"Z dniem 12 grudnia 2016 r. Prezes Rady Ministrów Pani Beata Szydło odwołała Panią Krystynę Barbarę Kozłowską z funkcji Rzecznika Praw Pacjenta. Pani Krystyna Barbara Kozłowska będzie pełniła swoje obowiązki do czasu powołania następcy na stanowisku Rzecznika Praw Pacjenta"- możemy przeczytać w komunikacje na stronie biura rzecznika praw pacjenta.
Krystyna Barbara Kozłowska jest absolwentką Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Ukończyła podyplomowe studia menedżerskie MBA dla kadry Medycznej w Akademii im. Leona Koźmińskiego, a także Podyplomowe Studium Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pierwsze 10 lat pracy zawodowej zajmowała się bezpośrednio pacjentami w różnych placówkach medycznych. Uczestniczyła w pracach nad ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a także w licznych konferencjach i seminariach z zakresu ochrony praw pacjentów w Polsce. Jest członkiem Rady Naukowej przy Polskim Towarzystwie Bioetycznym.
Posiada wieloletnie doświadczenie w kierowaniu pracami Biura Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia.
Wizją pracy rzecznika praw pacjenta jest jak najlepsze realizowanie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz reagowanie w każdej sytuacji, w której prawa pacjenta nie są przestrzegane.
PiS Kozłowską chciał odwołać w 2011 r., kiedy ta złożyła sprawozdanie z prac w 2009 r.
- Ten rzecznik po prostu nie pracuje - mówił Bolesław Piecha, ówczesny przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.
Działania rzecznika wielokrotnie krytykował Maciej Hamankiewicz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Prezes NRL napisał list do premier Beaty Szydło, w którym domaga się analizy działań rzecznika praw pacjenta. "Rzecznik Praw Pacjenta, zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r. poz. 159, z późn. zm.), powinien mieć na celu ochronę praw pacjentów, natomiast jego działanie w praktyce sprowadza się do oskarżania lekarzy" - skarży się w liście Maciej Hamankiewicz, prezes NRL. Jego zdaniem rzecznik prawa pacjenta podważa kompetencje i etykę zawodową lekarzy.
Źródło: RPP/TVN24/Medexpress.pl