Zgodnie z przedmiotowymi zmianami w nowej edycji Programu znajdą się zadania polegające przede wszystkim
na zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym oraz kształtowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, a także przeciwdziałania ich dyskryminacji. Zadania polegające na promocji zdrowia psychicznego
i profilaktyce zaburzeń psychicznych będą komplementarnie realizowane w Narodowym Programie Zdrowia – dokumencie wykonawczym do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym.
Narodowy Program Zdrowia Psychicznego zakłada wdrożenie psychiatrii środowiskowej, ale nie wspomina o finansowaniu.
Konieczność kontynuacji przedmiotowego Programu wynika z systematycznego wzrostu w naszym kraju liczby osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych oraz przewidywanego jeszcze wyraźniejszego kształtowania się tej tendencji w przyszłości niezbędnym jest kontynuowanie i podejmowanie nowych efektywnych działań zmierzających do poprawy obecnego systemu ochrony zdrowia psychicznego w ramach wielopłaszczyznowego podejścia do problemu.
Podstawowe cele i zakres projektowanej regulacji:
W kolejnej edycji Programu znajdą się zadania polegające przede wszystkim na zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej opieki adekwatnej do ich potrzeb oraz prowadzeniu działań na rzecz zapobiegania stygmatyzacji i dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi. W poszczególne zadania włączeni będą ministrowie właściwi ze względu na cele programu, a w szczególności Minister Sprawiedliwości, Minister Obrony Narodowej oraz Ministrowie Zdrowia, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Narodowy Fundusz Zdrowia oraz samorządy województw, powiatów i gmin.
Źródło: MZ