnic płucnych w leczeniu zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego"
Przygotowanie stanowisk w sprawie oceny leków:
- REPATHA (ewolokumab) we wskazaniach: leczenie hipercholesterolemii rodzinnej z utrzymującym się stężeniem cholesterolu LDL > lub = 160mg/dl pomimo intensywnej terapii statynami (FH); leczenie hipercholesterolemii z utrzymującym się stężeniem cholesterolu LDL > lub = 160mg/dl pomimo intensywnej terapii statynami po zdarzeniu sercowo-naczyniowym (SP); leczenie hipercholesterolemii z utrzymującym się stężeniem cholesterolu LDL > lub = 160mg/dl w przypadku nietolerancji statyn po zdarzeniu sercowo-naczyniowym (SI+SP)
- PERJETA (pertuzumab) we wskazaniu: zgodnie z załączonym do zlecenia uzgodnionym projektem programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka piersi (ICD10: C 50)"
Przygotowanie opinii w sprawie wydania z urzędu decyzji o objęciu refundacją leku przy danych klinicznych, w zakresie wskazań do stosowania lub dawkowania, lub sposobu podawania odmiennych niż w Charakterystyce Produktu Leczniczego w zakresie leku ENTOCORT (budesonidum) we wskazaniach: postać jelitowa choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi; mikroskopowe zapalenie jelit.
Przypomnijmy:
Ministerstwo Zdrowia odmawiało finansowania leczenia, które nie tylko daje osobom chorym na HER2-dodatniego raka piersi szansę na dłuższe życie, ale także nie generuje dodatkowych kosztów po stronie płatnika publicznego. Pertuzumab – przedłuża życie chorych na zaawansowanego raka piersi z nadmierną ekspresją receptora HER2. Dodanie pertuzumabu do schematu trastuzumab i docetaksel w leczeniu I linii wydłużyło medianę przeżycia całkowitego (OS) chorych na zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi o 15,7 miesiąca w porównaniu do schematu złożonego z trastuzumabu i chemioterapii. Mediana całkowitego przeżycia chorych otrzymujących pertuzumab przekroczyła tym samym 56 miesięcy.2 Blisko 5-letnia mediana przeżycia osiągnięta w terapii zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi określona została jako wynik bezprecedensowy w onkologii.
Źródło: AOTMiT/materiały prasowe