Co udało się wynegocjować lekarzom Porozumienia Zielonogórskiego?
Prezes PZ Jacek Krajewski powiedział: mimo że nie było łatwo i wiele spraw, które na początku wydawały się niepokonalne, zostały rozwiązane. Cieszymy się, że ten protest udało się zakończyć. Przyznajemy, że jesteśmy zmęczeni, ale zadowolenie, bo będziemy mogli robić to, co potrafimy robić najlepiej - leczyć pacjentów. Mamy nadzieję, że pacjenci wierzą nam, że robiliśmy to w ich interesie. Te dwa dni, kiedy praktyki były zamknięte, to zdecydowanie za dużo.
Z kolei Marek Twardowski powiedział: po 7 latach wróciłem do PZ. Mają rolą było głównie zajmowanie się negocjacjami. Cieszymy się bardzo, że mimo początkowych trudności, udało się je pokonać. Przykro nam, że pod naszym adresem kierowane były różne przykre słowa. Reprezentujemy tysiące lekarzy w Polsce, których nikt tu przejąc nie może. 11 mln pacjentów było bez opieki. Uruchomiliśmy pięć tysięcy lekarzy. Nikt nie mógł nas zastąpić, bo w Polsce lekarzy jest za mało. Wyrażamy ubolewanie, że tyle spotkań zakończyło się na niczym. Porozumienie pozwoli nam spokojnie wrócić do pracy, dzięki temu, że tegoroczne spotkanie zakończyło się sukcesem.
Jak podkreślali liderzy PZ, strony się zgodziły na wiele rzeczy, na co wcześniej zgody nie było. Tak jest m.in. ze skierowaniami do dermatologa i okulisty. Specjalny zespół opracuje listę schorzeń, kiedy pacjent będzie mógł ominąć lekarza pierwszego kontaktu i bez skierowania będzie mógł iść do lekarza specjalisty.
Jednocześnie minister powoła specjalny zespół, który będzie ocenił wdrażanie pakietu onkologicznego i ewentualne błędy i niedociągnięcia będą poprawiane.
Jak Porozumienie Zielonogórskie ocenia 14-godzinne negocjacje? - Satysfakcjonuje nas to, że gabinety są otwarte - powiedział Marek Twardowski, były wiceminister zdrowia i główny negocjator PZ. Jednocześnie Twardowski powiedział, że te negocjacje pokazały, że potrzebna jest taka organizacja jak Porozumienie Zielonogórskie, która skupia lekarzy i wyraża swoją opinię. Sukcesem zdaniem Marka Twardowskiego jest również wyższa stawka kapitacyjna. -Stawka kapitacyjna wynosi 140 zł i 4 gr. Dla nas było istotne podwyższenie stawki do 140 zł, bo od tej stawki buduje się pozostałe wskaźniki - powiedział główny negocjator Porozumienia Zielonogórskiego.
Jacek Krajewski powiedział również, że sukcesem jest również to, że tzw. zielone karty będą wydawać również onkolodzy.
Lekarze przyznają również, że sukcesem Porozumienia jest to, że umowy zawarta z lekarzami nie będzie mogła być jednostronnie zmieniona. Będzie mogła być ona zmieniona za porozumieniem obu stron.
Oświadczenie Porozumienia Zielonogórskiego:
O godz. 6.00 po 14 godz. morderczych negocjacji osiągnięto porozumienie z MZ. Poradnie będą otwarte sukcesywnie od dzisiaj, jak tylko dotrzemy do pracy.
Dzisiaj wracamy do swoich pacjentów, to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich. Podpisaliśmy porozumienie z Ministerstwem Zdrowia po wielomiesięcznych negocjacjach i braku możliwości pracy w pierwszych dniach roku - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Nie czas teraz na ocenę niewłaściwego zachowania ministra zdrowia wobec swoich kolegów, ale czas powrotu do naszych pacjentów, do naszych praktyk - dodaje.
- Jeszcze raz udowodniliśmy, że jesteśmy jedyną reprezentatywną i skuteczną organizacją pracodawców, która potrafi walczyć o prawidłowe funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce – mówi Marek Twardowski, członek zarządu Porozumienia Zielonogórskiego. - Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że nasze działania były słuszne. Serdeczne dziękujemy za Wasze wsparcie i silną wolę, która doprowadziła do sukcesu, jakim jest powrót do naszych pacjentów - dodaje.
Prezes NFZ zobowiązał się do ogłoszenia w dniu dzisiejszym zmienionego zarządzenia zawierającego wynegocjowane zapisy.
Co udało się wynegocjować:
- Umowy będą aneksowanie od 1 stycznia 2015 z zachowaniem ważności deklaracji i numerów recept.
- Ustalono zasady uznawania deklaracji pacjentów, którzy odzyskali prawo do świadczeń.
- W trakcie obowiązywania umowy jej zapisy nie mogą być zmienione bez zgody drugiej strony.
-Ustalono zasady określania harmonogramów pracy w przychodniach.
- Zlikwidowano konieczność corocznego składania tych tych samych dokumentów do przedłużenia umowy.
- Określono zasady przeprowadzania kontroli w przychodniach.
- Ustalono czas trwania umów. Będą trwały maksymalnie 12 miesięcy.
- Strony uzgodniły tryb dalszych prac nad poprawianiem pakietu onkologicznego.
- Wprowadzony zostanie zapis ustawowy dotyczący powołania koronerów i zmian w zasadach stwierdzania zgonów.
- Określono zasady finansowania POZ w 2015 r.
- Możliwość wydawania karty onkologicznej będzie przedmiotem dalszych uzgodnień.