Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk podpisał zarządzenie dotyczące zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Co się zmieni?
Zmiany w przepisach dają możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego przez lekarzy pediatrów i lekarzy internistów w wyniku otwarcia tego segmentu świadczeń zdrowotnych dla lekarzy, którzy mają „specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii”.
Orędownikiem zmian był minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Dotąd poradnię POZ mogli prowadzić lekarze rodzinni bądź interniści i pediatrzy, którzy od lat pracowali w POZ. Młodzi lekarze pediatrzy po specjalizacji mogli tylko zatrudnić się w szpitalu lub być pracownikiem, ale nie właścicielem POZ, ponieważ warunkiem utworzenia praktyki POZ jest dotychczas specjalizacja z medycyny rodzinnej.
Na zmianach mają zyskać przede wszystkim pacjenci, którzy będą mogli zdecydować, czy chcą, żeby dziecko leczyło się u internisty czy pediatry. Pacjent będzie miał możliwość wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ oraz położnej POZ, a także zwiększa z dwóch do trzech liczbę wyborów w ciągu roku kalendarzowego, za dokonanie których pacjent nie ponosi opłaty.
Źródło: NFZ
Przeczytaj również: Zmiany w POZ: walka o dobro pacjentów czy interesy?