[caption id="attachment_41590" align="alignnone" width="620"] Fot: Thinkstock / Getty Images[/caption]
Diagności, dietetycy, elektroradiolodzy, fizjoterapeuci, masażyści, pracownicy farmacji, radioterapeuci, technicy analityki medycznej i ratownicy medyczni są zdeterminowani. Nie chcą być dłużej "służbą dla służby zdrowia". Domagają się podwyżek. Czego jeszcze?
- Postulaty przedstawicieli tych zawodów są marginalizowane i nie są brane od lat pod uwagę przez reprezentowane przez Ministerstwo Zdrowia. Bez przedstawicieli wymienionych zawodów medycznych dzisiejsza służba zdrowia nie jest w stanie funkcjonować. My wszyscy jesteśmy konieczni w procesie leczenia pacjenta, nie tylko lekarze, pielęgniarki i położne - piszą przedstawiciele innych zawodów medycznych w liści do ministra zdrowia - Zdeterminowani mówimy: DOŚĆ! Nie chcemy specjalnego traktowania, czyli pomijania nas w naprawie systemu ochrony zdrowia, chcemy być traktowani z uwagą i szacunkiem na jaki zasługujemy. Nie chcemy być: SŁUŻBĄ DLA SŁUŻBY ZDROWIA!
Od wielu lat nie otrzymywaliśmy żadnych podwyżek, a poziom naszych wynagrodzeń zbliżony jest do płacy minimalnej.
Dość już zatrudniania nas na „umowach śmieciowych” bez żadnych praw pracowniczych, choćby wynikających z Kodeksu Pracy, poniżej płacy gwarantującej minimalny poziom egzystencji. W ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych w art. 1 ust. 3 zawarta jest zasada dotycząca równego traktowania wszystkich organizacji związkowych.
Polska Ochrona Zdrowia to nie tylko lekarz i pielęgniarka.
Dzisiaj mówimy jednym głosem nie tylko o podwyżki płac dla wszystkich grup medycznych i nie tylko dla tych określanych parytetem.
Nie możemy oczywiście również zapomnieć o pracownikach administracji i obsługi, którzy pracują dla nas i bez nich nic nie może sprawnie funkcjonować. Gratulujemy pielęgniarkom i położnym i Panu Ministrowi osiągnięcia porozumienia w kwestii płac i oczekujemy podobnego traktowania i podobnych ustaleń dla naszych zawodów.
Wobec powyższego żądamy:
- Wprowadzenia branżowej siatki płac przedstawiającej minimalne wynagrodzenie w każdej grupie zawodowej (baza średnia krajowa) ochrony zdrowia.
- Uczestnictwa przedstawicieli naszych grup zawodowych w pracach związanych ze zmianami w systemie wynagradzania oraz wszelkich innych sprawach które dotyczą ochrony zdrowia w kraju, a szczególnie dotyczących naszych zawodów medycznych.
- Urealnienia wyceny wszystkich procedur medycznych.
- Wyceny wykonywanych przez nas procedur medycznych, które będą gwarantowały coroczną podwyżkę uposażenia dla naszych grup zawodowych i umieszczeniu ich w zawieranych kontraktach z NFZ.
- Wprowadzenia standardów zatrudniania w naszych działach tj.: diagnostyce laboratoryjnej, radiologii, radioterapii, fizjoterapii. Bezwzględnego określenia zatrudnienia pracowników w pracowniach Radiologii Ogólnej, Rezonansu Magnetycznego, Tomografii Komputerowej, Pracowni Hemodynamicznej przy podpisywaniu kontraktów przez NFZ- co najmniej jedna osoba przypadająca na poszczególną pracownię ze szczególnym zwróceniem uwagi na obsadę dyżurową po podstawowych godzinach pracy (obsada dyżurów w niedzielę, święta oraz dni wolne od pracy).
- Zakończenia prac i uchwalenie ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty.
- Utworzenia ustawy o Pozostałych Zawodach Medycznych.
- Ustawowego powołania samorządu zawodowego dla zawodów ratownika medycznego, fizjoterapii i radiologii.
- Umożliwienia uzupełnienia wykształcenia do poziomu wyższego pracownikom z tytułem technika w naszych zawodach w takim trybie jak się to odbyło w zawodzie pielęgniarki (dotyczy również ratowników medycznych).
- Zapewnienia zatrudnienia pracownikom wykonującym zawód technika analityki medycznej, technika fizjoterapii do momentu wygaśnięcia zawodu.
- Przeniesienia kształcenia specjalistów fizjoterapii do Centrum Kształcenia Kadr Medycznych i utworzenia specjalizacji kierunkowych.
- Stworzenia służby Państwowego Ratownictwa Medycznego na wzór Państwowej Straży Pożarnej, w pełni publicznej instytucji składającej się z 16 Wojewódzkich Stacji Ratownictwa Medycznego finansowanej z budżetu państwa. 13. Zwiększenia obsady Podstawowych Zespołów Ratownictwa Medycznego do minimum 3 osób, by działały zgodnie z zasadami BHP i procedurami ratowniczymi.
- Wprowadzenia dodatkowej gratyfikacji przez NFZ dla placówek posiadających macierzyste pracownie diagnostyczne (nie outsourcing).
- Wznowienia prac Zespołu do Spraw Opracowania Norm Zatrudnienia i Wartościowania Stanowisk Pracy dla Pracowników Objętych Skróconą Dobową Normą Czasu Pracy i powiększenie jego składu osobowego o przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii oraz SNZZ Pracowników z Wyższym Wykształceniem Medycznym – Inowrocław.
Źródło: Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego