Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Przegląd Wydarzeń Roku 2024: styczeń-marzec

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 31 grudnia 2024 09:39

Przegląd Wydarzeń Roku 2024: styczeń-marzec - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | YouTube: Sejm RP
Przypominamy, czym żył świat medycyny i ochrony zdrowia w pierwszym kwartale kończącego się roku.

STYCZEŃ

Po długiej chorobie zmarła prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. O śmierci poinformowała Katarzyna Bosacka, w której programach prof. Kozłowska-Wojciechowska występowała jako Profesor Zdrówko. Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska była specjalistką chorób wewnętrznych, gastroenterologii, edukacji żywieniowej i dietetyki. Była wykładowcą na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Angażowała się w popularyzację nauki poprzez udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, wydawała też m.in. publikacje książkowe i filmy edukacyjne. Występowała jako Profesor Zdrówko w programie TVN Style „Wiem, co jem”.

– Zmuszeni jesteśmy ograniczyć dostęp do świadczeń finansowanych ze środków NFZ. Nasza dostępność zmniejsza się o jedną trzecią – informowało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych Krasnal, prowadzące Poradnię Autyzmu, Ośrodek Rehabilitacji i Przedszkole Terapeutyczne. Jak wskazały poradnie, to efekt wejścia w życie zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Znajdują się tam również zapisy odnoszące się do świadczeń udzielanych w poradniach autyzmu. W katalogu zakresów świadczeń znajdujemy informacje, z których wynika, że po każdych zajęciach z podopiecznym zarezerwować trzeba 25 minut na wypełnienie dokumentacji.

W reakcji na te doniesienia minister zdrowia Izabela Leszczyna interweniowała w Narodowym Funduszu Zdrowia. Rząd zapewnił ostatecznie, że dostępność terapii dla osób w spektrum autyzmu zostanie na poziomie z 2023 roku.

– Nie wejdzie w życie zarządzenie prezesa NFZ, które groziło tym, że pacjenci utkną w kolejkach do specjalistów. Doskonale wiemy, że w terapiach, szczególnie w przypadku spektrum autyzmu, czas jest bardzo ważny – powiedział Damian Kuraś, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

– Posiadanie potomstwa przez osoby z chorobą nowotworową jest jak najbardziej możliwe – powiedział prof. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant ds. perinatologii podczas briefingu poprzedzającego posiedzenie parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, które poświęcone zostało szansom na posiadanie potomstwa przez pacjentów onkologicznych. Zaprezentowany na nim został projekt poradni patologii ciąży dla pacjentek z chorobami nowotworowymi. – Pacjent onkologiczny to nie zawsze pacjent chory śmiertelnie. Ma takie same prawa. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, dotknięci chorobą onkologiczną, mają szanse na własne potomstwo dzięki nowoczesnej, rozwijającej się medycynie – mówiła senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

– Jako rząd wspólnie zaproponujemy zmianę ustawy ograniczającej dostęp do „pigułki dzień po”. Dzięki temu tego typu środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty – zapowiedział premier Donald Tusk. – Jeden z pierwszych postulatów dotyczących praw i wolności kobiet to możliwie swobodny dostęp do środków antykoncepcyjnych, a precyzyjnie mówiąc do tzw. pigułki „dzień po”, czyli do produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu i stosowanych w antykoncepcji. Z bliżej nieznanych powodów wpisane zostały one do ustawy jako leki wymagające recepty, co bardzo często redukuje do zera możliwość skorzystania z tego środka przez zainteresowane – powiedział Donald Tusk. W kolejnych miesiącach temat antykoncepcji awaryjnej wracał jak bumerang, głównie za sprawą prezydenckiego weta i sposobu, w jaki resort zdrowia postanowił sobie z tym wetem poradzić.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała dr hab. n. med. Beatę Jagielską na funkcję dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii. Dr hab. n. med. Beata Jagielska uzyskała tytuł doktora na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Ukończyła podyplomowe studia w zakresie zarządzania publicznymi systemami opieki zdrowotnej i MBA.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz podpisał z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym umowę na zapewnienie gotowości ratowniczej na terenie Polski Południowej realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego. Umowa opiewa na kwotę 19,95 mln zł. Pieniądze z dotacji przeznaczone będą m.in. na utrzymanie gotowości ratowniczej i prowadzenie działań ratowniczych, organizowanie i prowadzenie szkoleń ratowników górskich oraz psów ratowniczych (w tym psów lawinowych). Sfinansowane zostaną także opracowanie i udostępnianie komunikatów lawinowych oraz zakup podstawowego ekwipunku ratowniczego.

Zakończył się I Kongres Zdrowia Seniorów. Czy da się określić, kto jest seniorem? Okazuje się, że niełatwo to zdefiniować. Udaje się za to bez problemu określić, co to znaczy „silver power”, jak nowe technologie mogą pomóc starszym pracownikom, ale i jak ważna jest czujność diagnostyczna u osób starszych oraz dlaczego warto pomyśleć nad kalendarzem szczepień również dla dorosłych. Na I Kongres Zdrowia Seniorów składały się dwa bloki tematyczne: Silver Power oraz Wyzwania starzejącego się społeczeństwa. Innowacyjna formuła kongresu sprawiła, że oprócz tradycyjnych debat, można było też zobaczyć na żywo formy przekazu zarezerwowane dla mediów społecznościowych. Pierwszą nowością była realizacja programu Wyszło na Zdrowie nie w studiu, lecz na scenie, z udziałem żywej publiczności. Gościem red. Iwony Schymalli była Renata Wozba z Instytutu Spraw Cyfrowych. Rozmowa dotyczyła roli i możliwości seniorów na rynku pracy.

LUTY

Program in vitro z komponentem onkopłodności, nieinwazyjne badania prenatalne jako standard opieki nad kobietą w ciąży, dostęp do antykoncepcji awaryjnej i zmiany w umowach ze szpitalami tak, by każda placówka mająca kontrakt z NFZ gwarantowała wykonanie terminacji ciąży w warunkach, gdy jest ona prawnie dopuszczalna – to filary pakietu dla kobiet, który przedstawiła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o przesunięciu wejścia w życie Krajowej Sieci Onkologicznej. – Powinnam właściwie ja zadać pytanie poprzednim ministrom zdrowia jakie działania podjęli oni od marca 2023 r., żeby wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej stało się możliwe i bezpieczne dla pacjentów onkologicznych. (…) Jedną rzecz zrobili – powołali Krajową Radę Onkologiczną, która, uwaga, zebrała się raz, żeby się ukonstytuować, a później pojechała chyba na wakacje i nagle zaczęła zbierać się po wyborach, zebrała się kilka razy, przy czym efektów pracy na razie nie widzę – odpowiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że wątpliwości i obawy co do skutków wprowadzenia KSO 1 kwietnia – w tym stanie przygotowań – mieli i eksperci, i przedstawiciele organizacji pacjentów. - Krajowa Sieć Onkologiczna wprowadzona w takiej wersji 1 kwietnia to recepta na katastrofę – stwierdziła.

Zakończył się otwarty nabór do Rady ds. Polityki Senioralnej przy minister ds. polityki senioralnej Marzenie Okle-Drewnowicz. Kandydatury mogły zgłaszać m.in. uczelnie, organizacje pozarządowe i samorządy. Spośród 173 propozycji wybranych zostało 30 osób. To maksymalna liczba, wskazana w zarządzeniu. Rada na inauguracyjnym posiedzeniu spotkała się 1 marca.

Skończyła się możliwość zapisania się na szczepienie przeciw COVID-19 za pośrednictwem infolinii 989. Okazuje się, że pacjenci niechętnie wybierali tę opcję. Wolą bezpośredni kontakt z punktem szczepień. – Od 16 lutego na szczepienia przeciw COVID-19 można zapisać się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji Moje IKP oraz w punktach szczepień. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, infolinia była najmniej popularną opcją zapisu – informuje Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. Pacjenci najczęściej wybierają kontakt z punktem szczepień. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia opracowało mapę takich jednostek.

MARZEC

Projekty dotyczące depenalizacji aborcji spolaryzowały scenę polityczną i ukazały, jak bardzo w swoich poglądach na ten problem różnią się również członkowie koalicji rządzącej. – Zamrażarkę sejmową zamienił pan na uśmiechniętą chłodnię. Podobno w szufladach nie ma pan żadnych schowanych projektów, a właśnie pan to robi. Dla mężczyzn rządzących tym krajem nigdy nie ma dobrego czasu dla kobiet – powiedziała podczas posiedzenia Sejmu poseł Anna Maria Żukowska z klubu Lewicy do marszałka Szymona Hołowni. To reakcja na decyzję dotyczącą procedowania projektów ustaw dotyczących prawa do aborcji 11 kwietnia.

– O profilaktyce, diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji, a także o świadomości i o tym, jak budować wiedzę o tym, że nasze zdrowie zależy w dużej mierze od nas i naszych decyzji. O tym będziemy mówić – powiedziała red. Iwona Schymalla, prezes Fundacji Żyjmy Zdrowo, otwierając III Kongres Zdrowia Kobiet, który odbył się w czwartek w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Patronem wydarzenia była Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce. Podczas rozpoczęcia kongresu głos zabrała Jen MacNaughtan, Deputy Head of Mission w Ambasadzie Brytyjskiej.

„Kancelaria Premiera wydała niegospodarnie, nierzetelnie i niecelowo blisko 200 mln zł na zakup w latach 2020-2021 środków ochrony indywidualnej”, ocenili kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli. Część zakupów powierzonych spółkom Skarbu Państwa – KGHM i Grupie Lotos oraz Agencji Rozwoju Przemysłu poskutkowała dostarczeniem maseczek, kombinezonów i przyłbic, które nie spełniały wymagań jakościowych. NIK składa zawiadomienia do prokuratury.

Rząd zaprezentował projekt zmian zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Na zmianach ma zyska 93 proc. z nich. Projekt zakładał zrównanie warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez drobnych przedsiębiorców. Zniknąć miał obowiązek składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Podatnicy PIT prowadzący działalność gospodarczą rozliczaną na skali podatkowej (ponad 1,3 mln osób) mieli płacić 9 proc. z 75 proc. płacy minimalnej czyli około 310 zł miesięcznie (w warunkach roku 2025). Wysokość składki miała być stała, niezależna od osiąganego dochodu. Projekt nie zyskał jednak poparcia i póki co, od stycznia wszedł w życie tylko jego komponent, dotyczący zdjęcia obowiązku opłacania składki od zbycia środków trwałych.

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiła szczegóły flagowego rozwiązania nowego rządu w polityce senioralnej, jakim będzie bon na usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Rozwiązanie trafi do ponad pół miliona osób w wieku powyżej 75 lat. Wartość bonu wyniesie 2150 zł. Rozwiązanie może wejść w życie w drugim półroczu przyszłego roku. Jeszcze w tym roku rozpoczną się natomiast szkolenia opiekunów. Bon będzie adresowany do osób w wieku powyżej 75 lat, których dochody nie przekroczą 5 tys. złotych brutto. Wartość wsparcia została ustalona na kwotę 2150 zł, odpowiadającą połowie płacy minimalnej w drugim półroczu bieżącego roku.

W wieku 69 lat zmarł Rajmund Miller, poseł na Sejm z ramienia Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia. Rajmund Miller urodził się 16.07.1954 w Kielcach. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi. Był specjalistą w dziedzinie laryngologii. Mandat posła na Sejm sprawował nieprzerwanie od 2011 roku. W ostatnich wyborach kandydował z opolskiej listy Koalicji Obywatelskiej.

Warto przeczytać

Rajmund Miller nie żyje

Podobne artykuły

podsumowanie-roku-2024

Dwanaście mgnień 2024

31 grudnia 2024
KZDiM2
31 grudnia 2024
Gd3ZWl5XkAAIO7J
31 grudnia 2024
LOGO-PPOZ-1-CS4
23 grudnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także