Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Szulc: Im wcześniej zaczniemy leczenie lekami długodziałającymi, tym lepiej

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 9 marca 2015 09:30

Prof. Szulc: Im wcześniej zaczniemy leczenie lekami długodziałającymi, tym lepiej - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Dlaczego długodziałające leki sprawdzają się w leczeniu schizofrenii? O tym z prof. Agatą Szulc z Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawia Iwona Schymalla.

Dlaczego długodziałające leki sprawdzają się w leczeniu schizofrenii? O tym z prof. Agatą Szulc z Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawia Iwona Schymalla.

Pani profesor, kiedy należy zaczynać leczenie schizofrenii neuroleptykami długodziałającymi?

Myślę, że w tej chwili mamy już wiele dowodów na to, że to leczenie powinniśmy zaczynać jak najwcześniej. Jak najwcześniej jak tylko to jest możliwe. Z reguły do tej pory myśleliśmy o lekach długodziałających, szczególnie tych klasycznych czyli poprzedniej generacji jako opcji leczenia przewlekłych przypadków choroby u osób, które długo chorują, które z definicji są oporne na leczenie. W tej chwili staramy się zmienić to nasze myślenie i zaczynać  leczenie jak najwcześniej, czyli właściwie teoretycznie powinniśmy zaczynać tuż po pierwszym epizodzie zdiagnozowanej schizofrenii, ale ograniczenia refundacyjne są takie, że abyśmy  mogli ze zniżką  przepisać lek  musimy poczekać do nawrotu choroby, który wynika z braku współpracy pacjenta z lekarzem. A możemy się tego braku współpracy spodziewać, bo jest on właśnie największy po pierwszym epizodzie choroby, więc musimy - no niestety -  poczekać, aż się pojawią pierwsze oznaki nawrotu objawów psychotycznych związanych właśnie ze złą współpracą. I moim zdaniem wtedy już możemy proponować pacjentom właśnie taki model leczenia. Im wcześniej tym lepiej.

A jaka grupa pacjentów osiąga największe korzyści z leczenia lekami długodziałającymi?

Wszyscy pacjenci osiągają największe korzyści z tego typu leczenia, ale rzeczywiście młodzi pacjenci moim zdaniem mogą osiągnąć największe korzyści, ponieważ oni najlepiej reagują na leczenie, ale z kolei najgorzej współpracują, ponieważ mówiąc  w uproszczeniu - nie mają świadomości tego co się może wydarzyć dalej. W związku z tym nie bardzo chcą wchodzić w to leczenie, zagłębiać się i zastanawiać, co będzie dalej i ta współpraca nie jest dobra. W związku z tym rzeczywiście ci młodzi pacjenci, u których wyniki są najlepsze powinni zaczynać to leczenie jak najszybciej. Nie czekajmy.

- A jak szybko występują nawroty schizofrenii? Rozumiem, że leki długodziałające powodują, że te nawroty są odraczane, bądź nie występują?

Są takie dane, które mówią, że właściwie w ciągu pierwszego roku po tym pierwszym epizodzie prawdopodobieństwo nawrotu bez leczenia wynosi 85-90 procent. Więc w zasadzie prawie pewny jest ten nawrót. A leczenie to ryzyko zmniejsza co najmniej o połowę, jak nie więcej. Oczywiście nie redukuje do zera, ale zdecydowanie zmniejsza  nasilenie nawrotów. Więc to ewidentnie przynosi wszelkie korzyści dla pacjenta, ale też i dla systemu.

I dla rodziny...

Zdecydowanie dla rodziny, bo też rodzina ma pewność, że pacjent przyjmuje lek, że nie musi być tym policjantem, który pilnuje "weź tabletkę codziennie". Pacjent też ma pewien komfort, że nie musi tych tabletek brać, może normalnie funkcjonować, chodzić do szkoły, na uczelnię, do pracy, czyli żyć tak jakby tej choroby nie było, albo jak najbardziej ograniczyć jej obciążenia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1246922598
30 października 2024
iStock-1205816181
28 października 2024
Monika Wanke-Rytt
Vaccine Forum 2024

Medycy promują szczepienia, ale sami nie świecą przykładem

16 października 2024
prezydent Andrzej Duda
16 października 2024
Szymon Hołownia1
12 października 2024
ThinkstockPhotos-491324147
8 października 2024