Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Prof. Dudek odpowiada na zarzuty

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 stycznia 2017 09:01

Prof. Dudek odpowiada na zarzuty - Obrazek nagłówka
Prokuratorzy z Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie prowadzą śledztwo. Chodzi o darowiznę dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Głos w sprawie zabrał prof. Dariusz Dudek.

W ubiegłym tygodniu do 16 kliniki w Polsce wkroczyła policja, która zabezpieczyła dokumentację medyczną. Chodzi o darowiznę w postaci stentów, którą przyjął Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Zdaniem śledczych stenty miały trafić do prywatnych klinik. Głos w sprawie zabrał prof. Dariusz Dudek, który odpiera zarzuty i przekonuje, że stenty zostały wykorzystane do leczenia pacjentów w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Stenty wieńcowe o wartości ok. 0,5 mln zł zostały przekazane ponad 10 lat temu do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w ramach umów o współpracy klinicznej pomiędzy producentem stentów, zespołem kardiologów w Krakowie kierowanym przez prof. Dariusza Dudka oraz administracją Szpitala Uniwersyteckiego. Takie stenty były również kupowane przez Szpital Uniwersytecki jako nowoczesne wyroby medyczne zarejestrowane w Europie i Polsce do leczenia pacjentów z choroba wieńcową.
 
- Wbrew komunikatom medialnym o nieprawidłowej ścieżce dystrybucji stentów przekazanych do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie informujemy, iż 10 lat temu te stenty były zastosowane wyłącznie do leczenia pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Darowizna w postaci partii stentów wieńcowych do leczenia zawału serca o wartości ponad 0,5 mln złotych została wypracowana jako efekt wieloletniej klinicznej i dydaktycznej pracy liderów oraz całego zespołu kardiologów Szpitala Uniwersyteckiego w kooperacji z uznanym i wiodącym producentem sprzętu medycznego z USA. Współpraca została zawarta w formalnych umowach pomiędzy Szpitalem Uniwersyteckim, producentem sprzętu i nami lekarzami. Stenty stosowane podczas zabiegów są numerowane i ewidencjonowane w księgach zabiegowych dla każdej procedury od wielu lat i łatwe do wglądu - podkreśla prof. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Profesor Dudek zaznaczył, iż zespół II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie od wielu lat leczy pacjentów z chorobami serca i naczyń, a o ich zaangażowaniu i sukcesach w opiece nad chorymi świadczy codzienna działalność zespołu, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

 - Podtrzymujemy, że jesteśmy otwarci i gotowi do wyjaśnień wszelkich pytań w zakresie zabiegów z roku 2006 oraz z tamtego okresu - nasza działalność jest profesjonalna od lat i była zgodna z obowiązującymi procedurami szpitalnymi. Natomiast, od ponad 10 lat jesteśmy poddawani ogromnej presji i  ostatnio, przeszukaniami policji i prokuratury w naszych domach i miejscach wykonywania zawodu. Praca kardiologów leczących w trybie nagłym zawał serca jest obciążona podwyższonym poziomem stresu. Obecna sytuacja dodatkowo potęguje stres i wpływa negatywnie na pracę zespołu medycznego. Ponadto, żądanie wydania przez prokuraturę dokumentacji medycznej obejmującej leczenie kilkunastu tysięcy pacjentów w ubiegłych latach, przy aktualnym codziennym zaangażowaniu w leczenie pacjentów z zawałem serca, znacznie utrudnia pracę lekarską. Może potencjalnie również zwiększyć zagrożenie życia dla pacjentów, na przykład w przypadku konieczności dostępu, a braku oryginałów dokumentacji dotyczącej hospitalizacji z lat poprzednich. Taka sytuacja utrudnia nam wszystkim wykonywanie naszej lekarskiej pracy. Ponadto procesy kontroli przez prokuraturę na tak dużą skalę powodują znaczne obciążenie wszystkich pracowników oddziału i generują bardzo wysokie dodatkowe koszty finansowe dla całego szpitala i Polski - dodaje prof. Dudek.

Prof. Dariusz Dudek kilka lat temu leczył ojca obecnego ministra sprawiedliwości. Ojciec Ziobry umarł w wyniku komplikacji po operacji.

Źródło: Newsweek/Gazeta Krakowska

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także