Prezydent podpisał dzisiaj ustawę o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne. Co zostanie zmienione w przepisach?
Nowe przepisy mają przede wszystkim ograniczyć wywożenie leków za granicę. Podmioty odpowiedzialne, hurtownie, apteki, punkty apteczne i działy farmacji szpitalnej będą miały obowiązek przekazywania informacji o stanach magazynowych i wykonanych transakcjach do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Minister zdrowia w oparciu o dane z tego systemu będzie następnie informował jakich leków brakuje w Polsce. Informować o problemie w dostępności mają apteki, punkty apteczne albo dział farmacji szpitalnej.
Jeżeli w co najmniej 5 proc. aptek na terenie danego województwa będzie zgłoszony brak dostępu do leków wydawanych na receptę oraz refundowanych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, wojewódzki inspektor farmaceutyczny w ciągu 3 dni roboczych ustali przyczyny tego braku – po uprzedniej weryfikacji dostępności leków.
Powiadomienie o braku dostępu do leków i jej przyczynach będzie przekazywane również do głównego inspektora farmaceutycznego, który ustala ich dostępność w obrocie hurtowym.
Hurtownia, która będzie chciała wywieźć za granicę lek znajdujący się na liście leków zagrożonych brakiem dostępności, będzie musiała poinformować o tym głównego inspektora farmaceutycznego. Organ będzie miał 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu wobec wywozu danego produktu. Jeśli tego nie zrobi, hurtownia będzie mogła wywieźć lek lub sprzedać go za granicę w ciągu następnych 30 dni.
Zgodnie z nowelizacją ustawy apteki i hurtownie będą zamawiały leki na piśmie lub drogą elektroniczną. Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.
Źródło: mz.gov.pl