Wiceminister Piotr Warczyński zapowiedział, że za 2 tygodnie MZ przedstawi projekt noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wiceminister powiedział, że projekt był konsultowany z ratownikami medycznymi. A ratownicy... są zaskoczeni.
Ratownicy są zaskoczeni: - Konferencja uzgodnieniowa, w której udział brała m.in. Polska Rada Ratowników Medycznych odbyła się w grudniu 2014 roku. Na tej konferencji PRRM oraz szereg innych organizacji zgłosiły sprzeciw dalszemu procedowaniu w przedstawionej wersji projektu ustawy o PRM. Dalsze konsultacje społeczne miały się odbyć w styczniu 2015 r., jednak do tej pory one nie odbyły się. Ministerstwo Zdrowia nie konsultowało z naszym środowiskiem propozycji zmiany ustawy o PRM i nie mieliśmy okazji oficjalnie zapoznać się z propozycją ministerialną – mówi nam Ireneusz Szafraniec, rzecznik Polskiej Rady Ratowników Medycznych.
W kwietniu o projekcie MZ mówił Andrzej Kopta, wiceprezes Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych:
Przy okazji projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego wiceminister Warczyński powiedział, że planowana na czerwiec nowelizacja ustawy o PRM idzie w podobnym kierunku.
Nie zaskakuje mnie to, ponieważ jeśli Ministerstwo Zdrowia chce się opierać na założeniach merytorycznych, najnowszych rozwiązaniach funkcjonujących w Europie i na świecie, musi iść w kierunkach podobnym do zapisów zawartych w ustawie o zawodzie ratownika medycznego. Ktoś kto podważa tezy projektu najwyraźniej nie wie, na czym polega zawód ratownika medycznego oraz jak skonstruowane są nowoczesne systemy ratownictwa medycznego. My w Polsce mamy tu ogromne luki prawne, które już dawno powinny być załatwione. Nie można traktować tych wypowiedzi ministra zdrowia jako ustępstwa albo ukłonu w kierunku mojej grupy zawodowej. Ministerstwo było zobowiązane do rozwiązania pewnych problemów prawnych i organizacyjnych w obszarze ratownictwa medycznego i jeśli te problemy nie zostaną załatwione to nie ratownicy będą zgłaszać zastrzeżenia do ministra, tylko konkretne instytucje międzynarodowe w tym WHO. Oczywiście, ratownicy medyczni też są żywo zainteresowani tymi rozwiązaniami, ale to nie jest tak, że ktoś idzie nam na ustępstwa. Rozwiązania zawarte w ustawie bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Fakt, że do dziś nie zostały rozwiązane fundamentalne problemy są zwyczajnie kompromitacją dla nas w świecie.
Minister Warczyński zapewnił, że do projektu nowelizacji zostało wprowadzonych większość postulatów ratowników. Czy ratownicy wiedzą, o które postulaty chodzi?
Nikt nie wie co Ministerstwo Zdrowia wprowadziło do swojego projektu. Nad tym obszarem prowadzone są równolegle prace parlamentarzystów oraz Ministerstwa Zdrowia. Z ust poprzedniego Pana ministra padały różne slogany, natomiast trzeba się skupić na meritum. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało projekt tzw. dużej nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, dobrze przygotowanej pod względem legislacyjnym, ale totalnie kompromitującej Ministerstwo pod względem merytorycznym i koncepcyjnym. Mogliśmy więc mieć dobrze brzmiące przepisy, które wprowadzają fatalne założenia do wykonywanego zawodu ratownika medycznego i funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego. Równoległy dobry projekt poselski konsultowany ze stroną społeczną, ma w opinii Ministra jakieś uchybienia legislacyjne. Słuchając krytyki projektu ustawy o zawodzie nie możemy zapominać jaka jest obecnie dla niego alternatywa i jaka może być intencja Pana Ministra. W trakcie dyskusji w komisji pojawiały się opinie, sugerujące że lepiej skorygować błędne zapisy legislacyjne ustawy o zawodzie, zrobić tym postęp, niż dyskutować nad czymś co jest w fundamentach nieprawidłowe, czyli nad projektem Ministerstwa Zdrowia. Jak przebudowana została propozycja tego projektu Ministerstwa Zdrowia, tego nie wie nikt. Przez pięć lat słyszeliśmy różne odpowiedzi i teraz jesteśmy na nie uodpornieni. Chciałbym zobaczyć zapisy tego dokumentu i merytorycznie nad nim dyskutować.