Przypomnijmy, że Ministerstwo w proponowanych rozporządzeniu przesunęło termin dostosowania się do nowych wymogów do 31 grudnia 2018 r. Z takiej rozwiązania cieszy się Polska Federacja Szpitali.
Federacja jednocześnie zwracając się do autorów projektu o wskazanie źródła ich finansowania.
PFSz odniosła się także do poszczególnych zapisów projektu rozporządzenia postulując m.in. odstąpienie od wymogu tworzenia tzw. oddziałów anestezji w podmiotach leczniczych, w których nie udziela się świadczeń z zakresu intensywnej terapii. PFSz zwraca także uwagę na interdyscyplinarność intensywnej terapii i konieczność partnerskiej współpracy lekarzy intensywistów z lekarzami innych specjalności, z pielęgniarkami oraz w sprawach organizacyjnych z kadrą zarządzającą szpitali. PFSz odnosi się do kwestii leczenia bólu niezależnie od jego przyczyny, postulując aby nie ograniczać tej kwestii wyłącznie do kompetencji anestezjologów.
PFSz uważa, że standardy organizacyjne opieki zdrowotnej nie powinny być opracowywane przede wszystkim przez lekarzy klinicystów - których domeną powinny być standardy opieki lekarskiej. PFSz zgłasza postulat udziału przedstawicieli środowiska organizatorów ochrony zdrowia w dalszych pracach nad projektem.
Źródło: PFSz