Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pomysły Nowoczesniej.pl na ochronę zdrowia. Którzy eksperci popierają partię?

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 31 sierpnia 2015 09:36

Pomysły Nowoczesniej.pl na ochronę zdrowia. Którzy eksperci popierają partię? - Obrazek nagłówka
Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
W Gliwicach odbył się kongres Nowoczesnej Ryszarda Petru. Tym razem partia zaprosiła do dyskusji ekspertów z zakresu ochrony zdrowia: naukowców, lekarzy, pielęgniarki, ale przede wszystkim przedstawicieli organizacji pacjenckich.
[caption id="attachment_61219" align="alignnone" width="620"]Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta[/caption]

W Gliwicach odbył się kongres Nowoczesnej Ryszarda Petru. Tym razem partia zaprosiła do dyskusji ekspertów z zakresu ochrony zdrowia: naukowców, lekarzy, pielęgniarki, ale przede wszystkim przedstawicieli organizacji pacjenckich.
 
- Pacjent musi być najważniejszy w opiece zdrowotnej. To być może brzmi jak hasło, ale tak naprawdę jeżeli nie będzie celem pacjent, będzie nim albo księgowość, albo biurokracja, albo robienie wokół zdrowia dobrego PR. Bo wprowadzanie nowych pakietów – np. onkologicznych - to wyłącznie działania PRowe – mówił podczas kongresu Nowoczesna Ochrona Zdrowia prezes Nowoczesnej Ryszard Petru.
 
W dyskusji uczestniczył prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który popiera stanowisko Nowoczesnej. - My nie jesteśmy mechanikami samochodowymi, nie chodzi o to, by pacjenta naprawić i wyrzucić. Chory ma być nadal pełnoprawnym członkiem społeczeństwa. (…) Stworzono absurdalny biurokratyczny system, który opisuje każde zjawisko. Zostało to mocno usztywnione i spowodowało wiele problemów. Ja sam zgłosiłem do pakietu onkologicznego 57 stron uwag - powiedział prof. Jassem.

Nowoczesna.pl stoi na stanowisku, że przez bałagan w systemie i skomplikowane procedury pacjent jest najmniej istotnym elementem w zdrowotnym systemie. Ryszard Petru uważa również, że trzeba docenić pracę pielęgniarek i dać i podwyżki. Inaczej wyjadą za granicę. - Jeśli nie będzie podwyżek dla tej grupy zawodowej, trzeba będzie ściągać pielęgniarki i położne z zagranicy i przeszkalać je. A to będzie dużo droższe niż podwyżki dla pielęgniarek, których ewidentnie jest coraz mniej, coraz mniej osób w tym momencie jest w stanie nami się opiekować- tłumaczył Petru. 

Zdaniem dr Grażyny Rogali-Pawelczyk prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, która uczestniczyła w spotkaniu Nowoczesnej pielęgniarki są niedoceniane. - W ciągu 25 lat pracy, 5 lat pielęgniarka nie śpi. Dzień w dzień pokonuje do 30 kilometrów. Podczas dyżuru opiekuje się średnio 30 pacjentami, a granica sięga nawet do 60-70. W państwa rękach nadzieja na to, że będziecie mieć wysokiej jakości opiekę medyczną - powiedziała Rogala-Pawelczyk.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także