Sprowadzony sprzęt medyczny trafi do regionów, w których w ubiegłym tygodniu znacznie wzrósł poziom zachorowań, m.in. Uttar Pradesh i Bihar. Władze w tych stanach rozpoczęły prace nad utworzeniem tymczasowych placówek dla osób, które nie otrzymają pomocy w przepełnionych szpitalach. Wybrane regiony należą do gęsto zaludnionych i ubogich, mają również słabo rozwiniętą infrastrukturę medyczną, co utrudnia skuteczne udzielanie pomocy.
Ze względu na poważne niedobory tlenu, niezbędne jest skierowanie międzynarodowego wsparcia i zapewnienie sprzętu w miejscach z największym zapotrzebowaniem. W wyniku pogarszającej się sytuacji epidemicznej, część regionów w kraju wdrożyły ograniczenia, a rząd zastanawia się nad ponownym wprowadzeniem ogólnokrajowego lockdownu.
Do pomocy w walce z koronawirusem skierowano studentów medycyny i stażystów, w prowizorycznych szpitalach pomagają wolontariusze. Kolejne kraje decydują się na zaostrzenie restrykcji dla osób przylatujących z Indii, również własnych obywateli. Niestety eksperci podkreślają, że fala zachorowań będzie wzrastać.
Polska Misja Medyczna odpowiada za wybór i zorganizowanie wysyłki niezbędnego sprzętu medycznego do Indii. Na miejscu odbiór i dystrybucję będzie koordynować Human Circle Foundation, która w czasie pandemii dostarcza doraźną pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom kraju. Indyjska organizacja będzie także odpowiadać za bieżące monitorowanie potrzeb w wybranych lokalizacjach. Współpraca polskiego stowarzyszenia z lokalnym partnerem pozwoli zabezpieczyć najpilniejsze potrzeby w dramatycznej sytuacji, w której znalazł się kraj. Pomagać można przekazując środki poprzez stronę Polskiej Misji Medycznej: https://pmm.org.pl/chce-pomoc#pomoc-emergency
inf pras