Konferencja miała na celu określenie kierunku działań w celu całkowitego wyeliminowania dopalaczy, środków odurzających i innych substancji psychoaktywnych z obrotu w Polsce.
Spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Główny Inspektorat Sanitarny zgromadziło w Warszawie ponad 200 ekspertów dziedziny prawa, medycyny i administracji, a także funkcjonariuszy Policji, Służby Celnej i Straży Granicznej.
Jak powiedział Tomasz Białas dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego spotkania są niezbędne w celu wymiany doświadczeń z codziennej pracy poszczególnych resortów.
- W pierwszym dniu przedstawiliśmy bieżąca sytuację, od strony zdrowia publicznego, od strony procesu monitorowania zatruć, statystyki oraz sposobów walki z tym zjawiskiem np. w postaci programów profilaktycznych. Omówiliśmy również pewne prawne bariery, pomimo których możemy działać w sposób skuteczny. Ale to nie wystarcza. Rynek ten dynamicznie się zmienia. W chwili obecnej, najpoważniejszym problemem jest wprowadzanie substancji psychoaktywnych do obrotu poprzez Internet, a co za tym idzie, walka z tego rodzaju przestępczością – podsumował Tomasz Białas.
W skutecznej walce z wszelkimi niebezpiecznymi substancjami niezbędna jest skoordynowana współpraca specjalistów wielu dziedzin, jak również determinacja i konsekwencja w działaniu.
Dzień drugi pokazał, jak w istniejącej sytuacji prawnej, obowiązujących w Polsce przepisów i norm, możemy skutecznie walczyć ze zjawiskiem dopalaczy i środków zastępczych. Sprzedaż tzw. dopalaczy jest przestępstwem ściganym z art. 165 kodeksu karnego, który dotyczy powodowanie zagrożenia utraty zdrowia lub życia wielu osób. Sądy w Polsce potwierdzają to wyrokami bezwzględnego więzienia – zaznaczył Białas.