Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Populacja UE zmniejsza się drugi rok z rzędu. Najgorzej wypada m.in. Polska

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 lipca 2022 11:27

Populacja UE zmniejsza się drugi rok z rzędu. Najgorzej wypada m.in. Polska - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Mimo, że liczba ludności na świecie wzrosła o niecały procent (najniższy wynik od II Wojny Światowej), to można powiedzieć, że jest nas coraz mniej. Z pewnością tak można skomentować badania Europejskiego Urzędu Statystycznego. Szacuje się, że populacja Europy będzie stale spadać aż do 2100 roku. Nie daje to nadziei na, chociażby, wzrost gospodarczy.

Jak podaje Eurostat populacja Unii Europejskiej zmniejszyła się w zeszłym roku po raz kolejny, na co wpływ miała pandemia i ponad dwa miliony wywołanych nią zgonów. Według statystyk populacja 27 krajów spadła o blisko 172 tysiące w porównaniu z poprzednim rokiem i ponad 656 tysięcy od stycznia 2020 roku.


„W 2020 i 2021 roku dodatnia migracja netto nie rekompensowała już negatywnej zmiany naturalnej w UE, a w konsekwencji całkowita populacja UE spada” – napisano w badaniu, wskazując na skutki pandemii. Liczba zgonów zaczęła przewyższać liczbę urodzeń w UE dziesięć lat temu, ale imigracja spoza bloku pomogła zmniejszyć tę różnicę aż do pierwszego roku pandemii.


Poprzednim razem Unia odnotowała spadek liczby ludności w 2011 roku. Biorąc pod uwagę pandemię, starzejące się społeczeństwo i stosunkowo niski współczynnik dzietności, Eurostat stwierdził, że w nadchodzących latach liczba zgonów będzie nadal przewyższać liczbę urodzeń.
Podczas gdy Włochy, Polska i Rumunia odnotowały największy spadek liczby ludności, ponad połowa państw członkowskich UE odnotowała wzrost liczby ludności, na czele z Francją, Holandią i Szwecją.


Według Eurostatu w Unii Europejskiej mieszka 446,8 mln osób (dane ze stycznia 2022 roku).

Źródło: Reuters/ Wprost Biznes

Tematy

Eurostat / COVID-19

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także