Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Prezydent Andrzej Duda upomina się o zarobki w ochronie zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 lipca 2017 09:04

Prezydent Andrzej Duda upomina się o zarobki w ochronie zdrowia - Obrazek nagłówka
Kancelaria Prezydenta RP
I pisze list do ministra zdrowia.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Określa ona sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz harmonogram dochodzenia do jego docelowego poziomu.

Prezydent skierował przy tej okazji list do ministra zdrowia, w którym podziela opinię NSZZ "Solidarność" o niesłusznym pominięciu w jej zapisach pracowników współwykonujących zawody medyczne.
Andrzej Duda zwrócił się o ponowne przeanalizowanie zakresu zagadnień, które reguluje ustawa. Podkreślił, że ustawa odnosi się tylko do niektórych grup pracowników zatrudnionych w placówkach medycznych.  - Pominięci zostali pracownicy współwykonujący świadczenia medyczne, w tym pracownicy administracji i statystyki medycznej, salowe czy sanitariusze - przypomina prezydent. I dodaje, że wprowadzenie regulacji obejmującej tylko niektóre grupy pracowników stwarza ryzyko konfliktu wśród personelu.  - Chciałbym zwrócić uwagę Pana Ministra na fakt, że zastosowanie różnych reguł wynagradzania, a przede wszystkim znaczne różnice w ich wysokości na niekorzyść pracowników współwykonujących świadczenia medyczne wywołuje w nich poczucie głębokiej niesprawiedliwości - pisze w liście do Konstantego Radziwiłła prezydent. Andrzej Duda zwrócił się także rozważenie możliwości kompleksowego ujęcia kwestii wynagradzania pracowników związanych z systemem ochrony zdrowia z uwzględnieniem wynagrodzeń zasadniczych pracowników niemedycznych. 

Przypomnijmy:

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze będzie ustalane jako iloczyn współczynnika pracy dla danej grupy zawodowej i wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok ustalenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Do końca 2019 r., zamiast przeciętnego wynagrodzenia, przyjmowana będzie kwota 3 900 zł brutto.

Współczynnik pracy został określony w załączniku do ustawy. Załącznik ten przyporządkowuje pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych do 10 grup zawodowych. Wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikom wykonującym zawód medyczny zatrudnionym na poszczególnych kategoriach stanowisk pracy będzie uzależniona od poziomu wykształcenia wymaganego na stanowisku pracy, na którym zatrudniony jest dany pracownik (wykształcenie na poziomie wyższym, średnim, posiadanie specjalizacji).

Docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego zostanie osiągnięta dopiero po upływie okresu przejściowego, do końca 2021 r. Od dnia 1 stycznia 2022 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny nie będzie mogło być niższe niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze ustalone na dzień 31 grudnia 2021 r.

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze będzie przysługiwało pracownikowi wykonującemu zawód medyczny, zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy, najniższe wynagrodzenie zasadnicze będzie przysługiwało w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy.

Ustawa wejdzie w życie w pierwszych dniach sierpnia.

Środowisko medyczne przeciwne

Proponowany projekt nie satysfakcjonuje przedstawicieli strony społecznej która 15 maja br. złożyła do sejmu obywatelski projekt ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Medycy zrzeszeni w PZM uważają, że lekarze ze specjalizacją powinni zarabiać przynajmniej 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a bez specjalizacji - 2-krotność. Pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni (w zależności od wykształcenia i specjalizacji) zarabialiby minimum od 1,5 do 2 średnich krajowych. Ponadto PZM chce, żeby zarobki wzrosły od razu, a nie dopiero w 2021 r.

Oprócz uchwalenia obywatelskiego projektu ustawy, który będzie procedowany przez sejm dopiero po wakacjach, medycy domagają się stworzenia projektu ustawy dot. zwiększenia finansowania ochrony zdrowia oraz projektu kompleksowej reformy służby zdrowia. Porozumienie Zawodów Medycznych dało na to rządowi czas do 2 października. Jeśli do tego terminu nic się nie zmieni, PZM zapowiedziało utworzenie komitetu protestacyjnego i rozpoczęcie strajku.

Źródło: Solidarność Ochrony Zdrowia/Medexpress

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

1ec0833e0c7fd6439961cb8bb7f58165
7 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
iStock-1246922598
30 października 2024
iStock-1205816181
28 października 2024