Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przedstawia uwagi do projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Opinia Związku jest negatywna.
Ocena wynika przede wszystkim z tego, że projekt ustawy:
- nie przewiduje zwiększenia finansowania szpitali,
- nie opisuje skutków ustawy dla personelu szpitali, a jedynym „pozytywnym” jej wpływem na rynek pracy ma być zatrudnienie biurokratów w Agencji Rozwoju Szpitali,
- pominięto rolę związków zawodowych w procesach likwidacji i przekształcania szpitali – nie przewidziano udziału związków zawodowych w konsultacjach i procedurach restrukturyzacyjnych itp.
- ustawa nie przewiduje żadnej procedury przekazywania pracowników tracących miejsca pracy w wyniku restrukturyzacji szpitali do nowego podmiotu leczniczego z zastosowaniem ciągłości ich pracy gwarantowanej przez art. 231p.
- brak osłon socjalnych dla pracowników likwidowanych i przekształcanych szpitali.
Ponadto, jak wskazuje OZZPiP, wyjątkowo niefortunnie został wybrany przez Ministerstwo Zdrowia czas konsultowania tak fundamentalnych zmian w systemie szpitali w okresie największej fali zakażeń pandemii COVID-19.
Związek uważa za konieczne podjęcie działań naprawczych w ochronie zdrowia, jednak wdrożenie przedstawionego projektu ustawy w takim brzmieniu może wywołać skutki podobne jak ustawy podatkowe „Polski Ład”. To kolejna, po ustawie o sieci szpitali, reforma bez płatnika i odwrotna do założeń poprzedniej ustawy.
Szczegółowa ocena: TU
Źródło: OZZPiP