Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Przedstawicie innych zawodów medycznych mówią: DOŚĆ!

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 28 września 2015 09:22

Przedstawicie innych zawodów medycznych mówią: DOŚĆ! - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Diagności, dietetycy, elektroradiolodzy, fizjoterapeuci, masażyści, pracownicy farmacji, radioterapeuci, technicy analityki medycznej i ratownicy medyczni są zdeterminowani. Nie chcą być dłużej "służbą dla służby zdrowia". Domagają się podwyżek. Czego jeszcze?

 

[caption id="attachment_41590" align="alignnone" width="620"]Fot: Thinkstock / Getty Images Fot: Thinkstock / Getty Images[/caption]

Diagności, dietetycy, elektroradiolodzy, fizjoterapeuci, masażyści, pracownicy farmacji, radioterapeuci, technicy analityki medycznej i ratownicy medyczni są zdeterminowani. Nie chcą być dłużej "służbą dla służby zdrowia". Domagają się podwyżek. Czego jeszcze?

- Postulaty przedstawicieli tych zawodów są marginalizowane i nie są brane od lat pod uwagę przez reprezentowane przez Ministerstwo Zdrowia. Bez przedstawicieli wymienionych zawodów medycznych dzisiejsza służba zdrowia nie jest w stanie funkcjonować. My wszyscy jesteśmy konieczni w procesie leczenia pacjenta, nie tylko lekarze, pielęgniarki i położne - piszą przedstawiciele innych zawodów medycznych w liści do ministra zdrowia - Zdeterminowani mówimy: DOŚĆ! Nie chcemy specjalnego traktowania, czyli pomijania nas w naprawie systemu ochrony zdrowia, chcemy być traktowani z uwagą i szacunkiem na jaki zasługujemy. Nie chcemy być: SŁUŻBĄ DLA SŁUŻBY ZDROWIA!

Od wielu lat nie otrzymywaliśmy żadnych podwyżek, a poziom naszych wynagrodzeń zbliżony jest do płacy minimalnej.

Dość już zatrudniania nas na „umowach śmieciowych” bez żadnych praw pracowniczych, choćby wynikających z Kodeksu Pracy, poniżej płacy gwarantującej minimalny poziom egzystencji. W ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych w art. 1 ust. 3 zawarta jest zasada dotycząca równego traktowania wszystkich organizacji związkowych.

Polska Ochrona Zdrowia to nie tylko lekarz i pielęgniarka.

Dzisiaj mówimy jednym głosem nie tylko o podwyżki płac dla wszystkich grup medycznych i nie tylko dla tych określanych parytetem.

Nie możemy oczywiście również zapomnieć o pracownikach administracji i obsługi, którzy pracują dla nas i bez nich nic nie może sprawnie funkcjonować. Gratulujemy pielęgniarkom i położnym i Panu Ministrowi osiągnięcia porozumienia w kwestii płac i oczekujemy podobnego traktowania i podobnych ustaleń dla naszych zawodów.

Wobec powyższego żądamy:

  1. Wprowadzenia branżowej siatki płac przedstawiającej minimalne wynagrodzenie w każdej grupie zawodowej (baza średnia krajowa) ochrony zdrowia.
  2. Uczestnictwa przedstawicieli naszych grup zawodowych w pracach związanych ze zmianami w systemie wynagradzania oraz wszelkich innych sprawach które dotyczą ochrony zdrowia w kraju, a szczególnie dotyczących naszych zawodów medycznych.
  3. Urealnienia wyceny wszystkich procedur medycznych.
  4. Wyceny wykonywanych przez nas procedur medycznych, które będą gwarantowały coroczną podwyżkę uposażenia dla naszych grup zawodowych i umieszczeniu ich w zawieranych kontraktach z NFZ.
  5. Wprowadzenia standardów zatrudniania w naszych działach tj.: diagnostyce laboratoryjnej, radiologii, radioterapii, fizjoterapii. Bezwzględnego określenia zatrudnienia pracowników w pracowniach Radiologii Ogólnej, Rezonansu Magnetycznego, Tomografii Komputerowej, Pracowni Hemodynamicznej przy podpisywaniu kontraktów przez NFZ- co najmniej jedna osoba przypadająca na poszczególną pracownię ze szczególnym zwróceniem uwagi na obsadę dyżurową po podstawowych godzinach pracy (obsada dyżurów w niedzielę, święta oraz dni wolne od pracy).
  6. Zakończenia prac i uchwalenie ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty.
  7. Utworzenia ustawy o Pozostałych Zawodach Medycznych.
  8. Ustawowego powołania samorządu zawodowego dla zawodów ratownika medycznego, fizjoterapii i radiologii.
  9. Umożliwienia uzupełnienia wykształcenia do poziomu wyższego pracownikom z tytułem technika w naszych zawodach w takim trybie jak się to odbyło w zawodzie pielęgniarki (dotyczy również ratowników medycznych).
  10. Zapewnienia zatrudnienia pracownikom wykonującym zawód technika analityki medycznej, technika fizjoterapii do momentu wygaśnięcia zawodu.
  11. Przeniesienia kształcenia specjalistów fizjoterapii do Centrum Kształcenia Kadr Medycznych i utworzenia specjalizacji kierunkowych.
  12. Stworzenia służby Państwowego Ratownictwa Medycznego na wzór Państwowej Straży Pożarnej, w pełni publicznej instytucji składającej się z 16 Wojewódzkich Stacji Ratownictwa Medycznego finansowanej z budżetu państwa. 13. Zwiększenia obsady Podstawowych Zespołów Ratownictwa Medycznego do minimum 3 osób, by działały zgodnie z zasadami BHP i procedurami ratowniczymi.
  13. Wprowadzenia dodatkowej gratyfikacji przez NFZ dla placówek posiadających macierzyste pracownie diagnostyczne (nie outsourcing).
  14. Wznowienia prac Zespołu do Spraw Opracowania Norm Zatrudnienia i Wartościowania Stanowisk Pracy dla Pracowników Objętych Skróconą Dobową Normą Czasu Pracy i powiększenie jego składu osobowego o przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii oraz SNZZ Pracowników z Wyższym Wykształceniem Medycznym – Inowrocław.

Źródło: Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (18)
Oglądaj na żywo

Sejmowa Komisja Zdrowia

26 czerwca 2024
Msolecka
27 maja 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
25 kwietnia 2024
AdobeStock_674015171
23 kwietnia 2024
Zrzut ekranu 2024-04-3 o 12.06.26

Osteoporoza zabija

4 kwietnia 2024