W projekcie zarządzenia prezesa NFZ zaproponowano zmiany w wycenie procedur medycznych. – To niedopuszczalne działanie – uważa wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.
Pracodawcy RP wystosowali sprzeciw wobec zmian dotyczących warunków zawierania i realizacji umów dotyczących m.in. leczenia szpitalnego. Zdaniem pracodawców takie zmiany są niedopuszczalne na miesiąc przed rozpoczęciem systemowej wyceny przez Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji (AOTMiT).
Przede wszystkim trzeba przystosować polski system ochrony zdrowia do zmian, jakie następują w społeczeństwie. Dotyczące przede wszystkim starzejącego się społeczeństwa. „W perspektywie średnio- i długoterminowej spodziewane jest bowiem znaczne zwiększenie wydatków na opiekę zdrowotną. Wynikające z tego obciążenie dla finansów publicznych można byłoby zmniejszyć, a przy tym poprawić dostęp do opieki zdrowotnej przez wzmocnienie opieki podstawowej i systemów skierowań oraz wykorzystanie możliwości wzrostu oszczędności w opiece szpitalnej” – napisali Pracodawcy RP.
Ich zdaniem trzeba zapobiec obniżaniu wyceny procedur proponowanym w projekcie zarządzenia prezesa NFZ. „Zgodnie z ustawą oczekujemy przekazania przez Narodowy Fundusz Zdrowia kompetencji do wyceny świadczeń powołanej do tego z dniem 1 stycznia 2015 r. Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz bezwzględne zaniechanie wprowadzania zmian w tak krytycznym momencie” – informują Pracodawcy RP.
Źródło: Pracodawcy RP
Przeczytaj również: Zmiana kryterium oceny ofert na świadczenia