- Mam zaszczyt przedstawić projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw - tłumaczył podczas Sejmowej Komisji Zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Projekt przywraca staż podyplomowy - Chciałbym przypomnieć, że zmiana wprowadzona w 2011 r. polegająca na likwidacji stażu spotkała się z protestami zarówno ze strony studentów, młodych lekarzy, a także rektorów uczelni. Analiza tego rozwiązania wykazała jego niedoskonałość w braku uprawnień studentów do wykonywania zadań. Staż jest tym okresem, kiedy absolwent poznaje specyfikę pracy. Zapewni to bezpieczne wejście, pod nadzorem opiekuna, do zawodu. To umożliwi pełne wykorzystanie kompetencji - powiedział minister zdrowia.
Radziwiłł zapowiedział również, że nadal niedostępne będą pytania ze starych egzaminów lekarskich.
- Chciałem Panu bardzo podziękować za ten projekt. Bez stażu jest niemożliwe wykonywanie szeregu procedur. To ważna inicjatywa. Moim zdaniem będzie konsensus w sprawie tej ustawy - powiedział Tomasz Latos wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.
Proponowana ustawa cieszy się powszechnym poparciem, ale OZZL informuje, że nie nie przewiduje wzrostu wynagrodzenia lekarzy rezydentów, o co środowisko lekarskie zabiega od lat.
Posłanka PO Elżbieta Gelert pytała ministra, czy w związku z tą zmianą przewidywane są wyższe zarobki płacy u stażystów.
Staż podyplomowy został zlikwidowany w 2011 r. Od początku nowe kierownictwo resortu zapowiedziało, że będzie dożyło do przywrócenia stażu. "Nie będziemy kształcić felczerów, kształcimy świetnie wykształconych lekarzy. I wszyscy Polacy muszą wiedzieć, że ci, którzy wchodzą do zawodu, mają absolutnie perfekcyjne europejskie czy też światowe wykształcenie. Nie możemy sobie pozwolić na nonszalancję i poczucie, że młody lekarz jest niepewny, że nie ma podstaw dotyczących funkcjonowania w szpitalu czy przychodni, musi się czuć bardzo pewnie. Od tego jest relacja mistrz-uczeń na stażu - mówił podczas Kongresu Zdrowia Publicznego wiceminister Jarosław Pinkas.
Wynagrodzenie lekarzy rezydentów w art. 16 j. ust. 3 ustawy i wynosi obecnie 70 proc. "przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw...". W praktyce oznacza to obecnie ok. 14 zł netto za godzinę pracy.
Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.