Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Projekt rozporządzenia o rehabilitacji medycznej. Lekarze i fizjoterapeuci: trzeba to powstrzymać i napisać od nowa

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 23 października 2024 15:05

Projekt rozporządzenia o rehabilitacji medycznej. Lekarze i fizjoterapeuci: trzeba to powstrzymać i napisać od nowa - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
– Nowy projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który został przekazany do publikacji zawiera zapisy, które grożą paraliżem – powiedział podczas środowego briefingu prasowego prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. – Naszym celem jest to, by to rozporządzenie w tej chwili powstrzymać, a później wielośrodowiskowo pomóc ministerstwu napisać właściwe rozporządzenie rehabilitacyjne – wskazał Marcin Trębowicz, prezes Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

– Sytuacja jest trudna już od lat. Różne środowiska zaawansowane są w to, by pacjenci mieli dostęp do rehabilitacji medycznej na światowym poziomie. Nowy projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który został przekazany do konsultacji zawiera zapisy, które grożą paraliżem. Nie może być tak, ze pacjent nie dostaje się na rehabilitację medyczną – powiedział prezes Łukasz Jankowski.

Mowa o rozporządzeniu, którego projekt do konsultacji został przekazany pod koniec września. Projekt zakłada m.in. znaczne skrócenie listy wskazań do rehabilitacji.

– Zaproponowany projekt aktu prawnego jest niezwykle krzywdzący dla naszych pacjentów i powoduje wykluczenie dużych grup z rehabilitacji. Szczególnie dotknięci tym są pacjenci najciężej chorzy. Z przerażeniem patrzymy na to, jak potraktowano dzieci, którym ogranicza się dostęp do rehabilitacji domowej. Wykluczono m.in. dzieci ze skoliozami. Trudno sobie wyobrazić sobie pozostawienie bez opieki domowej pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego po 12-24 miesiącach od takiego incydentu. Nie mamy jak zajmować się pacjentami ze stwardnieniem rozsianym. Kryteria wyłączenia w żaden sposób nie odzwierciedlają rzeczywistości – wymieniał dr Rafał Sapuła, prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.

W jego ocenie skale oceny są nieadekwatne do wiedzy medycznej i w żaden sposób nie odpowiadają stanowi klinicznemu pacjentów. Nie do zaakceptowania jest też standard, zgodnie z którym na jednego lekarza miałoby przypadać 25 pacjentów.

– Trudno znaleźć elementy pozytywne. Rehabilitacja jest najtańszą z możliwych form terapii. Dzięki niej zmniejsza się ilość przyjmowanych leków i hospitalizacje. To dziedzina, która w każdych zaleceniach światowych jest kolejnym etapem leczenia fazy ostrej. Wycena jest tymczasem na tragicznym poziomie. Są likwidowane oddziały i łóżka, a my chcemy pacjentów leczyć nowocześnie i w godnych warunkach. Wyceny są o kilkaset złotych mniejsze, niż dobowy koszt opieki nad pacjentem. W efekcie oddziały rehabilitacji generują olbrzymie długi – mówił dr Rafał Sapuła.

– Rehabilitacja, w tym fizjoterapia, to jedyna forma, która pozwala utrzymać u pacjentów jak najdłużej sprawność i samodzielność. Propozycja, o której mówimy, pozbawi ich takiej możliwości. Naszym celem jest to, by to rozporządzenie w tej chwili powstrzymać, a później wielośrodowiskowo pomóc ministerstwu napisać właściwe rozporządzenie rehabilitacyjne – dodał Marcin Trębowicz.

Tematy

rahabilitacja

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-899780092
6 listopada 2024
Dyrekcja Szpitala Karowa z certyfikatem 'Szpital bez bólu'
5 listopada 2024
iStock-1246922598
30 października 2024
Polskie-Towarzystwo-Psychiatryczne-PTP-logo
22 października 2024
iStock-1246922598
16 października 2024
iStock-1296308227

Wyższa akcyza na papierosy

2 października 2024