Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Producenci leków chcą utrzymania pozaaptecznej sprzedaży detalicznej produktów leczniczych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 stycznia 2017 12:29

Producenci leków chcą utrzymania pozaaptecznej sprzedaży detalicznej produktów leczniczych  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Producenci leków OTC przestrzegają przed ograniczeniem sprzedaży leków na stacjach benzynowych i sklepach spożywczych. Twierdzą, że stracą pacjenci.

Wprowadzenie projektowanego przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenia może doprowadzić do zamknięcia sprzedaży pozaaptecznej leków, mimo ustawowej możliwości jej prowadzenia, w związku z przeszkodami faktycznymi, pozornie służącymi pacjentom. Rzeczywistym skutkiem będzie uniemożliwienie dostępu do leków „pierwszej potrzeby” dla prawie 50 proc. polskiego społeczeństwa w małych miejscowościach i na terenach wiejskich, gdzie dostęp do aptek jest ograniczony zasięgiem geograficznym, jak również dniami wolnymi od pracy i godzinami nocnymi.

Projektowane zmiany w zakresie rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego Rozporządzenie w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych pociągną za sobą istotne skutki ekonomiczne nie tylko dla sektora farmaceutycznego, ale także dla gospodarki jako całości, w tym zatrudnienia i finansów publicznych.

- Wprowadzenie proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w projekcie Rozporządzenia doprowadzi do sytuacji, w której wytwórcy nie zdążą przeprowadzić niezbędnych zmian rejestracyjnych, jak również zmian technologicznych w procesie produkcji. Taki stan rzeczy przełoży się na dostępność leków w sklepach ogólnodostępnych oraz na stacjach benzynowych – powiedziała Ewa Jankowska prezes PASMI.

Istotna zatem staje się konieczność ustanowienia równowagi pomiędzy projektowaną regulacją a doraźnością potrzeb pacjenta oraz zrównoważonym rozwojem małej i średniej polskiej przedsiębiorczości.
W związku z tym konieczne jest wyrażone w stanowisku PASMI:
-    przyjęcie korekty okresu przejściowego w zakresie:
 utrzymania w pozaaptecznej sprzedaży detalicznej produktów leczniczych spełniających dotychczasowe kryteria do czasu wygaśnięcia ich terminu ważności 

uwzględnienia w przepisach przejściowych producentów i hurtowni, przez zapewnienie co najmniej 6-miesięcznego okresu na wprowadzanie do obrotu produktów spełniających dotychczasowe kryteria

-    pozostawienie na liście grup terapeutycznych leków stosowanych w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego oraz leków stosowanych miejscowo w bólach stawów i mięśni
-    pozostawienie dawki paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego na poziomie 500 mg,
-    utrzymanie dotychczas dopuszczonych substancji stosowanych w stanach zapalnych i bólu gardła
-    ujednolicenie dopuszczalnych maksymalnych wielkości opakowań dla poszczególnych kategorii leków, w sposób uwzględniający bezpieczeństwo stosowania i doraźność terapii, a także techniczne i produkcyjne możliwości wytwórców, tj.
o    leki przeciwbólowe – max. 10 szt. w opakowaniu,
o    leki na gardło – max. 12 szt. w opakowaniu,
o    leki na zgagę i nadkwaśność – max. 12 szt. w opakowaniu,
o    leki przeciwbiegunkowe - max 12 szt. w opakowaniu,
o    leki przeciwalergiczne - max 10 szt. w opakowaniu,
o    nikotynowa terapia zastępcza – max. 30 szt. w opakowaniu.

- Na bazie przeprowadzanej  analizy uważamy, iż projektowana regulacja może pozbawić hurtownie farmaceutyczne z dnia na dzień możliwości zbycia zmagazynowanych produktów zawierających substancje usunięte z wykazu – komentuje Ewa Jankowska

Źródło: PASMI

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także