Nagroda im. Heinego H. Hansena przyznawana jest naukowcom o największym – w skali międzynarodowej – wkładzie w badania nad rakiem płuca.
Prof. Rafał Dziadziuszko jest zastępcą kierownika Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej. Jako członek ESMO zasiadał w latach 2011–2016 w Komitecie Edukacyjnym Towarzystwa, był też przedstawicielem ESMO w Polsce (2009-2011).
Ważnym etapem w karierze prof. Dziadziuszko była trzyletnia praca w University of Colorado Cancer Center, gdzie doświadczenie w obszarze translacyjnych badań nad rakiem płuca zdobywał u boku prof. Freda R. Hirscha – jednego z najbliższych współpracowników prof. Hansena.
Głównym obszarem naukowych zainteresowań prof. Dziadziuszko są właśnie translacyjne badania nad rakiem płuca. Gdański profesor jest autorem ponad 120 recenzowanych artykułów i rozdziałów na ten temat.
Obecna działalność prof. Dziadziuszko obejmuje identyfikację celów molekularnych dla innowacyjnych terapii raka płuca, ocenę nowych strategii radioterapii w nowotworach klatki piersiowej oraz badania nad programami diagnostyki przesiewowej w kierunku raka płuc.
– Prof. Dziadziuszko jest światowym liderem torakoonkologii, który – dzięki szeroko zakrojonej współpracy ze specjalistami w wielu krajach – znakomicie wciela w życie idee prof. Heinego Hansena – powiedział prof. Fred R. Hirsch. – Będąc wybitnie uzdolnionym naukowcem, prof. Dziadziuszko jest także prawdziwym lekarzem, pozostającym blisko swoich pacjentów, a przy tym obdarzonym osobowością, która sprawia, że jest nie tylko niezwykle szanowany, ale także bardzo lubiany.
Prof. Heine H. Hansen (1938–2011) był wybitnym badaczem raka płuca. Piastował stanowisko prezesa ESMO w latach 1996–1997. Był też jednym z założycieli i późniejszych szefów IASLC. Równie ważna jak działalność naukowa, była dla prof. Hansena edukacja lekarzy i integracja środowisk specjalistów z różnych państw.
– Spotkałem się z prof. Hansenem kilkakrotnie w mojej karierze w czasie wydarzeń naukowych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, wtedy jeszcze oddzielonej od Zachodu „żelazną kurtyną”. Prof. Hansen motywował nas wtedy do przyłączenia się do ogólnoeuropejskiej współpracy onkologów. Wierzył, że działalność naukowców w naszym regionie powinna zostać w pełni zintegrowana z europejskimi badaniami nad rakiem płuca – powiedział prof. Dziadziuszko.
Nagroda zostanie wręczona podczas zaplanowanej na 5–8 maja br. w Genewie Europejskiej Konferencji Raka Płuca (ELCC).
Źródło: ESMO