"Epidemiologia, diagnostyka i terapia HCV" - pod tym tytułem w Sejmie odbyła się debata dotycząca wirusa HCV. Dlaczego HCV to tak poważne zagrożenie? O tym z prof. Waldemarem Halotą przewodniczącym Polskiej Grupy Ekspertów HCV rozmawia Alicja Dusza.
Dlaczego Polska przegrywa walkę z HCV?
Polska podobnie jak większość krajów przegrywa walkę z HCV dlatego, że zakażenia HCV charakteryzują są specyficzne. One są przez długi okres bezobjawowe, mimo trwania przewlekłego zapalenia w wątrobie. W konsekwencji, pacjent który ma wrażenie zdrowia, albo odczuwa dolegliwości niekojarzące się lekarzom z chorobą wątroby, zjawia się na etapie zaawansowanego następstwa tego zakażenia czyli powikłań: marskości wątroby czy raka wątrobowo-komórkowego. Czy możemy temu przeciwdziałać i nie przyglądać się tylko problemowi? Oczywiście tak, tylko pod jednym warunkiem, że zaczniemy intensywnie szukać zakażonych wśród osób, którym wydaje się że są zakażone. To jest jeden z podstawowych problemów. Jest jeszcze jeden – musimy poradzić sobie z tym, by nie generować nowych zakażeń.
Czy problemem jest u nas również dostęp do nowoczesnych leków?
Tak, problemem oczywiście jest brak dostępu do nowoczesnych leków, dlatego że pojawiły się one stosunkowo niedawno i jeszcze nie mają swojego miejsca w programach lekowych NFZ. Czyli, pacjenci nie mają dostępu do nowych leków, ale mam taką cicha nadzieję, że to się zmieni. Bo zaczynamy przebijać się do świadomości decydentów.
Wspomniał Pan Profesor, że ta terapia jest rewelacyjna. Na czym polega jej sukces i czy dzięki nowym lekom udałoby się wyeliminować HCV?
Na końcówkę pytania odpowiadam pozytywnie. Te leki pozwalają na uporanie się z problemem HCV raz na zawsze. Dlatego, że mają one wybitną skuteczność, nierzadko zbliżającą się do stu procent. Można nimi leczyć wszystkich tych, których nam się do tej pory wyleczyć nie udało, albo nie kwalifikowali się do wcześniejszych terapii. Także, oczywiście HCV wyeliminować możemy, pod jednym wszakże warunkiem, że zwiększymy budżet na to leczenie i obejmiemy większą grupę pacjentów wcześniej wykrytych tymi terapiami.