Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

PZ: Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji leków w tym tygodniu w Sejmie

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 1 grudnia 2015 09:39

PZ: Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji leków w tym tygodniu w Sejmie - Obrazek nagłówka
Porozumienie Zielonogórskie cieszy się, że ich projekt ustawy dotyczący zmian w ustawie refundacyjnej trafił na obrady Sejmu.

logo porozumienie

Porozumienie Zielonogórskie cieszy się, że ich projekt ustawy dotyczący zmian w ustawie refundacyjnej trafił na obrady Sejmu.

 - Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zaplanowane zostało na 3. posiedzenie Sejmu, które odbędzie się w dniach 2 i 3 grudnia 2015 r. - poinformowała Porozumienie Zielonogórskie Kancelaria Sejmu.
 Przypomnijmy, że projekt przygotowany przez ekspertów PZ w obecnej kadencji ma numer druku sejmowego 25.
 Podczas pierwszego czytania Porozumienie Zielonogórskie będzie reprezentować Jacek Krajewski, prezes zarządu oraz Tomasz Zieliński, ekspert PZ.

- Być może nasz projekt będzie miał teraz więcej szczęścia niż poprzednio, gdy przez ponad 1,5 roku nikt się nim nie zajmował – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – To ważna inicjatywa, popierana przez pacjentów i liczne środowiska medyczne. Podpisało się pod nią ponad 150 tysięcy osób. Ponadto projekt jest dobrze przygotowany, a jego celem było przede wszystkim wyeliminowanie błędów obecnie obowiązującej ustawy refundacyjnej, która spowodowała szereg negatywnych skutków. Najważniejsze z nich to: spadek liczby przepisywanych leków refundowanych, wzrost wydatków pacjentów na leki oraz coraz powszechniejsze zjawisko niewykupywania leków przez uboższych pacjentów, a także nadmierne obciążanie lekarzy biurokracją.

Obecna ustawa refundacyjna obowiązuje od maja 2012 roku i jest krytykowana zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. Przypomnijmy też, że wbrew przepisom samej ustawy poprzedni rząd nie przedstawił oceny jej skutków.

W projekcie Porozumienia Zielonogórskiego najistotniejsze jest przyjęcie zasady, by refundacja leku zależała wyłącznie od decyzji lekarzy, a wskazania refundacyjne leków uwarunkowane były staem klinicznym pacjenta i wiedzą lekarską, a nie obwieszczeniem wydawanym przez urzędników Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.