Lekarze krytykują pakiet kolejkowy i apelują do ministra zdrowia o „wstrzymanie procedur mających na celu zalegalizowanie przepisów szkodliwych dla pacjentów i wszystkich środowisk medycznych w systemie ochrony zdrowia w Polsce”.
Po przeanalizowaniu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, członkowie Porozumienia Organizacji Lekarskich (Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków) wspólnie wyrażają sprzeciw próbie wprowadzenia przepisów, które wbrew propagandowym obietnicom nie tylko nie dają szansy poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, ale wręcz zagrażają jego funkcjonowaniu.
Jak czytamy w oświadczeniu: W toku dotychczasowych rozmów przedstawiciele organizacji zrzeszonych w Porozumieniu Organizacji Lekarskich byli przekonani, iż wspomniany projekt istotnie zmierza do ważnych zmian w systemie – m.in. do podniesienia roli podstawowej opieki zdrowotnej w jego ramach, a przede wszystkim, iż resort zdrowia zamierza wprowadzać zmiany w uzgodnieniu ze świadczeniodawcami, a nie jednostronnie je narzucać. Niestety, treść przyjętego przez Radę Ministrów i będącego obecnie w toku prac sejmowych projektu ustawy wskazuje, iż przekonania te były błędne.
W związku z tym organizacje zrzeszone w Porozumieniu Organizacji Lekarskich podzielają głębokie rozczarowanie faktem pominięcia zdecydowanej większości postulatów zmian zgłaszanych dotychczas przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy podczas przygotowywania przez Ministerstwo Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Po zapoznaniu się z opiniami ekspertów „Porozumienia Zielonogórskiego” członkowie Porozumienia Organizacji Lekarskich uznają przedstawione zastrzeżenia za zasadne i nakazujące odrzucić ministerialny projekt w aktualnej formie.
Zastrzeżenia dotyczą zwłaszcza następujących kwestii:
1. Projekt wprowadza zasadę zawierania umów ze świadczeniodawcami podstawowej opieki zdrowotnej na czas nieokreślony. Jednocześnie zakłada się odstąpienie od dotychczas obowiązującej procedury ustalania Ogólnych Warunków Umów (treść OWU jest efektem negocjacji NFZ z organizacjami świadczeniodawców), na rzecz ich odgórnego i jednostronnego ustalania przez Ministra Zdrowia. Biorąc pod uwagę obie te okoliczności – sytuacja prawna świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej, jako stron umów zawieranych z NFZ, ulega istotnemu pogorszeniu. Na taki fakt Porozumienie Organizacji Lekarskich nie może wyrazić zgody.
2. Projekt ustawy wprowadza istotne i daleko idące zmiany w zakresie leczenia onkologicznego pacjentów. Zmiany te, co do zasady godne rozważenia, należy jednak w projektowanej formie całkowicie odrzucić. Bez istotnego wzmocnienia organizacyjnego, finansowego i strukturalnego ochrony zdrowia system nie jest w stanie przyjąć dodatkowych obowiązków bez generowania kolejek. Przekonanie resortu wyrażone w treści uzasadnienia projektu, iż tak daleko idące modyfikacje nie będą wymagać opisanych wyżej zmian, w tym zwiększenia finansowania jest całkowicie błędne.
3. Kolejna propozycja, obejmująca odstąpienie od możliwości korzystania przez pacjentów ze świadczeń lekarza okulisty i dermatologa, oznacza przerzucenie na podstawowa opiekę zdrowotną konieczności „obsługi” pacjentów z tego zakresu, w szczególności tylko poprzez wydawanie im kolejnych skierowań. Efekt jest łatwy do przewidzenia – przerzucenie kolejek z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej do poz, co spowoduje zmniejszenie dostępności świadczeń i wydłużenie kolejek. Nie wyrażamy na to zgody.
Niezależnie od powyższego, podkreślamy, iż również pozostałe propozycje zmian są dla POL nie do przyjęcia. W szczególności wskazujemy na:
- niedopuszczalne ocenianie lekarzy POZ nie poprzez kryterium ich wiedzy medycznej, lecz poprzez czynnik o charakterze wyłącznie statystycznym (przykładem proponowany przez ministerstwo indywidualny wskaźnik rozpoznawania nowotworów);
- brak lub marginalną obecność reprezentantów świadczeniodawców w organach jednostek organizacyjnych wymienionych w ustawie (są to: Rada Funduszu, Rada d.s. Taryfikacji, Rady Oddziałów Funduszu);
- niezrozumiały sposób przepływu dokumentacji dotyczącej leczenia onkologicznego - nie uwzględniający zasad określonych w obecnie obowiązujących ustawach;
- odejście od związania kontroli prowadzonych przez NFZ rygorami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej;
- nie uwzględnienie istotnych dla poz kwestii weryfikacji świadczeń i uprawnień do świadczeń (przykłady: nieadekwatność systemu eWUŚ do finansowania poz, nie uwzględnienie propozycji „poz dla każdego”).
Z punktu widzenia organizacji skupionych w Porozumieniu Organizacji Lekarskich, przyjęte przez Radę Ministrów i proponowane przez Pana resort zmiany skutkować będą kolejnym przerzuceniem obowiązków, obciążeń finansowych i organizacyjnych na świadczeniodawców. Na takie skutki i tak określone zmiany w Porozumienie Organizacji Lekarskich nie wyraża zgody.
Źródło: materiały prasowe
Czytaj także: Po trupach do celu…, czyli jak głosowano nad tzw. pakietem kolejkowym