Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w przesłanym do prezesa NFZ piśmie alarmują, że w wyniku weryfikacji deklaracji POZ za czerwiec Centrala NFZ nie uznała części pacjentów do rozliczeń.
W zeszłym roku organizacja PPOZ bardzo mocno podkreślała, że weryfikacji za pomocą platformy e-WUŚ nie da się zastosować przy świadczeniach w podstawowej opiece zdrowotnej. Deklaracja pacjenta, która stanowi podstawę finansowania w POZ - to nie jest świadczenie zdrowotne, a system e-WUŚ jest przystosowany wyłącznie do zweryfikowania jednostkowego świadczenia zdrowotnego. Wówczas wydawało się, że NFZ to zrozumiał i odstąpił od usuwania deklaracji pacjenta, który w systemie świecił się na czerwono. Tak było do maja. Od czerwca coś się zmieniło i bez żadnej zapowiedzi - po cichu i to w okresie urlopowym - przy comiesięcznej weryfikacji deklaracji pojawił się ”błąd 99” oznaczający brak uprawnień do świadczeń zdrowotnych – alarmuje PPOZ. W związku z czym NFZ postanowił nie rozliczyć się ze świadczeniodawcami za te wszystkie deklaracje, które zostały obarczone tym błędem.
Świadczeniodawcy dowiedzieli się o tym z raportu zwrotnego przesłanego przez oddziały NFZ do rozliczeń za czerwiec. W skali kraju chodzi o kilkanaście tysięcy takich deklaracji, które nagle NFZ zakwestionował. Centrala NFZ nic o tym nie wiedziała, również oddziały nie wiedziały dlaczego. Okazało się, że pracownik Centrali NFZ jednym kliknięciem pozbawił uprawnień do świadczeń kilkanaście tysięcy pacjentów świecących się na czerwono w systemie eWUŚ. Jakie były tego powody? Tego nie udało się wyjaśnić.
- Ale jeżeli jest to próba Funduszu polegająca na przetestowaniu świadczeniodawców, czy zauważą czy nie, to już dzisiaj chcemy wyjaśnić, że doskonale jesteśmy zorientowani, w jaki sposób NFZ wywiązuje się z podpisanych ustaleń zawartych w umowach o wzajemnej współpracy – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.
W związku z tym PPOZ domaga się od prezesa NFZ wyjaśnienia sprawy oraz przywrócenia wyciętych bezpodstawnie deklaracji, argumentując to tym, że Centrala NFZ nie po raz pierwszy podejmuje nieuprawnioną próbę pozbawienia uprawnień świadczeń za pomocą systemu eWUŚ w odniesieniu do deklaracji wyboru, a nie do świadczeń zdrowotnych.
Źródło: Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia
Czytaj także: Fizjoterapeuci nie chcą nowego konsultanta krajowego