Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego pozytywnie ocenia projekt listy bezpłatnych leków dla pacjentów powyżej 75 roku życia.
Umieszczenie na niej wszystkich farmaceutyków na najczęściej dotykające seniorów schorzenia umożliwi kontynuację dotychczasowej terapii lekami, które pacjenci znają i którym ufają. Zmiany leków mogą bowiem źle wpłynąć na przestrzeganie zaleceń lekarskich.
Poza tym pacjenci będą mogli czuć się bezpiecznie i nie obawiać się braków leków w aptekach, bo umieszczenie na Liście 75+ wszystkich dotychczas najczęściej stosowanych leków gwarantuje ciągłość dostaw.
PZPPF chce podkreślić, że korzystnym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki jest umieszczenie na tej liście również produktów wytwarzanych przez krajowych producentów.
Krajowy przemysł farmaceutyczny zapewnia bezpieczeństwo farmaceutyczne Polski, przyczynia się do wytworzenia 1 % PKB, w postaci podatków i innych danin odprowadza do budżetu 2,5 mld zł ( liczonych w rachunku ciągnionym) - tyle samo, ile NFZ wydaje na refundację wytworzonych przez rodzime firmy leków, generuje około 100 tys. miejsc pracy i przyczynia się do podnoszenia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki.
Ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie, co jest wynikiem obecności na rynku wielu krajowych firm generycznych zapewniających leki produkowane w najwyższych światowych standardach.
Źródło: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego