Premier Beata Szydło była gościem Marcina Zaborskiego w RMF FM, gdzie odpowiadała na pytania słuchaczy. Nie zabrakło tematów zdrowotnych.
- Kiedy zmniejszą się kolejki do lekarzy specjalistów? - pytała słuchaczka, przytaczając absurdalnie długie terminy oczekiwania na wizytę u specjalistów.
- To są okresy oczekiwań, które bulwersują - przyznała premier i dodała, że sieć szpitali, która ruszy od 1 października oraz ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej powinny ten długi czas oczekiwania do lekarza skrócić.
- Ale mamy jeszcze jeden poważny problem, to znaczy, zaczyna w Polsce brakować lekarzy i pielęgniarek i to jest kolejny problem, z którym musimy sobie poradzić - dodała Beata Szydło.
Tymczasem już od 1 października kobiety będą będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Obniżenie wieku emerytalnego może dodatkowo pogłębić braki kadrowe w służbie zdrowia.
W kontekście pytania o wynagrodzenia lekarzy premier przypomniała, że minister zdrowia przygotował propozycje podwyżek, ale także propozycję rozłożenia na 3 lata zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, tak by osiągnąć 6 proc. PKB.
Premier przyznała, że idealnie byłoby osiągnąć 6 proc. PKB. - To jest oczywiście na razie poza naszymi możliwościami, ale co roku będziemy zwiększać nakłady na służbę zdrowia - obiecała szefowa rządu.
Organizacje pacjentów, towarzystwa lekarskie i medyczne samorządy zawodowe od dawna apelują o pilne zwiększenie nakładów publicznych na ochronę zdrowia do ponad 6% PKB oraz dokonanie koniecznych zmian służących poprawie działania systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
Źródło: RMF FM