Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

POZ: e-zwolnienia w obecnym kształcie nie do przyjęcia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 kwietnia 2017 09:36

POZ: e-zwolnienia w obecnym kształcie nie do przyjęcia - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Porozumienie Zielonogórskie nie rekomenduje korzystania z systemu elektronicznych zwolnień lekarskich.

Mimo tego że od zeszłego roku lekarze mogą wystawiać e-zwolnienia, do ZUS wpłynęło do tej pory niecałe 600 tys. zwolnień w formie elektronicznej. 

Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego w dalszym ciągu nie rekomenduje swoim członkom korzystania z systemu elektronicznych zwolnień lekarskich, bo system za m.in. zbyt skomplikowany, niefunkcjonalny i czasochłonny. W praktyce oznacza to jeszcze mniej czasu dla pacjenta.

PZ sprzeciwia się także wprowadzaniu obowiązku wystawiania e-zwolnień bez uprzedniego pilotażu, a przede wszystkim bez poprawienia wad systemu. 


- Logowanie do systemu, wypełnianie formularza i jego autoryzacji zajmuje teraz ok. 5 minut. Tymczasem każda minuta, poświęcona przez lekarza na niepotrzebne biurokratyczne i techniczne czynności, to czas zabierany choremu, a przecież to on jest najważniejszy. Dlatego jeśli system e-zwolnień ma być obowiązkowy, powinien być prosty w użyciu i szybki - mówi wiceprezes PZ Wojciech Pacholicki. - Obecnie funkcjonujący model taki nie jest, co wielokrotnie zgłaszaliśmy zarówno w centrali NFZ, jak i w Ministerstwie Zdrowia. Bez rezultatu. Nadal system wymaga przechodzenia wielu podstron i wprowadzania danych niezwiązanych z chorobą. Naszym zdaniem rolą lekarza powinno być tylko wpisanie kodu choroby i czasu niezdolności do pracy, wszystkie inne proceduralne czynności są zbędne.


Porozumienie Zielonogórskie zwraca uwagę także na inne wady systemu, jak nierozwiązany problem autoryzacji e-zwolnień czy kwestię ich wystawiania w sytuacji braku dostępu do internetu. Ponadto obecnie całe grupy pracowników są poza systemem elektronicznym - lekarze muszą mieć więc możliwość wystawiania także zwolnień na dotychczasowych zasadach. Są także argumenty natury finansowej: obligatoryjność e-zwolnień będzie wymagała od lekarzy własnych nakładów (w wielu przypadkach zakup komputerów i oprogramowania, płatna usługa autoryzacji poprzez podpis kwalifikowany).
 

Przypominamy, że obowiązek wystawiania druków zwolnień w formie elektronicznej będzie istniał od początku roku 2018. W tej chwili lekarze mogą wystawiać zwolnienia zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Źródło: Porozumienie Zielonogórskie

Tematy

e-zwolnienia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także