Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Problem z e-zwolnieniami

MedExpress Team

MedExpress Team

Problem z e-zwolnieniami - Obrazek nagłówka
Jakich zmian oczekują lekarze?

Thinkstock/FPM Thinkstock/FPM

Jakich zmian oczekują lekarze?


Przedstawiciele Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia na spotkaniu w dniu 23.01.2016 r. uznali, że aplikacja przygotowana przez ZUS wymaga znaczących poprawek i do czasu ich wprowadzenia nie rekomendują lekarzom zakładania kont na portalu i wystawiania zwolnień w systemie elektronicznym ZUS.

Przedstawiciele POL oczekują:
1. Radykalnego uproszczenia systemu wystawiania e-zwolnień tak by rolą lekarza było określenie rozpoznania i czasu niezdolności do pracy a wszystkie pozostałe elementy procedury (np. określenie adresu pobytu, płatników składek) odbywały się poza obowiązkami lekarza.

2. Stworzenia przez ZUS interfejsu pozwalającego na swobodne komunikowanie się z systemem e-ZLA aplikacji gabinetowych (dzisiaj lekarz w celu wystawienia zwolnienia musi logować się na portalu e-zwolnień, często wielokrotnie w ciągu dnia.)

3. Racjonalnego rozwiązania kwestii wystawiania zwolnień lekarskich w sytuacji braku dostępu do internetu (w aktualnie obowiązującym modelu lekarz musi przewidzieć taka sytuacje i pobrać na zapas pewną pulę numerów, wyrukować pacjentowi zwolnienie a po odzyskaniu dostępu do sieci wprowadzić ręcznie wystawione zwolnienia do systemu ZUS. Dopiero po wprowadzeniu całej puli będzie można otrzymać kolejne numery. O liczbie przyznawanych jednorazowo numerów decydował będzie ZUS)

4. Zmiany sposobu podpisywania wystawionych zwolnień (dzisiaj możliwe jest użycie podpisu kwalifikowanego, który jest płatny i koszty jego zakupu obciążają lekarza lub przychodnię. Alternatywną metodą autoryzacji jest prywatną profil zaufany e-puap lekarza - o ile taki profil posiada). W ocenie zebranych e-puap, który wymaga przesyłania sms-ów lub maili jest zbyt czasochłonny. Nie dokonano również oceny jak ten system zadziała jeżeli jednocześnie zaloguje się kilkanaście tysięcy lekarzy.

5. Określenie refundacji kosztów związanych z wprowadzeniem systemu e-zwolnień.
Wprowadzenie e-zwolnień w obecnym kształcie dla części lekarzy jest niemożliwe, a dla wszystkich korzystających oznacza wydłużenie czasu koniecznego na obsługę administracyjną i tym samym skrócenia pozostałego czasu na wizytę pacjenta. POL nie może się zgodzić na żadne rozwiązanie, które skutkować będzie zmniejszeniem dostępu lekarza dla pacjenta, jak jest właśnie w tym przypadku.

Zdaniem POL rozwiązanie wyżej wymienionych problemów jest warunkiem niezbędnym do kolejnego etapu jakim powinien być pilotaż realizowany z określoną grupą lekarzy. Dopiero po jego zakończeniu i analizie wniosków procedura wystawiania e-zwolnień może zostać uznana za gotową do wykorzystania w szerokim zakresie.

W ocenie POL lekarze powinni wstrzymać się z korzystaniem z aplikacji e-zwolnień, by pozwolić politykom i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych na efektywne wykorzystanie dwuletniego okresu przejściowego. 

Przypomnijmy: Już wcześniej OZZL wzywał lekarzy do niewystawiania e-zwolnień
OZZL apeluje do lekarzy o powstrzymanie się z przechodzeniem na wystawianie druków ZUS ZLA w formie elektronicznej. Dlaczego?

W związku z tym, że w wielu placówkach medycznych ZUS namawia lekarzy do rozpoczęcia już teraz wypisywania druków zwolnień od pracy (ZUS ZLA) w postaci elektronicznej (E-ZLA), Zarząd Krajowy OZZL wzywa lekarzy do powstrzymania się od przechodzenia na ten sposób wypisywania zwolnień – do czasu, gdy zostaną wynegocjowane przez OZZL i/lub inne organizacje lekarskie lepsze warunki wystawiania zwolnień w formie elektronicznej.

OZZL przypomina, że obowiązek wystawiania druków zwolnień w formie elektronicznej będzie istniał od początku roku 2018.

Przypomnijmy: Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać e-zwolnienia. Ale to nie znaczy, że od razy znikną te stare papierowe druki.

Do dnia 31 grudnia 2017 r. lekarz będzie mógł wystawiać zwolnienia papierowe na dotychczasowych zasadach. Po tym terminie – od 1 stycznia 2017 r. – wystawiane będą wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

BCC przeanalizowało plusy i minusy nowych przepisów.

Dla pracodawcy:
1. Przede wszystkim natychmiastowa informacja o otrzymaniu przez pracownika zwolnienia lekarskiego. Możliwość przeorganizowania zespołu pracowniczego.
2. Możliwość przeprowadzenia kontroli wykorzystania zwolnienia przez pracownika zgodnie z zaleceniami lekarza. Szczególnie istotne przy zwolnieniach krótkoterminowych.
3. Zwolnienie z obowiązku kontroli 7 dniowego terminu dostarczenia przez pracownika otrzymanego zwolnienia lekarskiego.
4. Ułatwiony kontakt z ZUS i stały dostęp do informacji o udzielanych pracownikom zwolnień lekarskich.
5. Prawo wystąpienia drogą elektroniczną do ZUS z wnioskiem o skontrolowanie prawidłowości wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Dla ubezpieczonego pracownika:
1. Zwolnienia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej będą automatycznie wysyłane do ZUS, co zwolni pracownika z obowiązku dostarczenia pracodawcy
w formie papierowej w ciągu 7 dni otrzymanego zwolnienia lekarskiego.
2. Zostanie skrócony okres oczekiwania na wypłatę świadczeń z ZUS.
3. Na żądanie pacjenta lekarz wystawi tradycyjną papierową wersję zwolnienia.

Dla lekarza:
1. Elektroniczne zwolnienia będą mogli wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową.
2. O sposobie wystawienia zwolnień decyduje lekarz.
3. Bezpośredni wgląd do wszystkich poprzednich udzielanych zwolnień lekarskich oraz wskazań medycznych ich wystawienia.
4. Oszczędność czasu wystawiania e-zwolnienia. Więcej czasu dla pacjenta.
5. Nie mając dostępu do Internetu w trakcie udzielania porady/wizyty lekarz będzie miał możliwość wystawienia zwolnienia w wersji papierowej.

Dla ZUS:
1. Szybsza weryfikacja prawidłowości wystawianych zwolnień z pracy.
2. Skuteczniejsza kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich.
3. Usprawniony kontakt z płatnikiem i lekarzem.
Powyższe regulacje prawne wymuszają również dodatkowe obowiązki:
Dla pracodawcy:
1. Do 31 grudnia 2015 r. założyć należy (bezpłatnie) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS swój profil informacyjny płatnika składek z danymi umożliwiający lekarzowi przesyłania e-zwolnień do ZUS, płatnika i ubezpieczonego .
2. E-zwolnienie wystawiane pracownikom otrzymają pracodawcy mający elektroniczny profil na PUE. Przedsiębiorcy opłacający składkę za nie więcej niż pięciu pracowników nie mają takiego obowiązku.
Reasumując
1. Według danych ZUS za rok 2014 uwzględniających absencję chorobową, liczba orzeczeń lekarskich o niezdolności do pracy wyniosła ponad 17 mln. W tej statystyce nie ujęto zwolnień wystawianych z tytułu opieki nad dzieckiem lub wymagających opieki innych członków rodziny.
2. Przyjęte regulacje uszczelnienia procedury wydawania zwolnień lekarskich należy uznać za krok we właściwym kierunku. Korzystny dla pracodawcy i pracownika.
3. E-zwolnienia usprawnią procedurę wystawiania zwolnień lekarskich i ich przepływ miedzy lekarzem, ZUS i pracodawcą. Będą znacznie trudniejsze do sfałszowania
i zwiększą efektywność kontroli wystawiania i wykorzystania zwolnień lekarskich zarówno przez ZUS jaki i pracodawcę.

Źródło: Porozumienie Zielonogórskie / OZZL/BCC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także