Współzakażenie to sytuacja, w której pacjent jest zarażony dwoma czynnikami chorobotwórczymi jednocześnie. Zjawisko to dotyczy również różnych wariantów COVID-19 i jak informują wirusolodzy, jest powszechne w obszarach, gdzie są obecne różne szczepy koronawirusa.
Wcześniej odnotowywano już przypadki koinfekcji szczepami Gamma i Delta – teraz podobna sytuacja została odkryta w Hiszpanii, gdzie lekarze potwierdzili pierwsze przypadki zarażenia wariantami Delta oraz Omikron.
- Wciąż jest za wcześnie, aby ocenić sytuację, ponieważ upłynęło niewiele czasu, aby ocenić czy ta kombinacja jest niebezpieczna. Nadal jest bardzo niewiele przypadków — powiedziała Sara Quirós ze szpitala Basurto, gdzie wykryty przypadek współzakażenia Omikronem i Deltą.
Jak informują eksperci, wariant Omikron wykazuje wyższą odporność na szczepionki oraz przeciwciała wytworzone podczas wcześniejszych zakażeń. Profesor Paul Hunter z Uniwersytetu East Anglia powiedział, że „to prawdopodobne, że mamy jednocześnie dwie epidemie, jedną Omikronu, a drugą Delty”.
Wskaźnik infekcji koronawirusem w Hiszpanii przekroczył w poniedziałek po praz pierwszy 1000 przypadków na 100 000 osób. Uważa się, że tak szybki wzrost zakażeń jest związany właśnie z rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron.
Źródło: Media