Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Polacy chcą pracować do emerytury

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 sierpnia 2016 11:07

Polacy chcą pracować do emerytury - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Wydatki na ochronę zdrowia rosną, jednak problemy demograficzne, przed którymi stajemy, sprawiają, że pacjenci nie odczuwają poprawy w systemie ochrony zdrowia.

Najnowsze badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie inicjatywy "Głosuję na zdrowie" pokazuje, że Polacy chcą pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego. Taką wolę wyraziło 66 proc. ankietowanych. 32 proc. badanych chce zachować aktywność zawodową, nawet po przekroczeniu wieku emerytalnego.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, z Uczelni Łazarskiego w Warszawie powiedziała, że Polacy od 55 roku życia wygaszają się zawodowo, a  zdrowie jest jednym z powodów takiego stanu rzeczy. Potwierdzają to wyniki badania. 49 proc. badanych twierdzi, że biorąc pod uwagę swój obecny stan zdrowia, nie będzie w stanie pracować aż do emerytury. Blisko połowa badanych uważa, że zły stan zdrowia jest główną przyczyną uniemożliwiającą aktywność zawodową aż do uzyskania wieku emerytalnego.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej przypomniała, że organizacja systemu ochrony zdrowia przekłada się na produktywność Polaków.

Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes Infarmy, wskazała, że udział leków innowacyjnych, do których mamy dostęp, jest najniższy w Europie. - Wynosi 6,6 proc. budżetu wydawanego na leki przez NFZ. 6,6 proc. na 100 proc. Możemy powiedzieć, że są bogatsze kraje, ale nawet te kraje, które są w naszym najbliższym sąsiedztwie, które mają podobny PKB per capita albo niższy, wiedzą, że jedyną zmianą systemową jaka może się dokonać za naszego życia jest inwestycja w prawdziwą innowacje, bo to jest ucieczka do przodu.

Eksperci "Głosuję na zdrowie" są zdania, że w Polsce brak myślenia systemowego i mądrego podejścia do wydawania pieniędzy.

92 proc. Polaków jest zdania, że właściwa opieka zdrowotna, to jeden z najważniejszych czynników systemowych umożliwiających pozostanie jak najdłużej na rynku pracy. Niemal 60 proc. badanych uważa, że poziom finansowania opieki zdrowotnej nie jest wystarczający, by wydłużyć ich aktywność zawodową.

Zdaniem dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki na obecnym poziomie finansowania nie będzie przełomu i zmiany jakościowej, którą wyraźnie odczuliby pacjenci. Konieczny jest gwałtowny wzrost finansowania ochrony zdrowia.

 

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2025-01-8 o 12.03.57
Konferencja prasowa

KPO: Centra Wsparcia Badań Klinicznych

8 stycznia 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także