Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pracodawcy chcą nowych procedur rozliczania dla nieubezpieczonych pacjentów

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 19 marca 2015 11:00

Pracodawcy chcą nowych procedur rozliczania dla nieubezpieczonych pacjentów - Obrazek nagłówka
Jak wynika z ustaleń Dziennika Gazety Prawnej prawie 2 mln pacjentów wykreślono z list lekarzy rodzinnych. Medycy czują się oszukani. Pracodawcy wskazują na konieczność zmian.

nfz

Jak wynika z ustaleń Dziennika Gazety Prawnej prawie 2 mln pacjentów wykreślono z list lekarzy rodzinnych. Medycy czują się oszukani. Pracodawcy wskazują na konieczność zmian.

W związku z istniejącymi wątpliwościami w zakresie możliwości rozliczania świadczeniobiorców, którzy zostali wskazani jako osoby nieubezpieczone w systemie eWUŚ, Konfederacja Lewiatan zwróciła się z prośbą do prezesa NFZ o wypracowanie jednolitej procedury postępowania, która byłaby dogodna zarówno dla płatnika publicznego, jak i dla świadczeniodawców.

Jak tłumaczą pracodawcy, problem weryfikacji ubezpieczonych jest najtrudniejszy na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ obecny stan wymusza niejako konieczność stałego sprawdzania wszystkich zgłoszonych do lekarza pacjentów, niezależnie od tego czy pacjent ten zgłosi się do placówki POZ, czy też nie. Niestety, dotychczasowe rozmowy na poziomie województw nie dają jednoznacznego rozwiązania.

Zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jedną z dopuszczalnych form potwierdzenia przez pacjenta prawa do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jest złożenie oświadczenia. Oświadczenie to ważne jest przez trzy miesiące, co oznacza, że przed ich upływem podmiot leczniczy udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej powinien dokonać weryfikacji pacjenta w eWUŚ. W tym miejscu rodzi się zatem pytanie czy dopuszczalne jest żądanie od pacjentów przedkładania oświadczeń raz na kwartał. A ponadto kiedy pacjent winien złożyć kolejne oświadczenie (z jaką datą) przy kończących się 3-miesiecznej płatności przez NFZ – pytają eksperci.

- W naszej opinii art. 50a ustawy o z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprost wskazuje, że uprawnionym do ustalenia osoby odpowiedzialnej za poniesienie kosztów świadczenia jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Tym samym świadczeniodawcy nie mają nie tylko narzędzi, ale również nie mają prawa do dokonywania weryfikacji dokumentów otrzymywanych od pacjentów. Koniecznym wydaje się zatem wprowadzenie platformy współpracy umożliwiającej szybkie działanie w celu wyeliminowania istniejących wątpliwości i sprawną weryfikację statusu pacjentów w systemie eWUŚ – apeluje Lewiatan.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan deklarują współpracę przy stworzeniu procedury weryfikacji świadczeniodawców i chętnie spotkają się z pracownikami NFZ w celu wypracowania dogodnego dla obu stron sposobu postępowania.

Przypomnijmy co o pacjentach wyświetlających się na czerwono mówił Marek Twardowski, prezes Lubuskiego Porozumienia Zielonogórskiego:
- To po prostu oszukiwanie lekarzy rodzinnych. Na razie analizujemy skalę problemu w naszym województwie, gdzie do Porozumienia Zielonogórskiego należy ok. 80 proc. podmiotów POZ. W ciągu kilku dni będziemy mieć konkretne dane, które przedstawimy na konferencji prasowej. Zapewniam, że nie zostawimy tej sprawy i podejmiemy odpowiednie kroki prawne. Odpowiednie – to znaczy stanowcze, zgodne z prawem i jak najmniej dotykające pacjentów. To nie oni są winni bałaganowi, który panuje w systemie weryfikacji ubezpieczeń. Część zweryfikowanych negatywnie w e-WUŚ przedstawia dokumenty, potwierdzające ich prawo do leczenia finansowanego przez NFZ. Jak widać na bałaganie w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, Fundusz tylko zyskuje – przede wszystkim finansowo, a kolejni prezesi NFZ nie są wstanie tego uporządkować. Tracą na tym przede wszystkim pacjenci, którzy zostają pozbawieni opieki lekarza rodzinnego, którego sami wybrali i nie mogą skorzystać np. z programów zdrowotnych – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także: Czy farmaceuta może odmówić sprzedaży tabletki "dzień po"?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także