Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Światowy Dzień Zdrowia

Prezes PTO: polscy pacjenci mają ograniczony dostęp do innowacyjnych metod leczenia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 kwietnia 2017 11:02

Prezes PTO: polscy pacjenci mają ograniczony dostęp do innowacyjnych metod leczenia  - Obrazek nagłówka
Zgodnie z prognozami, nowotwory mają stać się najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.

- Światowy Dzień Zdrowia to czas, w którym ze szczególną uwagą powinniśmy skupić się na kluczowych problemach pacjentów, którzy zmagają się z chorobami onkologicznymi. Mamy do czynienia ze stałym wzrostem zachorowalności na nowotwory, a jednocześnie – zbyt mało rozwiniętą profilaktyką i wczesną wykrywalnością raka – podkreśla prof. dr hab. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. W naszym kraju, plasują się na drugim miejscu, tuż za chorobami układu krążenia. Rosnąca liczba zachorowań przekłada się bezpośrednio na zwiększające się koszty, które dotyczą zarówno pacjentów, jak i szpitalnictwa i gospodarki. – Każdemu obywatelowi przysługuje prawo do optymalnego i niezwłocznego dostępu do odpowiedniej opieki specjalistycznej, cechującej się najwyższą jakością i zgodnej z innowacyjnymi osiągnięciami w dziedzinie medycyny. Przypomina o tym Europejska Karta Praw Pacjenta Onkologicznego. Tymczasem, innowacyjne techniki leczenia nie są jeszcze w Polsce dostępne na tyle, na ile powinny. Pacjenci muszą mieć szansę na pełne korzystanie z nowoczesnych terapii oraz leków, które, w wielu przypadkach, mogą okazać się ich jedyną szansą na powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania – dodaje profesor.

Za ograniczony dostęp polskich pacjentów do innowacyjnych metod leczenia odpowiada m.in. zbyt niskie finansowanie służby zdrowia, a w tym – onkologii, a także skomplikowane procedury refundacyjne. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, co prawda, zwiększenie środków finansowych przeznaczanych na ochronę zdrowia, rozpoczynając od roku 2018, a wydatki na onkologię systematycznie rosną, jednak to wciąż za mało, by mówić o stabilnej sytuacji pacjentów onkologicznych, a tym bardziej – możliwości korzystania z najnowocześniejszych terapii. Jak czytamy w raporcie inicjatywy All.Can: Poprawa efektywności i stabilności opieki onkologicznej – rekomendacje dla Polski, na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej, zarówno wydatki na ochronę zdrowia, jak i na opiekę onkologiczną w Polsce – mierzone jako odsetek PKB oraz w przeliczeniu per capita – są wyjątkowo niskie. Poniżej średniej europejskiej znajdują się również wydatki na opiekę onkologiczną w stosunku do obciążenia chorobą dla czterech głównych typów nowotworów.

Poza potrzebą zwiększenia finansowania, ogromnie ważny jest również wzrost roli profilaktyki pierwotnej oraz badań przesiewowych, a co za tym idzie – poprawa świadomości społecznej oraz poczucia odpowiedzialności za zdrowie. – Jako Polskie Towarzystwo Onkologiczne, pragniemy stale dążyć do poprawy zdrowotności polskich pacjentów. Przekazywane przez nas zalecenia, które dotyczą dbałości o zdrowie oraz promują profilaktykę, jeszcze wielu osobom mogą wydawać się banalne. Tymczasem, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ mogą one mieć na nasze życie i przyszłe cieszenie się dobrą kondycją zdrowotną – wyjaśnia profesor Fijuth. I podkreśla, że to właśnie dzięki podstawowym zasadom prowadzenia zdrowego trybu życia, zmniejszamy ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Do głównych zaleceń zaliczamy unikanie palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu, stosowanie zbilansowanej diety oraz aktywność fizyczną i przeciwdziałanie otyłości. Stan zdrowia musimy sprawdzać również w ramach tzw. profilaktyki wtórnej, czyli badań przesiewowych. W Polsce prowadzone są programy, które mają za zadanie zmniejszenie śmiertelności m.in. z powodu raka piersi, czy też raka szyjki macicy. Pozwalają one na wykrycie nowotworów na najwcześniejszym stadium choroby. - Wiele nowotworów nie musiałoby być́ śmiertelnym zagrożeniem, gdyby były wcześnie zdiagnozowane i leczone. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa i dostęp do badań przesiewowych o wysokiej jakości – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Okazuje się jednak, że w Polsce, odsetek osób biorących udział w tych badaniach jest wciąż niewystarczający. Pomimo postępu i zwiększającej się świadomości społecznej, temat badań przesiewowych wydaje się nadal marginalizowany, a decydenci poświęcają mu zbyt mało uwagi i rzeczywistych, praktycznych działań. Dotyczy to w szczególności onkologii kobiecej, związanej z rakiem szyjki macicy oraz rakiem piersi. Zawodzi profilaktyka, o której kobiety są niedostatecznie informowane, a w dalszej kolejności – sam dostęp do leczenia, odpowiednio wykwalifikowanej i przyjaznej kadry oraz nowoczesnych metod zwalczania choroby. Wszystko to sprawia, że kobiety w Polsce są zbyt późno diagnozowane, co oznacza palącą potrzebę wprowadzenia innowacyjnych metod postępowania. Niezwykle istotną kwestią jest również brak zapewnionego wsparcia psychologicznego.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest w tym roku hasło: "Depresja - porozmawiajmy o niej". To właśnie do depresji mogą często prowadzić problemy zdrowotne oraz bycie pozostawionym samym sobie. A tak czuje się wiele polskich pacjentek, które dowiadując się o schorzeniu, napotykają na brak odpowiedniego podejścia do całego procesu leczenia , a także – uniemożliwiony dostęp do opieki psychologicznej. – Mamy nadzieję, że podczas obchodów Światowego Dnia Zdrowia w kolejnych latach będziemy mogli cieszyć się już poprawą sytuacji onkologii w Polsce, a ze swojej strony pragniemy dołożyć wszelkich starań do jej rozwoju – zaznacza profesor Fijuth. 

Źródło: Materiały prasowe

Tematy

onkologia

Podobne artykuły

Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (21)
27 czerwca 2024
157353990
26 czerwca 2024
57577603
26 czerwca 2024
iStock-178283446
25 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.