- W tej chwili nie oczekujemy drastycznych zmian finansowych - mówiła w radiowej Jedynce Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. Czego oczekują lekarze POZ?
- To cud, że od 1 stycznia podstawowa opieka zdrowotna działa bez żadnych perturbacji – mówił w Radomiu minister zdrowia.
- To żaden cud tylko manipulacja, bo porozumienie z lekarzami, wypracował poprzedni rząd – ripostowała Ewa Kopacz.
- Nie nazwałabym tego manipulacją, owszem mieliśmy porozumienie z Arłukowiczem. Ono niestety nie było realizowane. (…) Sprawa dotyczy głównie problemów koronera i stwierdzania zgonów – powiedziała Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego w programie "Popołudnie z Jedynką".
Dodała, że każdy minister zdrowia powinien być sojusznikiem lekarzy i pacjentów. Podkreśliła, że nie jest tak, że ze we wszystkim zgadza się z ministrem Radziwiłłem - Mogę się z nim spierać, ale mam wiarę w to, że można z nim dojść do konsensusu i na pewno minister nie będzie robił z Ministerstwa Zdrowia barykady i będzie prowadził dialog.
Podkreśliła, że minister Radziwiłł jest człowiekiem, który dotrzymuje słowa - Po wielu latach drzwi Ministerstwa Zdrowia zostały otwarte.
- W tej chwili nie oczekujemy drastycznych zmian finansowych. Cały system wymaga przyjrzenia się i właściwej organizacji. Najtańszym elementem systemu jest opieka podstawowa. Polski nie stać na to, by ciągle finansować tylko medycynę naprawczą. Brakuje nam działań dotyczących profilaktyki i dobrze zorganizowanej, dobrze pracującej opieki podstawowej. Nie powinno być tak, ze pacjenci o 5 nad ranem zajmują miejsce w kolejce, by dostać się do lekarza POZ.
Cała rozmowa do wysłuchania: TU
Premier Beata Szydło wraz z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem przed jedną z radomskich przychodni odpowiadali na pytania dziennikarzy. Szydło mówiła o pierwszych sukcesach Radziwiłła. Jakich?
Zdaniem Beaty Szydło sukcesem rządu i ministra zdrowia jest to, że na przełomie roku nie było problemu z negocjacjami lekarzy POZ i wszystkie przychodnie od 1 stycznia były otwarte.
- Lekarze mogą spokojnie pracować. W ubiegłym roku ta przychodnia była zamknięta, bo poprzedni rząd nie potrafił porozumieć się z lekarzami. Wielkim osiągnięciem jest to, że lekarze mogą pracować, a pacjenci mogą korzystać z opieki zdrowotnej. To jest ta dobra zmiana, o której mówiliśmy w kampanii wyborczej. My tę dobrą zmianę będziemy wprowadzać. Może być w Polsce normalnie – mówiła w Radomiu premier Beata Szydło. Jej zdaniem to pierwszy sukces nowego ministra zdrowia.
- Cieszę się z tego, że służba zdrowia działa w Polsce normalnie. Przychodnie POZ od 1 stycznia działają bez żadnych perturbacji. Od początku, kiedy rząd zaczął działać, zaprosiłem do Ministerstwa wszystkich, którzy znajdują się w systemie. W normalnych rozmowach ustaliliśmy, co można zmienić. Dlatego też razem z lekarzami wspólnie rozpoczęliśmy prace nad ustawą o POZ. Dzięki temu, wszystkie przychodnie i szpitale mogą normalnie pracować, a pacjenci mogą korzystać z opieki zdrowotnej – powiedział Konstanty Radziwiłł, który dziękował zarówno lekarzom, jak i organizacjom pacjenckim, uczestniczących w rozmowach.
Przypomnijmy, że w tym roku udało się uniknąć problemów z zamkniętymi przychodniami, bo lekarze POZ podpisali aneksy do umów do 30 czerwca 2016 r. Czy uda się potem przedłużyć umowy i na jakich warunkach, to się dopiero okaże.
Jedno jest pewne – politycy lubią chwalić się aneksowaniem umów. Bo również Bartosz Arłukowicz jako jeden ze swoich sukcesów uznał to, że w 2012 r. i 2013 r. zostało sprawnie przeprowadzone aneksowanie umów ze szpitalami i poradniami.
Źródło: Polskie Radio Program 1/Medexpress