Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Marian Zembala nowym ministrem zdrowia

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 15 czerwca 2015 17:02

Prof. Marian Zembala nowym ministrem zdrowia - Obrazek nagłówka
Po 16.30 Ewa Kopacz ogłosiła, kto został nowym ministrem zdrowia.

 Po 16.30 Ewa Kopacz ogłosiła, kto został nowym ministrem zdrowia. 

- Dokonałam zmian w moim rządzie. Każda z tych osób, które będę prezentować wiedzą, co to znaczy służba obywatelom, co znaczy ciężka praca - powiedziała Ewa Kopacz, która zaprezentowała nowego ministra zdrowia. Został nim prof. Marian Zembala.

- Profesor Marian Zembala jest kierownik kliniki w Zabrzu. Przypomnę, że wspólnie z profesorem Religą stworzył kardiochirurgię. Jest jednocześnie pionierem transplantacji płuc - powiedziała Ewa Kopacz.

 Profesor Marian Zembala ma 65 lat. W 1974 ukończył wydział lekarski Akademii Medycznej we Wrocławiu. Przez kilka lat przebywała na stażu w Holandii. W 1985 podjął pracę w utworzonej wówczas Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, którą kierował profesor Zbigniew Religa.  1993 został dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którym kieruje przez wiele lat. W 1998 r. został profesorem nauk medycznych. W 2014 r. został radnym PO sejmiku śląskiego.

Na "giełdzie" przed ogłoszeniem przez Ewę Kopacz było wymieniane jego nazwisko. Ale mówiło się, że nie zgodził się zostać ministrem. Najwyraźniej Zembala uznał, że premierowi się nie odmawia!

Przypomnijmy:

Bartosz Arłukowicz podał się w ubiegłym tygodniu do dymisji. Miał również być uczestnikiem tzw. afery taśmowej. Sam Arłukowicz przyznał, że uczestniczył w prywatnym spotkaniu w restauracji Sowa i przyjaciele.

Bartosz Arłukowicz był ministrem zdrowia od 18 listopada 2011 r. W marcu 2014 r. na polecenia premiera Donalda Tuska dostał za zadanie likwidację kolejek i limitów w onkologii. Pakiet pomimo protestów i zamkniętych gabinetów lekarzy rodzinnych zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Składa się on z dwóch pakietów: dla onkologii oraz dotyczącego pozostałych specjalizacji. Obydwa zawierają wiele zmian dla pielęgniarek, POZ, AOS i szpitali. Mają one zwiększyć dostęp do lekarzy i diagnostyki oraz skrócić lub wyeliminować hospitalizacje. Jednak już po kilku miesiącach od funkcjonowania pakietu Arłukowicz zapowiadał, że będą zmiany w pakiecie. Specjaliści krytykowali realizację pakiety, chociaż plan był dobry. Arłukowicz wprowadził również rządowy program leczenia in vitro.

Sam minister Bartosz Arłukowicz oceniany był za najgorszego ministra zdrowia po 89 roku. Coraz częściej w kontekście jego dymisji mówi się o tzw. aferze lekowej.

Przypomnijmy wywiad Iwony Schymalli z prof. Marianem Zembalą z lutego 2014 r.

 Źródło: Medexpress.pl/Wiadomości TVP/xnews/Wikipedia

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także