W piśmie do Filipa Nowaka, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, świadczeniodawcy PPOZ wskazali, iż wymuszony inflacją wskaźnik korygujący kapitacyjną stawkę bazową lekarza podstawowej opieki zdrowotnej powinien być oparty o średnioroczny wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych ogółem w stosunku do roku poprzedniego (ogłaszany przez Prezesa GUS około 15 stycznia każdego roku).
– Taki wzrost stawki zagwarantuje możliwość dalszego funkcjonowania placówek poz, w tym zabezpieczenie ich w towary i usługi, których ceny z racji inflacji rosną znacząco z roku na rok – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.
Zdaniem lekarzy PPOZ w obecnej sytuacji wskazane jest utrzymanie dotychczasowych regulacji w zakresie finansowania świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla osób przewlekle chorych na cukrzycę, choroby układu krążenia lub choroby tarczycy.
– Natomiast w przyszłym roku konieczna będzie analiza możliwych zmian w celu wspólnego wypracowania propozycji ewentualnych modyfikacji. Tu niezbędna będzie współpraca NFZ ze świadczeniodawcami podstawowej opieki zdrowotnej – dodaje prezes PPOZ.
Jednym z ważniejszych tematów jest opieka koordynowana, która – w opinii lekarzy PPOZ – nie powinna polegać wyłącznie na znaczącym dofinansowaniu dużych, wielokierunkowych podmiotów, ale przede wszystkim na wsparciu finansowym wszystkich małych podmiotów (świadczeniodawców) w zakresie pomocy we wdrażaniu procesów informatyzacji ochrony zdrowia.
– Skupienie się na wielkich podmiotach doprowadzi do odbudowy systemu zakładów opieki zdrowotnej funkcjonującego w poprzedniej epoce. Skumulowanie sił i finansów w dużych podmiotach leczniczych znacząco pogorszy dostępność dla pacjentów z małych miejscowości, odległych od dużych centrów, co znacząco zwiększy już istniejące nierówności – podkreślają lekarze PPOZ.
Świadczeniodawcy PPOZ zwrócili również uwagę na konieczność wsparcia finansowego z NFZ dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej na inwestycje z zakresu cyberbezpieczeństwa.
– Obecne systemy informatyczne wymagają stałego nadzoru i aktualizacji ich oprogramowania, tak aby dane pacjentów były zabezpieczone przed cyberatakami. Dane te są danymi szczególnie wrażliwymi, toteż wsparcie infrastruktury informatycznej jest tu nieodzowne – podkreślają lekarze PPOZ wnioskując do Filipa Nowaka, prezesa NFZ, o spotkanie poświęcone funkcjonowaniu placówek podstawowej opieki zdrowotnej w roku 2023.
Źródło: PPOZ