Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Artykuł sponsorowany

Prezes INTER Polska o przyszłości prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 listopada 2024 06:00

Prezes INTER Polska o przyszłości prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych - Obrazek nagłówka
Źródło: interpolska.pl
Z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że na koniec II kwartału 2024 roku prywatne ubezpieczenie zdrowotne miało 5,1 miliona Polaków. To o 11,9% więcej w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Rośnie więc rola tego typu polis – i to pomimo wsparcia ze strony państwa. Czy prywatne ubezpieczenia mogą być lekarstwem na problemy publicznego systemu opieki zdrowotnej?

Prezes INTER Polska Janusz Szulik podczas 28. edycji Banking & Insurance Forum przedstawił różnorodne modele finansowania opieki zdrowotnej w Europie. Jego prelekcja otworzyła blok dyskusyjny „Modele finansowania opieki zdrowotnej na świecie oraz wnioski płynące dla Polski”.

W swoim wystąpieniu Janusz Szulik szczegółowo omówił systemy opieki zdrowotnej w krajach takich jak Austria, Niemcy czy Wielka Brytania. Podkreślił mocne strony tych systemów i wyzwania, z którymi się mierzą.

Skupił się na kluczowych zagadnieniach, takich jak:

  • modele finansowania opieki zdrowotnej (podatkowy, mieszany, dualny),
  • obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne,
  • finansowanie szpitali,
  • koszyk świadczeń gwarantowanych,
  • współpłacenie za usługi oraz dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.

Prezes INTER Polska przytoczył także dane z raportu „Health at a Glance 2023: OECD Indicators”, uzupełniając porównanie systemów danymi na temat wskaźnika nakładów publicznych na ochronę zdrowia oraz zadowolenia. Pokazują one, że w naszym kraju jedynie 6,7% PKB przeznacza się na ochronę zdrowia, a zadowolenie z dostępności i jakości usług medycznych deklaruje tylko 51% Polaków. Dla porównania – w Czechach wydatki na zdrowie wynoszą 9,1% PKB, a poziom satysfakcji sięga 77%.

 

Rola prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce

Po prezentacji wprowadzającej odbyła się debata moderowana przez Radosława Boguckiego z EY Polska. Zgromadziła ona ekspertów, którzy poszukiwali rozwiązań mających na celu poprawę funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia.

W panelu wzięli udział:

  • Janusz Szulik (INTER Polska),
  • Sławomir Łopalewski (LUX MED Ubezpieczenia),
  • Igor Radziewicz-Winnicki (PZU Zdrowie),
  • Jakub Szulc (NFZ).

Rozmówcy skupili swoją uwagę na tematach kluczowych dla przyszłości polskiego systemu ochrony zdrowia. Dyskutowano m.in. o:

  • roli prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych,
  • korzyściach płynących z wprowadzenia komplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych,
  • potrzebie dofinansowania i reformy systemu.

 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dlaczego warto mieć polisę?

Podczas prelekcji Janusz Szulik przywołał słowa prof. dr. Stefana Feldera z CINCH – Health Economics Research Center: „Medycyna ma coraz więcej do zaoferowania, a pacjenci coraz więcej oczekują”. Te oczekiwania związane z kompleksową profilaktyką i leczeniem łatwiej jest zrealizować z wykupionym prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jakie konkretnie korzyści daje takie rozwiązanie?

 

1. Szybszy dostęp do specjalistów

Prywatne ubezpieczenia często umożliwiają szybsze umówienie się na wizyty u lekarzy specjalistów, co jest szczególnie istotne w pilnych przypadkach.

 

2. Szerszy zakres usług

Wiele prywatnych ubezpieczeń oferuje dostęp do szerokiej gamy usług medycznych, w tym badań diagnostycznych, terapii i zabiegów, które mogą nie być dostępne w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

 

3. Wybór placówki

Posiadacze prywatnego ubezpieczenia najczęściej mają możliwość wyboru placówki medycznej, co pozwala na skorzystanie z lepszych warunków i standardów opieki.

 

4. Szybsze wyniki badań

Pacjenci z prywatnym ubezpieczeniem często mogą liczyć na szybsze wyniki badań diagnostycznych, co przyspiesza proces leczenia.

 

5. Możliwość korzystania z usług dodatkowych

Wiele planów ubezpieczeniowych obejmuje dodatkowe usługi, takie jak rehabilitacja, terapie alternatywne czy profilaktyczne badania zdrowotne.

 

6. Bezpieczeństwo finansowe

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może pomóc w zabezpieczeniu się przed wysokimi kosztami leczenia, które mogą wystąpić w przypadku poważnej choroby lub wypadku.

 

7. Dostęp do nowoczesnych technologii

Prywatne placówki często dysponują nowoczesnym sprzętem i technologią, co może przyczynić się do szybszej i skuteczniejszej diagnostyki oraz leczenia.

 

8. Wygoda i elastyczność

Prywatne ubezpieczenie zwykle pozwalają na umawianie wizyt w dogodnych dla pacjenta terminach (w tym w weekendy), co jest istotne dla osób pracujących lub mających inne zobowiązania.

 

9. Programy profilaktyczne

Niektóre ubezpieczenia zdrowotne oferują programy profilaktyczne, które promują zdrowy styl życia i pomagają we wczesnym wykrywaniu chorób.

 

10. Dopasowanie do potrzeb

Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość dostosowania polisy do indywidualnych potrzeb, co pozwala na włączenie dodatkowych usług lub utworzenie korzystnych cenowo pakietów.

 

INTER Polska – ubezpieczenia dla branży medycznej

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne można wykupić między innymi w Towarzystwie Ubezpieczeniowym INTER Polska. Jest to firma, która od ponad 30 lat specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych rozwiązań ubezpieczeniowych dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i innych pracowników ochrony zdrowia.

Swoim klientom proponuje pełną gamę polis – od dobrowolnych i obowiązkowych ubezpieczeń OC po majątkowe i na życie. Dzięki temu zapewnia wszechstronne wsparcie dostosowane do potrzeb przedstawicieli branży medycznej.

 

Wykonujesz zawód medyczny? Sprawdź pełną ofertę ubezpieczeń na stronie interpolska.pl/medycy.

Podobne artykuły

adobestock_495495126
Artykuł sponsorowany

Krem SPF 50 - dlaczego warto go stosować przez cały rok?

27 września 2024
przystosowanielazienkidlaosobniepelnosprawnychjakiemeblelazienkowewybrac
2 września 2024
Masażery wibracyjne – czym są i jak działają?
Artykuł sponsorowany

Masażery wibracyjne – czym są i jak działają?

28 sierpnia 2024
adobestock_430123463
Artykuł sponsorowany

Jak dbać o skórę z atopią? O czym należy pamiętać?

26 sierpnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

nfz
6 listopada 2024
iStock-1197001731

OZZL o zarobkach lekarzy

30 października 2024
iStock-1911417635

POZ: Opieka koordynowana na medal

11 października 2024
prezydent Andrzej Duda
10 października 2024