Jak podaje MZ w opublikowanym w poniedziałek (26.08.2024 r.), sytuacja była tematem wielu spotkań i rozmów pomiędzy Warmińsko-Mazurskim OW NFZ, organem założycielskim i dyrekcją szpitala. Proces uzgodnień w tym zakresie trwał prawie 2 lata, a ostateczna decyzja zapadła w maju. W wyniku tych ustaleń od 1 września br. oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu zostanie przekształcony i będzie realizował świadczenia w zakresie ginekologii planowej. Takie rozwiązanie zostało wypracowane w porozumieniu miedzy NFZ, Starostwem Powiatowym i zarządem szpitala.
MZ zapewnia, że pacjentki rodzące z Nowego Miasta Lubawskiego i okolic mają zapewnioną pełną opiekę w ościennych oddziałach ginekologiczno-położniczych, między innymi w oddalonej o zaledwie 26 km Iławie. Szpital w Iławie jest w pełni przygotowany i zadeklarował objęcie opieką ciężarnych pacjentek. Poza tym iławski szpital przejął także kadrę z oddziału w Nowym Mieście Lubawskim.
Resort podkreśla, że powyższe decyzje nie mają związku z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczącym zmian w szpitalnictwie, skierowanym do konsultacji publicznych 9 sierpnia br. Projekt nie przesądza o tym, ile szpitali z oddziałami zabiegowymi (np. oddziały chirurgii ogólnej) czy też szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi spełni kryteria kwalifikacji do tzw. sieci szpitali na nowych zasadach. Przypominamy, że mają one obowiązywać od 2027 roku.
Ostateczne, szczegółowe kryteria kwalifikacji dla oddziałów zabiegowych i położniczych znajdą się w rozporządzeniu – po przeprowadzeniu dodatkowych analiz i szerokich konsultacji, z uwzględnieniem potrzeby właściwego zabezpieczenia świadczeń zabiegowych na danym obszarze.
Tymczasem w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. W ubiegłym przyszło na świat 272 tys. dzieci.
„Pracujemy nad dostosowaniem oferty szpitali do potrzeb danej społeczności. NFZ ma uwzględniać również kryterium geograficzne i będzie podpisywać kontrakty z tymi oddziałami położniczymi, które zabezpieczają tereny odległe od innych szpitali. Jeśli z planu zakupu świadczeń dla województwa będzie wynikało, że na danym obszarze jakieś świadczenia szpitalne będą niewystarczająco zabezpieczone, odbędą się uzupełniające postępowania o zawarcie umów z NFZ – na ogólnych zasadach (konkursu ofert/rokowań)”, dodaje resort w komunikacie.
oprac. na podst. komunikatu MZ