Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Wałbrzych

Przepracowanie przyczyną śmierci lekarza?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 sierpnia 2021 15:04

Przepracowanie przyczyną śmierci lekarza? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł doktor Leszek Pabis, 39-letni anestezjolog ze Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Prokuratura rozpoczęła śledztwo w tej sprawie, a jednym z badanych wątków jest możliwe przepracowanie. Według doniesień medialnych lekarz pracował często powyżej 100 godzin tygodniowo.

Tragiczna śmierć lekarza

Lekarz zmarł w niedzielną noc we własnym domu. Akcja reanimacyjna trwała kilkadziesiąt minut, niestety ratownikom nie udało się przywrócić akcji serca.

Prokuratura rozpoczęła śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci. Nie oznacza to jednak, że podejrzewany jest udział osób trzecich. Jest to standardowa procedura w przypadku śmierci tak młodej osoby. Została przeprowadzona wstępna sekcja zwłok zmarłego lekarza, która nie wykazała przyczyny zgonu.

Zlecono dodatkowe badania histopatologiczne i toksykologiczne, ich wyniki mają być znane za około 2 tygodnie — powiedział Marcin Witkowski, prokurator rejonowy w Wałbrzychu.

Śmierć z przepracowania?

Doktor Leszek Pabis był jednym z niewielu anestezjologów we wałbrzyskim szpitalu. Z tego powodu często pracował ponad normę. Anestezjolog jest potrzebny na praktycznie każdym oddziale, a jego obecność jest niezbędna przy wielu zabiegach. Szpitale od lat narzekają na braki kadrowe, przez co wielu lekarzy jest zmuszona do brania nadgodzin, co niestety stało się w pewnym sensie normą.

Jeśli doniesienia twierdzące, że doktor Pabis pracował ponad 100 godzin tygodniowo, są prawdziwe, znaczyłoby to, że było to znaczące naruszenie kodeksu pracy, który wyznacza limit w postaci maksymalnych 42 godzin pracy tygodniowo.

Stanowisko środowiska lekarskiego

W rozmowie z Medexpress dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL, odniósł się do sytuacji, mówiąc również o pilnej potrzebie głębokiej reformy służby zdrowia.

- Należy służbę zdrowia zreformować w sposób trzeba powiedzieć radykalny. Musimy ograniczyć pewnie niepotrzebne świadczenia, inne bardziej dofinansować, tak aby nie brakowało lekarzy – nie w kontekście liczby, ale w kontekście potrzeb – powiedział dr. Krzysztof Bukiel.

Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Zapytany na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski nie chciał udzielić komentarza w tym temacie. Powiedział, że jest za wcześnie za wnioski i trzeba poczekać na wyniki śledztwa prokuratury.

Źródło: Rzeczpospolita, Medexpress

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Co z tą reformą?

13 listopada 2024
Nuvaxovid
16 października 2024
Projekt bez nazwy
16 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także