Sieć szpitali powstanie od 1 października. Placówki będą podzielone na 3 poziomy referencyjności.
Powstaną też cztery poziomy specjalistyczne: pediatryczny, onkologiczny, pulmonologiczny i ogólnopolski. W celu zakwalifikowania do sieci (poza szpitalami ogólnopolskimi) placówki medyczne będą musiały spełnić łącznie następujące warunki: udzielania świadczeń w ramach izby przyjęć albo szpitalnego oddziału ratunkowego na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przez okres co najmniej 2 ostatnich lat kalendarzowych oraz będą musiały posiadać konkretne oddziały wymienione w projekcie ustawy.
Wojewódzkie oddziały NFZ publikują wykazy świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej:
Dolnośląski - na liście znalało się 45 szpitali
Kujawsko-Pomorski
Lubelski - 37 szpitali
Lubuski
Łódzki - 36 szpitali
Małopolski
Mazowiecki - 82 szpitale
Opolski - 23 szpitale
Podkarpacki
Podlaski - 23 szpitale
Pomorski - 25 szpitali
Śląski
Świętokrzyski - 20 szpitali
Warmińsko-Mazurski
Wielkopolski - 50 szpitali
Zachodniopomorski
Pierwszy wykaz szpitali sieciowych pojawił się stronach dolnośląskiego oddziału NFZ. Szpitale sieciowe będą finansowane na zasadzie ryczałtu. Jego wysokość będzie wyliczana na podstawie świadczeń wykonanych w poprzednim okresie rozliczeniowym. W pierwszych miesiącach działania sieci bierze się pod uwagę świadczenia wykonane w 2015 roku według cen obowiązujących w dniu wejścia w życie szpitalnej sieci. Wszystkie szpitale będą miały wyliczony ryczałt według jednakowego wzoru.
Szpitale, które nie znajdą się w sieci będą, jak do tej pory, przystępować do konkursów świadczeń.