Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego o nowej liście leków refundowanych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 października 2016 12:06

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego o nowej liście leków refundowanych  - Obrazek nagłówka
PZPPF popiera zwiększanie dostępu pacjentów do nowoczesnych terapii. Zwraca również uwagę na niewielkie zmiany na liście "S". A brakuje dostępu m.in. do niektórych leków kardiologicznych pierwszego rzutu czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Do obwieszczenia zostały dodane 134 nowe pozycje, z których większość to leki generyczne. Co ważne, MZ objął refundacją pierwsze odpowiedniki dla iwabradyny (leku kardiologicznego), przeciwzakrzepowej enoksaparyny sodowej i pramipeksolu do leczenia choroby Parkinsona. Zgodnie z mechanizmami przewidzianymi w ustawie refundacyjnej, wprowadzenie pierwszych odpowiedników, czyli leków generycznych wiąże się z reguły z obniżką ceny (czasem o kilkadziesiąt procent) i przez to przyczynia się do wymiernych oszczędności po stronie płatnika i zwiększa dostępność tych leków dla pacjentów. Dlatego PZPPF wyraża nadzieję, że w przyszłości minister zdrowia będzie konsekwentnie stosował praktykę wprowadzania produktów generycznych na wykaz w jak najszybszym terminie i nie przedłużał niepotrzebnie tej procedury do ustawowych 180 dni.
Przełomem jest zwłaszcza wprowadzenie na wykaz pierwszego odpowiednika dla przeciwzakrzepowego leku Clexane tj. produktu Neoparin, gdyż jest to pierwszy taki produkt zarejestrowany na terytorium Unii Europejskiej. Wprowadzenie na rynek leku Neoparin powinno spowodować zwiększenie dostępności enoksaparyny sodowej dla polskich pacjentów oraz wymierne oszczędności NFZ, które będą mogły zostać wydane na finansowanie innych pilnych potrzeb lekowych. (W wyniku obniżenia limitu finansowania poprzez wejście na listę tańszego generyku pacjenci zapłacą więcej za Clexane i inne produkty z grupy heparyn drobnocząsteczkowych i leków o działaniu heparyn drobnocząsteczkowych. Będą mogli jednak wykupić tańszy zamiennik leku Clexane).

Uwagę zwraca również rozszerzenie wykazu o znaczną liczbę nowych substancji czynnych. Na wykazie leków stosowanych w aptece są to produkty:
- Daivobet (calcipotriolum + betamethasonum) – stosowany w terapii łuszczycy,
- Adenuric (febuksostat) – stosowany w dnie moczanowej oraz przewlekłej hiperurykemii,
- Diacomit (styrypentol) – stosowany  w skojarzeniu z innymi lekami u pacjentów cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę niemowląt,
- Valdoxan (agomelatyna)  -stosowany w leczeniu depresji.
Z kolei wykaz substancji stosowanych w ramach programów lekowych został poszerzony o leki stosowane w onkologii tj.: temsirolimusum oraz crizotinibum.

PZPPF popiera zwiększanie dostępu pacjentów do nowoczesnych terapii, jednocześnie wyrażając nadzieję, że minister zdrowia zapewni dla nich odpowiednie źródła finansowania w roku bieżącym i w latach następnych. W obecnej sytuacji, budżet NFZ na finansowanie leków jest niezwykle napięty więc decyzje o obejmowaniu refundacją nowych terapii, powinny być poprzedzone wnikliwą analizą konsekwencji finansowych.
Jedynie kosmetycznych zmian doczekał się natomiast wykaz bezpłatnych leków dla seniorów. Na realizację deklaracji ministra zdrowia o sukcesywnym poszerzaniu wykazu o kolejne leki musimy zapewne poczekać do kolejnych obwieszczeń. Pilnego rozwiązania wymaga bowiem kwestia zapewnienia bezpłatnego dostępu seniorów do niektórych leków kardiologicznych pierwszego rzutu czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które są nadal reprezentowane wyłącznie przez jedną substancję czynną. Należy mieć nadzieję, że wskazane terapie znajdą się na wykazie bezpłatnych leków od 1 stycznia 2017 r.

Źródło: PZPPF

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także