Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Pilotaż w centrach zdrowia psychicznego przedłużony o pół roku

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 22 lipca 2024 11:15

Pilotaż w centrach zdrowia psychicznego przedłużony o pół roku - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach pilotażu możliwe jest do 31 grudnia 2024 r. W celu wdrożenia przetestowanych w ramach pilotażu rozwiązań systemowych do systemu ochrony zdrowia psychicznego, niezbędne jest przedłużenie czasu trwania programu pilotażowego o pół roku, do dnia 30 czerwca 2025 r. Jednocześnie w dniu 24 maja 2024 r. opublikowana została Rekomendacja nr 48/2024 Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, w tym stawki ryczałtu na świadczeniobiorcę, która wymaga wdrożenia do programu.

Zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego ma na celu wydłużenie czasu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego o pół roku, do dnia 30 czerwca 2025 r. Wydłużenie okresu realizacji programu pilotażowego jest niezbędne do wdrożenia i zaadaptowania przetestowanych w ramach pilotażu rozwiązań systemowych do systemu ochrony zdrowia psychicznego.

Działania wdrożeniowe zostaną podjęte w oparciu o analizę wskaźników programu pilotażowego. Należy podkreślić, że podczas wdrażania rozwiązań systemowych do całości systemu ochrony zdrowia psychicznego dla dorosłych niezbędne jest zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej mając na uwadze populacją objętą opieką przez centra zdrowia psychicznego przekraczającej 50% osób dorosłych (tj. osoby zamieszkałe na obszarze objętym opieką centrów zdrowia psychicznego).

Jednocześnie niniejsza nowelizacja wdraża Rekomendację nr 48/2024 Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej co skutkuje zwiększeniem stawki ryczałtu na populację, o której mowa w § 20 ust. 2 do kwoty 75,74 zł. Zmieniona stawka ryczałtu, ma zastosowanie do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 lipca 2024 r. wobec czego w rozporządzeniu wprowadzono przepis przejściowy, który umożliwia zastosowanie nowej stawki ryczałtu od dnia 1 lipca 2024 r.

Źródło: RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także