Lipiec
W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, zespół pod kierunkiem prof. Michała Grąta, przeprowadził pierwsze na świecie przeszczepienie wspomagające wątroby u chorej po urazie własnego narządu w wyniku wypadku komunikacyjnego. Dotychczas w przypadku urazów wątroby przeszczepiano cały narząd, a to skutkuje wszystkimi zagrożeniami związanymi z przeszczepieniem wątroby, z leczeniem immunosupresyjnym po transplantacji, z powikłaniami naczyniowymi, żółciowymi, z całym spektrum powikłań, jak w przypadku chorych, którzy są poddawani całkowitemu przeszczepieniu wątroby od zmarłego dawcy.
Program in vitro, dostępność pigułki dzień po w 1,2 tys. aptekach w Polsce w ramach usługi farmaceutycznej, zdyscyplinowanie szpitali, by nie odmawiały kobietom prawa do legalnej aborcji – te obszary, między innymi, minister zdrowia Izabela Leszczyna wskazała jako swoje sukcesy po pół roku urzędowania w ministerstwie.
Jeśli chodzi o program in vitro, Ministerstwo Zdrowia cieszy się z pierwszych potwierdzonych ciąż, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu wcześniej zamrożonych zarodków (program wystartował 1 czerwca). Dostępność do pigułki dzień w drodze usługi farmaceutycznej rzadko jest oceniana jako sukces, bo do programu przystąpiło ok. 10 proc. aptek, dość nierównomiernie rozmieszczonych, ale Izabela Leszczyna podkreślała, że zrobiła co się dało. – Głową muru nie przebiję – mówiła, odnosząc się do weta prezydenta Andrzeja Dudy.
Pięć z osób, które w gronie swojej kadry dydaktycznej wymienia jedna z uczelni mających uruchomić kierunek lekarski w przyszłym roku akademickim nie zamierza podjąć tam pracy, a jedna podjąć jej nie będzie w stanie, bo… nie żyje. Do takich informacji dotarli lekarze z Porozumienia Rezydentów OZZL. Są zaniepokojeni, bo resort nauki nie sprawdzał, czy analogiczna sytuacja nie ma miejsca również na innych uczelniach. Wątpliwości budzi też poziom przygotowania szkół wyższych do prowadzenia zajęć z anatomii. Porozumienie Rezydentów przyjrzało się dwóm uczelniom z negatywną oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej, które otrzymały limity na możliwość kształcenia lekarzy w przyszłym roku akademickim.
– Zakończyliśmy spór dotyczący mleka dla niemowląt i wysokości refundacji. Najważniejszy jest dobrostan małych pacjentów. NFZ odstępuje od roszczeń – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna, podkreślając, że lekarze sami będą musieli zwrócić się z prośbą o odstąpienie od nałożenia kar.
Spór rozpoczął się w wyniku nasilonych od 5 lat kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, skupionych na refundacji mlek dla niemowląt. W przypadku produktu Neocate kontrolerzy zakwestionowali refundację u dzieci w wieku powyżej 1 roku. Lekarze wypisywali je ze zniżką dla dzieci mających alergie pokarmowe. Wskutek kontroli na lekarzy nałożone zostały bardzo wysokie kary. W 25 przypadkach sprawy trafiły do sądów.
Sierpień
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wyraził rosnące zaniepokojenie brakiem realnych działań rządu na rzecz poprawy sytuacji w pielęgniarstwie i położnictwie w Polsce. W stanowisku z 5 sierpnia, przedstawiciele zarządu krytykują pozorowany dialog i brak realizacji kluczowych ustaleń, apelując o pilne podjęcie konkretnych kroków. Podkreślono, że dialog z rządem jest pozorowany, a ustalenia, które miały zostać wprowadzone w życie, wciąż nie zostały zrealizowane.
Rząd przyjął Plan dla Chorób Rzadkich. – Bardzo się cieszę, że Plan dla Chorób Rzadkich został przyjęty. Jestem wdzięczna premierowi, minister zdrowia Izabeli Leszczynie, wiceminister Urszuli Demkow, członkom mojego zespołu parlamentarnego i Rady ds. Chorób Rzadkich - wszystkim tym, którzy włożyli ogromny wysiłek w to, by poprawić sytuację tej liczącej ponad 2,5 mln osób grupy chorób. To bardzo dobra wiadomość, dla mnie i innych lekarzy, ale przede wszystkim dla pacjentów – mówiła w komentarzu dla Medexpressu prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.
Dr n. med. Maciej Dąbrowski objął stanowisko zastępcy dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Kardiologii. Zastąpił na tej funkcji prof. dr hab. n. med. Macieja Sterlińskiego, który powraca do pracy z pacjentami Centrum Zaburzeń Rytmu Serca NIKard.
– Chcemy rozmawiać o strategii, o tym, jak współpracować na poziomie ministerstw i agend, po to, by odwrócić niepokojące tendencje. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, mamy problem z aktywnością fizyczną, pojawiają się coraz większe problemy zdrowotne – powiedziała Iwona Schymalla, prezes Fundacji Żyjmy Zdrowo, red. naczelna Medexpressu podczas II Kongresu Zdrowia Dzieci i Młodzieży. W czasie paneli dyskusyjnych poruszone zostały problemy związane m.in. z sytuacją rodzin osób cierpiących na choroby rzadkie, profilaktyką chorób zakaźnych czy zdrowiem psychicznym najmłodszej części społeczeństwa. Punktem wyjścia do dalszych rozmów był jednak panel otwarcia. Uczestnicy dyskusji rozmawiali o tym, czy jest potrzebna nowa strategia zdrowia dzieci i młodzieży i co powinna ona zawierać.
Wrzesień
Niemal 1,2 tys. absolwentów kierunku lekarskiego i kierunku lekarsko-dentystycznego odebrało w auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego skierowania na staże w jednostkach szpitalnych działających na terenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. – Kończycie ważny etap edukacji i rozpoczynacie nową, niezwykle odpowiedzialną podróż zawodową. Każdy z was przez lata studiów zdobywał wiedzę, doskonalił umiejętności i rozwijał swoją pasję do medycyny. To, co najważniejsze dopiero przed wami. Rozpoczynając swoje staże będziecie mieli okazję nie tylko wykorzystać to, czego nauczyliście się w teorii, ale przede wszystkim rozwijać swoje kompetencje w praktyce, przy łóżku pacjenta, w codziennym zetknięciu z wyzwaniami naszej profesji – mówił do młodych lekarzy prof. Robert Gałązkowski, pełniący obowiązki rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przez Polskę przetoczyła się fala powodzi. Województwami, które ucierpiały najbardziej były dolnośląskie i opolskie. – Sytuacja związana z funkcjonowaniem podstawowej opieki zdrowotnej, aptek i szpitali jest bardzo trudna. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami. Staramy się mieć pełną wiedzę na temat tego, jak wygląda sytuacja służb ratowniczych. Rozmawialiśmy też o możliwości wsparcia przez lotnicze pogotowie ratunkowe – powiedział wiceminister Marek Kos podczas briefingu prasowego, dotyczącego sytuacji na terenach ogarniętych powodzią.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciw byłemu ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu. Według śledczych Niedzielski przekroczył swoje uprawnienia, gdy ujawnił dane pacjenta. Chodzi o wpis, jaki na początku sierpnia ubiegłego roku zamieścił na platformie X, na swoim prywatnym koncie, ówczesny szef resortu zdrowia. Adam Niedzielski przez kilka tygodni toczył ostre spory ze środowiskiem lekarskim na tle ograniczeń w wystawianiu recept (pod koniec czerwca wprowadził limity liczbowe na recepty, następnie – motywując wszystko potrzebą walki z receptomatami – zaczął wprowadzać obostrzenia w wystawianiu recept na niektóre grupy leków). Lekarze krytykowali ministra, a Niedzielski wyjątkowo źle znosił krytykę. Efekt? 4 sierpnia, po tym jak dzień wcześniej lekarz Piotr Pisula (były przewodniczący Porozumienia Rezydentów) zabrał głos w materiale „Fakty” TVN i opisał problemy z receptami, Niedzielski w swoim wpisie ujawnił, że lekarz sam sobie wystawił tego właśnie dnia receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych.
„Wspólne cele, wspólne działania. Kandydat dialogu” – takie motto przyjął prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke, który będzie rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2024-2028. Bezwzględną większość głosów uzyskał w pierwszym terminie głosowania. Dotychczas prof. Rafał Krenke pełnił funkcję kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii oraz dziekana Wydziału Lekarskiego WUM.